כבר סיפרנו לכם איפה לא מומלץ להשקיע סכום פנוי של 100 אלף שקל. הפעם ננסה להפנות אתכם לאפיקים רצויים יותר. אפיקים שהם מסוכנים פחות, ובכל זאת יכולים להניב לכם תשואה נאה. חלקם ידרשו מכם עבודה, בגלל הביורוקרטיה. חשוב לזכור שמדובר בהמלצות בלבד, והן אינן מחליפות התייעצות עם בעלי מקצוע. הבחירה הסופית, כמו תמיד, חייבת להיות שלכם.

עוד ב-mako כסף:

18 דרכים יצירתיות להרוויח כסף
כמה מרוויחים חברי כנסת לעומת שאר העולם?

מתי הכי זול לקנות כל דבר בישראל?

מתן הלוואות חברתיות

בשנתיים האחרונות קמו גופים למתן "הלוואות חברתיות" כמו "בלנדר" ו-"eLoan". הגופים האלה מציעים הלוואות בריביות נמוכות מהבנקים (החל מ-4.5 אחוזים לשנה), והם אטרקטיביים גם למשקיעים, להם מבטיחים מינימום של 6.4 אחוזים לשנה - ריבית טובה בהרבה מכל השקעה במסלול בנקאי או מסלול שמרני בשוק ההון.

לטענתם החברות הללו, הריביות האטרקטיביות מתאפשרות משום שהם לא מעסיקים אלפי עובדים ועשרות סניפים, אלא מסתפקים במטה מצומצם. בנוסף, החברות מבטיחות לווים איכותיים על ידי סינון קפדני שלהם. הכסף שניתן על ידי המלווה מחולק באופן אופטימאלי בין מספר רב של לווים, על מנת למקסם את הרווח שלו. כל הניהול של ההלוואה עובר דרכם, והמלווה מרוויח גם שקט נפשי, כתוצאה מכך. ניתן להפקיד לטובת מתן הלוואה החל מ-5,000 שקל. יש גם עמלה (1%-3% מגובה סכום ההשתתפות בכל הלוואה) ממנה מרוויחים גופי ההלוואות החברתיות.

רכישת חניה והשכרתה

לאחרונה נמכר מקום חניה בבניין משרדים ברחוב תוצרת הארץ, הסובל ממצוקת חניה כמו כל מרכז תל אביב, בכ-150 אלף שקל, והוא מושכר ב-1,000 שקל לחודש – תשואה ברוטו של 8 אחוזים. בסוכנות לנדל"ן מסחרי "מעוף" מתל אביב מספרים שמחיר חניה בבניין משרדים הוא 100 אלף שקל בממוצע וניתן להשכירה ב-600-700 שקל לחודש.

הבעיה – חניות למכירה בבנייני משרדים בתל אביב הן מצרך נדיר בתל אביב. ככל שמתקדמים אל ערים אחרות במרכז ניתן לרכוש חניות בבנייני משרדים גם ב-40 עד 50 אלף שקל (חולון, הרצליה ועוד) ולהשכירן ב-400-300 שקל לחודש ואף להשיג תשואות גבוהות יותר. איפה מוצאים חניות למכירה? בלוחות הנדל"ן באינטרנט, אצל מתווכים העוסקים בנדל"ן מסחרי וכו'.

בתים עם נוף, תל אביב חושך, צילום איתי סיקולסקי (צילום: איתי סיקולסקי)
גם בבתי מגורים מתנהל מסחר בחניה | צילום: איתי סיקולסקי

יש גם מי שמוכרים מקומות חניה בבנייני מגורים משותפים. על פי החוק אסור להעביר חנייה רשומה בטאבו לידיים אחרות (שכן היא חלק ממבנה המגורים), אלא אם כל השכנים בתוך בניין משותף מחליטים לבצע עסקה שכזו. פתרון נוסף, מספרים מתווכים בתל אביב, הוא לעקוף את החוק על ידי חוזי חכירה ארוכי טווח. בנוסף מדובר בעסקת מקרקעין לכל דבר ועניין ולכן היא חייבת במס רכישה, הסכמים מפורטים ואם מדובר בעסק, גם בתשלום מע"מ.

עם זאת, לדברי מתווכים בתל אביב, יש מסחר בחניות בבתי מגורים והמחירים נעים בין 200 ל-400 אלף שקל למקום חניה, כשמחיר השכרת חנייה יכול להגיע עד 1,500 שקלים בכל חודש. אפשר כמובן לעקוף אותו על ידי חוזי חכירה ארוכי טווח. הרבה משרדים ממוקמים בתל אביב ומחפשים לשכור חניה, כמו גם דיירים שאין להם חניה צמודה. אפשר להתארגן עם שותף או שניים ולקנות מקום חניה וליהנות מתשואה יפה לעומת התשואות המזעריות בבנקים ובאג"ח.

השקעה בנדל"ן מבלי לקנות אותו

ב-100 אלף שקל לא תוכלו לקנות נכס נדל"ני (אולי חנות באופקים, וגם אז מדובר בטרחה גדולה), אבל תוכלו להשתתף בהשקעות בנדל"ן שמבצעות קרנות מתמחות.

קרן נדל"ן ידועה גם בשם קרן ריט REIT - Real Estate Investment Trust היא גוף פיננסי שתכליתו השקעה בנאמנות בנדל"ן מניב. קרן ריט רוכשת מרכזים מסחריים, בנייני משרדים ובנייני דירות למגורים מתוך מטרה להשכיר הנכסים לתקופה ארוכה בסכום שכירות ידוע מראש. היא נהנית ממעמד מס מיוחד ומחלקת את רוב רווחיה כדיבידנד. היא נסחרת בבורסה, וניתן להשקיע בה באמצעות רכישת מניותיה.

לדברי מאיר סלייטר, מנהל המחקר של ירושלים ברוקראז', בארץ יש שתי קרנות ריט, שמשקיעות בנדל"ן מסחרי בלבד (לא מגורים) – "ריט 1" ו"סלע קפיטל". "קרנות הריט מחויבות לחלק דיבידנד מהשכרות הנכסים בכל תקופה מסוימת, כך שהמשקיע בה נהנה מתשואה של 8%-9% מההשכרות". מסביר סליייטר. "ואולם, מדובר ברכישת מניה בבורסה, ולכן אם הבורסה נופלת בלי קשר לפעילות ההשקעות של הקרן. קורה גם שמנית הקרן נופלת בגלל פעילות לא מוצלחת שלה. בסופו של יום הנתונים ההיסטוריים מראים שאם אתה סבלני ולא מתרגש מנפילות בדרך, אז לטווח הארוך מדובר בהשקעה סולידית וטובה".

תל אביב מגדלי עזריאלי נוף מלמעלה (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
אפשרות להשקעה לטווח ארוך | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

לאחרונה קמו קרנות נדל"ן מסוג אחר ומחוץ לבורסה בהן המשקיע משקיע את כספו באמצעות הקרן בפרויקט מניב מסוים אותו הוא בוחר בהתאם לנתונים שמספקת לו הקרן. המינימום להשקעה הוא 100 אלף שקל וכדאי לפזר את ההשקעה על יותר מפרויקט אחד. ההשקעה יכולה להיות בפרויקטים בישראל או בפרויקטים של תמ"א 38, אבל גם בנכסים מניבים בחו"ל. הקרנות מבטיחות תשואה של 10%-20% לשנה על ההון העצמי. הקרנות גם גובות דמי הקמה ועמלות, שצריך לקחת בחשבון. לא כולם יוצאים מרוצים מהשקעה בקרנות כאלה, ולכן חשוב לבדוק היטב את הקרן עצמה ואת הפרויקטים שהיא משקיעה בהם לפני שמחליטים להיכנס להשקעה בה.

שותפות בחברת נדל"ן

מאיר סלייטר מציע אפשרות נוספת להשקעה עקיפה בנדל"ן באמצעות רכישת מניות בבורסה של חברות נדל"ן, רצוי נדל"ן מניב. יש חברות נדל"ן מניב ישראליות (כאלו שבבעלותן מבני תעשייה, קניונים, בנייני משרדים וכד') שהניבו למעלה מ-50% תשואה בשנה החולפת. חלקן גם מחלקות דיבידנדים. "חברות הנדל"ן, בניגוד לחברות הריט בדרך כלל, גם עוסקות בייזום. השקעה בקבוצת עזריאלי, למשל, הופכת אותך לשותף שלה; אם אתה יודע שהחברה עומדת לבנות מגדל נוסף במרכז עזריאלי בתל אביב, שווה לך לבדוק השקעה בה – לבדוק את התפוסה במגדלים הקיימים והסיכוי שהיא תצליח לשווק את המגדל החדש. זו השקעה לטווח ארוך עד לאכלוס הפרויקט. כמובן, שגם כאן צריך להסתייג ולהזכיר שמדובר במניה סחירה המושפעת גם מביצועי הבורסה בכלל", מסביר סלייטר.

ברוקר בחדר העסקאות של הבנק הבינלאומי הראשון (צילום: דיויד סילברמן, getty images)
הבורסה היא לא לבעלי לב חלש, אבל היא עדיין אופציה | צילום: דיויד סילברמן, getty images

שוק ההון

אין ספק שכשהסכום הפנוי בידיכם הוא 100 אלף שקל "בלבד", הרי ששוק ההון קורץ במיוחד גם בגלל התשואות שהוא יכול להניב וגם משום שמדובר בהליך פשוט, של לחיצת כפתור לעיתים.

אבל, כמו שהזהרנו – במיוחד למשקיעים לא מנוסים - כגודל הסיכוי כך גודל הסיכון. לכן, כשאתם חושבים על שוק ההון תעשו את זה באמצעות בית השקעות מוכר, יועץ השקעות מנוסה, ורצוי מצליח, שיפזרו את הסיכונים במגזרים שונים.

 כתבה זו אינה מהווה ייעוץ פיננסי או המלצה לביצוע השקעות