מהשלושה במאי הותרה כניסת 48 אלף פועלים פלסטינים משטחי יהודה ושומרון לישראל, בהם קרוב ל-40 אלף בתחום הבנייה, שנדרשים ללון בשטחי הקו הירוק – מי שנכנס, לא יכול לחזור הביתה בחודשיים הקרובים.

ואז נזכרו בממשלה, שאם עובדים אלה נמצאים כאן באופן רצוף, הרי שיש לכך השלכות מבחינת הכיסוי הרפואי שלהם. אם קודם יכלו להיעדר מהעבודה ולהישאר בביתם ולקבל טיפול רפואי ביישובם, הרי שכיום הם אינם יכולים לעשות זאת. מה גם, שאם מישהו מהם נדבק או נחשף לחולה קורונה, כול העובדים שלצדו אמורים להיכנס לבידוד ל-14 יום, דבר שיכול לגרור נזקים כלכליים לקבלני הבניין.

לכן, על פי הוראת שעה שפרסמה הממשלה במסגרת תקנות החירום, היא מחייבת את הקבלנים לרכוש ביטוח רפואי עבור הפועלים הפלסטיניים שהם מעסיקים, כך שיכלול גם כיסוי לנגיף הקורונה.  

התאחדות בוני הארץ (יזמי וקבלני הבניין. ר.מ.) פרסמה קול קורא לחברות הביטוח עם פירוט הפוליסה הנדרשת לעובדיהם הפלסטיניים, לפיה:

"תכולת השירות המתבקשת הינה:

א. פוליסת ביטוח רפואי הכוללת סל שירותים, כפי שנקבע בצו עובדים זרים (סל שירותי בריאות לעובד) התשס"א-2001 לרבות טיפול במחלת הקורונה קורונה ולרבות כיסוי למצב של בידוד חוץ ביתי).

ב. המציע לא ידרוש הצהרת בריאות.

ג. הפרמיה היומית תהיה בדומה לפרמיה המקובלת כיום בביטוח עובדים זרים".

מי שזכתה לבטח את 40 אלף עובדי הבניין הפלסטיניים היא חברת מנורה מבטחים באמצעות סוכנות גבאי לביטוח מתל אביב.

כל קבלן ישלם עבור עובד פלסטיני אותו הוא מעסיק 4.1 שקלים ליום (כ-120 שקל לחודש). בשלב זה הוראת השעה תקפה ל-60 יום

עוד נודע, כי כל קבלן ישלם עבור עובד פלסטיני אותו הוא מעסיק 4.1 שקלים ליום (כ-120 שקל לחודש). בשלב זה הוראת השעה תקפה ל-60 יום, והיא תוארך לפי הצורך. מדובר בקופה של קרוב ל-10 מיליוני שקלים פרמיה לחודשיים הראשונים.

בעוד שמי שרוצה לרכוש ביטוח בריאות פרטי מחויב בהצהרת בריאות מאוד מפורטת, העובדים הפלסטינים, כאמור, לא יחויבו בהצהרת בריאות, וכל קבלן יעביר רשימה שמית לסוכנות גבאי של העובדים אותם הוא רוצה לבטח ויקבל ביטוח אוטומטית.

יש לציין עוד, כי בביטוחי הבריאות הפרטיים הקיימים, אין כיסוי מיוחד לקורונה. להיפך - חברות הביטוח אף ניסו לפני כמה שבועות להחריג את המחלה, ובינתיים הן מחכות להנחיות מבטחי המשנה שלהן מחו"ל. "כרגע מי שחולה בקורונה מטופל במערכת הציבורית ממילא; סיבוכים אפשריים מהמחלה, כמו פגיעה בראות ועוד יכוסו במסגרת פוליסת הבריאות הפרטית," מסביר סוכן הביטוח איגור מורי, מומחה לתחום ביטוחי בריאות.