כל עסק הפועל במטרה לייצר הכנסה יכול להכיר בהוצאות שסייעו לו להפיק את אותה ההכנסה, אך הוצאה המוכרת בעסק בתחום מסוים יתכן ואינה מוכרת בעסק אחר. איך תדעו מה נחשב הוצאה מוכרת ומה לא? יועצת המס ג'נט סורי, ממונה על תחום מקצועי בפורום המיסים של לשכת יועצי המס, עושה לנו סדר.

"הוצאה תוכר במלואה רק אם היא מיועדת במלואה לצורך יצירת הכנסה, כגון: הוצאות פרסום ושיווק, שירותים מקצועיים, ציוד משרדי ועוד. גם התשלום ליועץ המס שלכם הינו הוצאה מוכרת במלואה", היא מסבירה.

"בנוסף, יש סוגי הוצאות הנחשבות ל"הוצאות מעורבות", כלומר משמשות גם לצרכי העסק וגם לצרכים פרטיים. הוצאות אלה מוכרות בחלקן, ותקנות מס ההכנסה קובעות מהו החלק המוכר כהוצאה שאותו ניתן קיזוז מההכנסה. דוגמאות להוצאות מעורבות הן אחזקת רכב, טלפון נייד, נסיעות לחו"ל, כיבודים, מתנות וביגוד".

אבל זה לא הכל, רכישה של רכוש קבוע, למשל: מחשבים, רכבים, ריהוט ומכונות, שנועדו לשמש לתקופה ארוכה, לא יוכרו כהוצאה שוטפת אלא יופחתו על פני מספר שנים, ההכרה בהוצאות אלו נקראת פחת, ושיעורו נקבע בתקנות עבור כל סוג של רכוש נקבע שיעור פחת, כך למשל פחת על רכב הוא 15 אחוז ופחת על רהוט משרדי הוא 6 אחוזים.

אחת הטעויות הנפוצות: "בעלי עסקים נוטים לרוץ בסוף שנה ולרכוש ציוד מתוך מחשבה מוטעית מיסודה, כי ההוצאה תוכר באותה השנה וכך תפחת ההכנסה החייבת בעוד שבפועל לפי מנגנון הפחת ההוצאה תוכר רק בחלקה היחסי"

ההוצאות מוכרות שלא הכרתם

ישנם כמה סוגים של הוצאות שבעלי עסקים, לא מודעים לאפשרות לנכות אותן מההכנסות החייבות. הנה מספר דוגמאות להוצאות נפוצות שמוכרות ולכאלו שאינן מוכרות:

קיזוז שכר דירה מהכנסות השכרת דירה אחרת

אדם בין אם הוא שכיר או בעל עסק שנאלץ לעבור דירה עקב עיסוקו, ולכן הוא משכיר דירה שבבעלותו ושוכר דירה במקומה, יוכל לקזז את ההוצאה משכר דירה מההכנסה שקיבל בגין שכירות –ההטבה הינה למשך 5 שנים (!), ובתנאי שהוא התגורר בדירה שהושכרה והמעבר היה הכרחי לצורך העבודה.

אילוסטרציה (צילום: rf123, חדשות)
החלוק מוכר למס | צילום: rf123, חדשות

הוצאות על השתלמויות

יצאתם להשתלמות בארץ או בחו"ל? אתם יכולים לקזז את ההוצאה כנגד ההכנסה שלכם. אך כדאי לדעת כי אם מדובר בלימודים לצורך רכישת מקצוע חדש זו לא הוצאה מוכרת. כך לדוגמה, אם את ספרית ויוצאת להשתלמות בנושא תסרוקות ערב, ההוצאה תוכר משום שהיא קשורה במישרין לעסק אך אם היא תצא ללמוד מקצוע חדש, למשל הנהלת חשבונות ההוצאה לא תוכר.

לעניין השתלמות בחו"ל – קיימת תקרה לגבי הוצאות נסיעה לחו"ל הגם שמדובר בהשתלמות מקצועית, לפני הוצאת הוצאות מסוג זה מומלץ להתייעץ עם יועץ המס לגבי התיעוד שיש לשמור, וחשוב לזכור חייב להיות קשר בין ההוצאה לפעילות העסקית שלכם.

כיבודים ואירוח

אם אתם מארחים במשרדכם בנדיבות לקוחות או ספקים, דעו שמס הכנסה מכיר כהוצאה רק הוצאות של כיבוד קל (קפה ,חלב, תה סוכר, שתיה קרה וכו'), ובנוסף, רק 80 אחוז מההוצאה יחשב הוצאה מוכרת.

הוצאות מוכרות לעובדים מהבית

א. אם אתם עובדים מביתכם, כדאי שתדעו כי הוצאות שלכם מבתי קפה וממסעדות לא מוכרות, אלא אם אתם מארחים ספק או לקוח מחו"ל. במקרה כזה, אתם חייבים לצרף לבקשה להכיר בהוצאות אלו גם צילום דרכון או מספר דרכון של האורח.

ב. שימו לב, שכר דירה יוכר כהוצאה לעובדים מהבית בדירה השכורה, רק כאשר המשכיר משלם מס על הכנסה זו. בכדי להכיר בדמי השכירות כהוצאה מוכרת, יש לקבל מהמשכיר אישור על ניכוי מס מדמי השכירות.

ג. עצמאי שעובד מהבית כן רשאי לדרוש חלק נכבד מהוצאות הבית שלו, כמו: חשמל, מים, ארנונה, אינטרנט וטלפון נייח. ההוצאה המוכרת במקרים אלה היא חלקו של מקום העבודה מסך כול הבית; אם מדובר בחדר מתוך דירת 4 חדרים, לדוגמא, ההוצאה המוכרת תהיה 25 אחוז מגובה הארנונה או חשבון החשמל.

גנט סורי (צילום: אודי מוצני,  יחסי ציבור )
גנט סורי | צילום: אודי מוצני, יחסי ציבור

ביגוד

כאשר מדובר בביגוד שניתן להשתמש בו אך ורק לצורכי עבודה (למשל: חלוק רופא או סרבל עבודה) ההוצאות יוכרו במלואן. במידה וניתן להשתמש בביגוד גם בשעות הפנאי, אך עדיין מדובר בביגוד שניתן לזהות באופן בולט השתייכות למקום העסק או סוג העיסוק (למשל עניבה עם סמל עורך דין) תוכר 80% מההוצאה. שימו לב כי כל רכישת ביגוד אחרת (למשל מרצה שצריכה להיראות יצוגית) לא יוכלו כלל.

קנסות

חטפתם דו"ח? התשלום עליו אינו מוכר כהוצאה לצורך מס, אפילו אם עיסוקכם כרוך בנהיגה והובלות, ולא מצאתם חינה ליד מקום חפצכם. מדובר בהוצאה בעלת אופי עונשי ולכן איננה מוכרת לצורכי מס הכנסה.

דרישת הוצאות ללא אסמכתאות

איבדתם את פנקס החשבוניות? לא אסון. בהתאם לחוזר מס הכנסה 2/2012. ניתן להביא אסמכתא חילופית או לשחזר את הפעילות העסקית. בנוסף, ניתן להביא אומדן או הערכת שמאי אם איבדתם למשל חשבונית של ציוד שרכשתם לעסק ולא הצלחתם לקבל אותה מהספק. השחזור יכול להיעשות באמצעות צילומי צ'קים ששילמתם, דפי בנק וקבלת אסמכתאות ממי שרכשתם ממנו.

לסיכום, מדגישה סורי: "ההוצאות שצוינו הינן רק חלק קטן ממכלול של הוצאות שאתם יכולים לדרוש כהוצאה מוכרת. בכדי לנצל אותן ולמזער ככל שניתן את המס שתחויבו בו או מקנסות מס בעתיד מומלץ להיעזר ביועץ מס".