שטר ה-100 שקל הפך בחודשים האחרונים ללהיט הזייפנים. אלפי שטרות כאלה מוצאים את דרכם לעסקים שונים: משווקים פתוחים, דרך מרכזי קניות גדולים ועד לנהגי מוניות.

"בגלל שכולם בטוחים שמזייפים רק שטרות של 50 ו-200 שקל, הלכנו על 100 שקל", חשף חיים (שם בדוי) תושב דרום הארץ שמזייף מביתו כסף. "זה שטר שלא בודקים אותו בגלל שהוא עובר מתחת לרדאר. מתחילת משבר הקורונה ועד היום אני עושה ערימות של כסף מזיוף שטרות. אני מזייף שטרות של 100 ברמה הכי גבוהה. תבין משהו, אנשים צריכים כסף והרבה והם ישלמו לא מעט כדי להשתמש בכסף מזויף לקנות אוכל לילדים ולשרוד מבחינה כלכלית".

הזייפנים היו ועדיין הם  המרוויחים הכי גדולים ממשבר הקורונה ולמעשה עד היום הם משלשלים לכיסיהם מידי מיליוני שקלים בחודש ממכירת שטרות מזויפים למי שאיבד את מקום עבודתו או עדיין מחכה לסיום תקופת החל"ת.

"יש לי מאות לקוחות שרובם באים אליי פעמיים בשבוע לקנות את השטרות. יש ביקוש אדיר לשטרות מזויפים. שטר של  100 שקל נחשב להכי מבוקש", ציין חיים, "כל שטר כזה אני מוכר בין עשר ל-20 שקל הכול בהתאם לביקוש".

בארץ פועלות לפחות כ-50 מעבדות לזיוף שטרות רובן, פועלות בתוך בתים, מרתפים, בתי עסק שנסגרו ומקלטים שכונתיים.

שטרות מזויפים של 200 שקלים (צילום: משטרת ישראל)
שטרות מזויפים של 200 שקלים | צילום: משטרת ישראל
שטרות מזויפים  (צילום: משטרת ישראל)
צילום: משטרת ישראל

"אחרי כל החומרים הכימיים והנייר על כל שטר מזויף אני מרוויח משהו כמו שני שקל. כולם מרוויחים מזה"

"זה הכסף הכי טוב והכי קל גם לי כזייפן וגם ללקוחות שזקוקים לכסף, הרבה כסף", אומר חיים. "גם כשלקוח נעצר עם כסף מזויף לא עושים לו כלום כי תמיד הוא יטען שקיבל את זה כעודף בשוק או בסופר או בפיצוציה. אנחנו מתדרכים אותם מה לעשות ומה לענות כדי שלא יפלילו אותנו. ללקוחות גדולים שלו כמו בעלי עסקים ונהגי מוניות אנחנו מעבירים את השטרות בשליחים במעטפות סגורות. מרגע ההזמנה הלקוחות מקבלים את השטרות תוך ארבע שעות עד 24 שעות ביממה. תלוי בכמה השטרות שהזמינו. יש כאלה שמזמינים 100, 1,000 שטרות ויותר. אחרי כל החומרים הכימיים והנייר על כל שטר מזויף אני מרוויח משהו כמו שני שקל. אם קונים יותר שטרות המחירים זולים יותר. כולם מרוויחים מזה, האזרחים וגם בעלי עסקים".

סוחר מציע כסף מזויף
התכתבות עם זייפן

המחירון העדכני של שטרות מזויפים

שטר 100 שקל: שני שקל.

שטר 200 שקל: שלושה שקלים.

שטר 50 שקל: חצי שקל עד שקל.

במידה והקונים רוכשים כמות גדולה המחירים זולים בהרבה. כך למשל מי שיקנה 10,000 שקל של שטרות מזויפים מכל הסוגים ישלם לזייפן: 1,500 שקל במזומן.

מי שיקנה 15,000 ישלם סכום של 2,000 שקל.

מי שיקנה שטרות של 20 אלף ישלם כ-2,500 שקל.

מי שיקנה בין 30 ל-50 אלף שטרות  מזויפים ישלם בין 4,000 ל-5,000 שקל.