הפגנה נגד קיצוצים בבריטניה (צילום: Peter Macdiarmid, GettyImages IL)
ממה נראה לכם שאנחנו עשויים באמת? | צילום: Peter Macdiarmid, GettyImages IL
אין הרבה מילים שמעלות קונוטציות שליליות כל כך כמו "עמלה", מלכת התשלומים המעצבנים. הרי על מוצר טוב צרכנים מוכנים לשלם כסף, והרבה. אבל על מה בדיוק אנחנו משלמים כשאנחנו משלמים עמלה? על פעולה שלוקחת למחשב מאית השניה לעשות? על מה שעשינו לבד בבית? על שירות? ומה היחס בכלל בין העלות של השירות הזה לגובה של העמלה? בגלל שהחזון האוטופי של עולם ללא עמלות רחוק מאיתנו בערך כמו שלום במזרח התיכון, ריכזנו עבורכם כמה מהעמלות המעצבנות ביותר שקיימות בשוק, ואת הסברי החברות לעמלות הללו. זהירות, לא לבעלי לחץ דם גבוה.

עוד ב-mako כסף:

חותמים על משכנתא (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
כמעט כל נייר מהבנק מלווה בעמלה | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

עמלת אישור בעלות על חשבון

אתם יכולים להישבע באבי אביכם בפני הרשויות שאתם בעלי חשבון בבנק מסוים, אבל זה לא יעזור. צריך מסמך שמוכיח זאת. הוא מצוי אצל הבנק, ומחירו כמעט כמחיר ספר – בין 20 ל-36 שקלים. נזכיר, מדובר בדף אחד (גם הוא לצערנו אינו מצופה זהב) שלא נדרשת פעולה מסובכת כדי להדפיסו. בנק ישראל מאשר גבייה של העמלה הזו החל מהאישור השני שמבוקש בכל שנה. ובכל זאת, למה לשלם על זה בכלל?

תגובת בנק לאומי: לקוחות לאומי המוגדרים לקוחות יחידים ועסקים קטנים פטורים מעמלה זו, וזאת ללא הגבלה על מספר הבקשות בשנה.

תגובת בנק הפועלים: בבנק הפועלים לא נגבית עמלה בגין אישור בעלות על חשבון.

עמלת מכתב מעורך דין

ועוד בענייני הבנקים. חרגתם ממסגרת האשראי במשך יותר מדי זמן? לא החזרתם הלוואה? רבתם עם מנהל הסניף? בכל מקרה שבו יישלח אליכם הביתה מכתב התראה מעורך דין, תצטרכו לשלם – מלבד מה שאתם חייבים ממילא – גם סכום של 147 שקל עמלה על המכתב. מה מצדיק מחיר שכזה? האם עורך דין אביגדור פלדמן כותב אותם בכתב ידו בצבעי שמן יקרים על דף מצופה ברונזה? כנראה שלא, ושמדובר בנוסח סטנדרטי לחלוטין.​

תגובת בנק לאומי: הפקת המכתב כרוכה בעלויות שונות ובכלל זה התקשרויות עם משרדי עו"ד.

תגובת בנק הפועלים: עמלת מכתב התראה של עורך דין נגבית בגין הכנת מכתב על ידי עורך דין ללקוח אשר נמצא בהליכי גביית חוב. העמלה נגבית רק כאשר המכתב נשלח בפועל.

מתווך מראה דירה לבני זוג (אילוסטרציה: IPGGutenbergUKLtd, Thinkstock)
מתווך מראה דירה לבני זוג. למה אתם משלמים עליו? | אילוסטרציה: IPGGutenbergUKLtd, Thinkstock
 

דמי תיווך

כל מי שמחפש דירה מפחד למצוא את צמד המילים הללו במודעה שרלוונטית לגביו. דמי תיווך הם לא פעם המכשול בפני חתימת העסקה, שכן גובה התשלום הוא לרוב בגובה שכר דירה של חודש אחד. כאן הבעיה היא לא בהכרח עצם קיום העמלה, הרי המתווך בסופו של דבר צריך להתפרנס, אלא בתשובה הקבועה לשאלה מי צריך להוציא כסף מכיסו.

במשולש משכיר-מתווך-שוכר, האחרון הוא היחיד שלא נמצא בעמדת מיקוח ולכן הנטל הכלכלי נופל על כתפיו בלבד. המשכיר, שרוצה ראש שקט, שוכר את המתווך, שעובד כמובן עבורו ולא עבור השוכר. אף שעל פי החוק הוא מוגדר כ"גורם מועיל לעסקה", ברור שהוא מועיל למשכיר בלבד. השוכר מקבל את אותו הנכס כך או כך, רק עם קצת פחות כסף בחשבון הבנק.

חטיף הבוטנים הרחיק את הילדים מהאולמות (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
הזמנתם באינטרנט? תשלמו | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

עמלה על הזמנת כרטיסים לקולנוע

עמלה מרגיזה עם סיפור עוד יותר מרגיז: הרשות להגנת הצרכן הוציאה איסור על בתי הקולנוע לגבות דמי עמלה על הזמנת כרטיס באינטרנט (נעזוב לרגע את העובדה שדווקא ההזמנה הווירטואלית חוסכת להם כוח אדם וכסף). אלא שכעת, במקום ציון העמלה באופן נפרד, בתי הקולנוע מכלילים אותה בתוך המחיר הסופי, שכמובן עדיין גבוה יותר מהמחיר בקופות, וכך בעצם עוקפים את ההוראה של הרשות. כך למשל, בקולנוע "לב" כרטיס וירטואלי עולה 41.90 לעומת כרטיסים בקופות, בסינמה סיטי ייגבו 3.9 שקלים על כל כרטיס שהוזמן בטלפון או באינטרנט ובקולנוע רב חן נגבים 4 שקלים יותר על הזמנה ווירטואלית.

מהסינמה סיטי נמסר בתגובה: העמלות בענף הקולנוע באינטרנט הינן תוצאה של עלויות רבות הכרוכות בהפעלת השירות והתחזוקה השוטפת, ואינן במקום שעות העסקה של נציגים בקופות. כידוע, עמלה מקוונת כאמור, אינה ייחודית לענף הקולנוע ומקובלת במרבית הענפים בארץ ובעולם. יתרה מכך, העמלה הנגבית בקולנוע היא נמוכה באופן משמעותי בהשוואה לעמלות מהזמנת מופעים, הצגות וכו'. מחיר כרטיס קולנוע, בניגוד לכל ענף אחר במשק, לא השתנה בחמש השנים האחרונות, ואף זול יותר ממחיר כרטיס קולנוע ממרבית מדינות באירופה.

אישה מוציאה דף ממדפסת (אילוסטרציה: Martinan, Thinkstock)
אתם מדפיסים, אתם משלמים | אילוסטרציה: Martinan, Thinkstock

עמלת הדפסת כרטיס בבית

בינינו לבין עצמנו אנחנו מכנים אותה "מלכת העמלות" - עמלת ההדפסה הביתית של חברת EVENTIM. כל מי שהזמין כרטיס דרך חברת הכרטיסים ויחפוץ, רחמנא לצלן, להתחמק מהתור לקופות ולהדפיס את הכרטיס בביתו, באמצעות מדפסת, דפים ודיו שרכש ככל הנראה ממיטב כספו ייאלץ להיפרד מעשרה שקלים "דמי הדפסה". קצת כמו שחברה שמייצרת אסלות תגבה דמי הורדת מים בכל שימוש.

מחברת eventim נמסר בתגובה: כלל נושא הכרטיסים המודפסים בבית הלקוח הנו אתגר טכנולוגי. סביב הפתרון מסתתרות פעולות רבות כמו שרתים שמאפשרים הנפקה או שחזור כרטיס בכל רגע, רשת מיוחדת שחייבת להיפרס בכל מקום לטובת חיבור מסופונים ייעודיים שייסרקו את הכרטיסים, מערכת הבודקת ומסנכרנת את הכניסות לכל היכל, מסופונים ייעודים אשר מחירם עולה על מחשב נישא, שרתים שמותקנים בקופות לטובת בדיקת אמיתות שחזור כרטיסים, כוח אדם ייעודי (טכנולוגי), רישיונות תוכנה לכלל המחשבים והמסופונים כמו כן לכל כרטיס שמודפס, כל אלו מביאים אותנו לגבות תשלום עבור הזמנה - משמע לא עבור כל כרטיס (גם אם נקנו 10 כרטיסים המחיר הנו 10 שקל להזמנה), במופעים ייעודים בהם ישנה פריסה/תשתית קבועה (כגון היכל מנורה-מבטחים, גני התערוכה, היכל התרבות).

בכל מקרה חברתנו מציעה אלטרנטיבה חינמית ללקוחות שאינם מעוניינים בשירות זה והוא שירות איסוף כרטיסים בחנות איוונטים בדיזינגוף סנטר או במקום האירוע לפני המופע - האופציה לאסוף את הכרטיסים בקופות האירוע (או מראש בחלק מהמופעים) ללא עלות וללא תוספת תשלום קיימת בכל אירוע ללא יוצא מן הכלל.

עדי אשכנזי על הטוסטוס (צילום: אלדד רפאלי)
כמה שילמת על הטסט? עדי אשכנזי על קטנוע | צילום: אלדד רפאלי

אגרת טסט לאופנוע

אין ספק שלמען בטיחות כולנו עדיף שגורם מוסמך יבדוק את כלי הרכב הדו גלגליים שעולים על הכביש. אבל למה המחיר כל כך גבוה? לרוב, הבדיקה הזו שכוללת בדיקה של האיתותים, צמיגים והפלסטיקה נמשכת בדרך כלל חמש דקות, ובהחלט לא מצדיקה מחיר שגובה פסיכולוג עבור שעת טיפול (306 שקלים על אופנוע בנפח של מעל ל-150 סמ"ק)

ממשרד התחבורה נמסר בתגובה: אגרות רישוי לרכב, לרבות אגרות של אופנועים, נגבות על ידי המדינה בגין השימוש בתשתיות הכבישים. מדינת ישראל משקיעה מדי שנה סכום של כ- 6.5 מיליארד שקל בפיתוח ותחזוקה של תשתיות הכבישים וזה אך טבעי שחלק מכלל השקעות המדינה ייגבה מהמשתמשים בכבישים.

באשר לגובה האגרה, מדובר באגרה פרוגרסיבית הלוקחת בחשבון את שווי כלי הרכב, לרבות אופנועים. גובה האגרה נקבע בהתאם למחיר הרכב, וכך אופנועים קטנים עד 50 סמ"ק משלמים אגרת רישוי שנתית בסך 44 שקל בלבד.

אופנועים לא מחויבים בבדיקת זיהום אוויר ולא נגבה עבורה תשלום. המחיר מגלם את כלל ההוצאות של מכוני רישוי לרבות שכר של כוח אדם, השקעה בציוד, שכירות, וכל יתר ההוצאות של המכונים. יצוין כי מחירי הבדיקה לא התייקרו לפחות ב- 10 השנים האחרונות.

דראג על מדרגות הרבנות (צילום: עידו וולפמן)
מתחתנים? שלמו גם לנו | צילום: עידו וולפמן

עמלת פתיחת תיק נישואין ברבנות

אמנם הצ'קים לרוב מכסים על ההוצאה הזו אחר כך, אבל 700 השקלים שנאלצים הזוגות המאושרים להפקיד ברבנות עבור פתיחת תיק נישואין הם לא דבר של מה בכך. אמנם עבור הסכום הזה תקבלו גם רב לחתונה והדרכת כלה, אבל כאב הראש הטופסולוגי לא כלול במחיר. ישנן כמובן עמותות שדואגות לעשות זאת בשבילכם כמו "צוהר" ו"עיתים", אך גם הן גובות דמי טיפול.

תגובת הרבנות: אגרת הנישואין כוללת את הרישום הטכני, הבירור ההלכתי והליך החופה על ידי רב עובד המועצה הדתית (רב עיר או רב שכונה).

>> מחפשים רעיונות לממן את העמלות? 18 דרכיות מקוריות להרוויח כסף