פתאום, כולם מדברים על ביטקוין. מה זה ביטקוין? כמה שווה הביטקוין? איך יוצרים ביטקוין? פתאום כולם מתעניינים במטבעות וירטואליים. אבל למה עכשיו?

התשובה, היא כמו תמיד, כסף. אם פעם ביטקוין היה שעשוע של אנשים שמאמינים בהתנתקות מבנקים ומדינות, היום הוא שווה הרבה, ובכל יום שעובר הוא שווה יותר ועוד ועוד אנשים הופכים לעשירים מאוד בזכותו.

ביטקוין תמיד עלה וירד. ב-2009 הוא היה שווה כמעט 40 סנט. ב-2013 הוא הגיע לשיא של 1,000 דולר לביטקוין אחד בתוך חודשיים, ואז צנח. קורה. כולם חשבו שזה משהו חד פעמי. ב-2016 הייתה לו שנה טובה, והוא  הכפיל את השווי שלו. לא רע, נכון? אבל שום דבר לא הכין אותנו למה שקרה השנה.

בינואר, שוב יכולתם לקנות ביטקוין אחד באלף דולר. עד אוקטובר המחיר כבר עלה ל-5,000 דולר לביטקוין. אז התחיל הטירוף האמיתי. בתוך חודש הוא היה שווה 7,000 דולר. בתוך שבועיים מחיר הביטקוין קפץ ל-8,000 דולר, אחרי שבוע הוא הגיע כבר ל-9,000 דולר. לקח לו עוד יומיים להגיע ל-10,000 דולר לביטקוין אחד. היום הוא שווה... בעצם, הערך שלו קופץ כל כך מהר, שאנחנו כבר לא מתחייבים על מספר.

בתוך שנה הערך של הביטקוין זינק פי 10. עלייה של יותר מ-1,000 אחוז. אם הייתם משקיעים בשנה שעברה אלף דולר, שווי ההשקעה שלכם היום היה עשרת אלפים דולר.

חושבים שיכולים להרוויח כל כך הרבה בדרך אחרת? בואו נבדוק. האם הייתם עושים את הבלתי ייאומן וקונים דירה בתל אביב בתחילת השנה, ומוכרים אותה היום, הייתם מרוויחים בממוצע 7 אחוזים. איפה זה ואיפה הביטקוין?

אולי בבורסה מרוויחים יותר. מניות סיניות נחשבות להשקעות הטובות ש 2017. המניה של עליבאבא, הבעלים של עלי אקספרס, עלתה השנה ב-118 אחוזים. מטורף לא? לא בהשוואה לאלף האחוזים של הביטקוין.

אתם בטח חושבים שהחגיגה של הביטקוין עומדת להסתיים. יכול להיות שאתם צודקים. אבל מעבר לפינה מחכים עוד כמה מטבעות וירטואליים, שיכולים להיות הביטקוין הבא. את'ריום, שנחשב לדור הבא של המטבעות הוירטואליים, היה שווה בתחילת השנה 7 דולר, והיום הוא שווה כבר 450 דולר.

ליטקוין, שהוא כמו הביטקוין רק בלי הדרמה, עולה פחות מאחיו הגדול, ומי יודע לאן הוא יכול להגיע. ואל תשכחו את ריפל, שמנסה להיות הביטקוין הבא, ועוד יכול לעשות את זה.

זה מה שהיה השנה. מה יהיה בשנה הבאה? אף אחד לא יודע. אל תתפסו אותנו במילה. או בתור לכספומט ביטקוין.

רותם ויל, בן 24, משקיע במטבעות וירטואליים מ-2012

צלם: טל ליסוס

עריכה: צופית אמירה