מהו עושר? ובכן, במובן המילולי הנקי מדובר ב"הון ורכוש רב", במובן העמוק הרחב - אדם עשיר הוא זה ששמח בחלקו - רוצים לומר: זה ששמח במה שיש לו ובמה שהשיג ואינו מצטער על מה שאין לו, זה שעולמו מגוון ומאושר בדברים שמנפחים לו את הלב ואת החזה בסיפוק ולאו דווקא את הכיס. במובן המציאותי, אנחנו בעד לשלב בין השניים במינונים הנכונים. עד כמה אתם באמת עשירים? ובכן, יש להניח שיותר ממה שנראה לכם.

"חשוב להבהיר ראשית שעשירים אינם טובים יותר מעניים רק כי יש להם הרבה כסף בבנק", אומרת לנו שרון בירקמן, מאני תראפי, מומחית לניהול כלכלי אישי. "בסופו של יום, העשירים כקורח יודעים שהם עשירים אבל רבים ממעמד הביניים לא מרגישים כאלו למרות שהם בהחלט יכולים להיות רגועים יותר", אומרת בירקמן ופורטת 12 סימנים שאתם יכלים לחיות חיים נינוחים משנדמה לכם, לפחות ברמת העו"ש.  

 1. יש לכם לפחות שנה עד שתרגישו את אובדן מקום העבודה העיקרי שלכם

  מקום העבודה הוא רק חלק אחד במכלול ההכנסות שלכם, ויש לכם מספיק כסף בצד כדי לשמור על אורח החיים שלכם לפחות במשך שנה. ההכנסות הנוספות והחסכונות יאפשרו לכם לחפש בנחת את מקום העבודה העיקרי הבא. אגב, הידיעה הזו גם יוצרת עבורכם גמישות מאוד גדולה בבחירת הפרויקטים ומקומות העבודה שלכם, ולפעמים אפילו גמישות במערכות היחסים שלכם.
 2. אתם חוסכים מחודש לחודש בלי להתקמצן על היום-יום שלכם

  לא משנה אם אתם מעבירים את הכסף לחיסכון בתחילת החודש וחיים מהיתרה או שנשאר לכם כסף בסוף החודש, המציאות היא שההוצאות שלכם נמוכות מההכנסות, ואלה חדשות מאוד טובות. מן הסתם, אפשר לחיות מהרבה פחות אם מתפשרים, אבל המבחן האמיתי פה הוא - האם החיים שלכם נוחים לכם ואין תחושת צמצום או התכלבות. אם זה המצב ואתם עדיין חוסכים מחודש לחודש, ברכותינו, מצבכם טוב. 
  זוגיות וקריירה - עבודה מהבית (צילום: Dean Drobot, shutterstock)
  מצליחים לחסוך גם מבלי להתפשר ביומיום | צילום: Dean Drobot, shutterstock
 3. אתם לא מפחדים מ"מה יגידו"

  ככל שמצבכם איתן יותר, כך פחות תרגישו השלכות של שיפוטיות מהסביבה. למעשה, ההזדמנויות היחידות שאנשים עשירים נושאים בתוצאות של מעשיהם הן אחרי שהורשעו במשפט פלילי. עד אז, הידיעה שיש מספיק כסף כדי לשמור על רמת החיים מספיקה כדי שתמשיכו לעשות מה שאתם עושים.
 4. הכסף לא מנהל אתכם אם אתם בוחרים איפה לעבוד

  אתם לא עובדים רק בשביל הכסף. העבודה ממלאת אתכם בעניין, מאתגרת אתכם ובאופן כללי, הכסף הוא לא הסיבה העיקרית עבורכם לקום בבוקר דווקא לעבודה הזו. כמובן שאתם רוצים להיות מתוגמלים עבור זמנכם והמקצועיות שלכם, אבל התגמול הזה מורכב מיותר מאשר כסף.
 5. אתם מסוגלים להמציא את עצמכם מחדש בהצלחה

  ניקול ראידמן המציאה את עצמה מחדש כזמרת, טראמפ המציא את עצמו מחדש ככוכב טלוויזיה ולאחר מכן כנשיא ארה"ב. המשותף לשניהם הוא שהם יצאו לדרכם החדשה בידיעה ברורה שהיא תצליח. כסף הוא מרכיב מרכזי בשינויים דרסטיים כאלה בקריירה: הוא מממן אתכם בתקופה שבה אין לכם הכנסות, הוא יכול להבטיח שתשכרו אנשי מקצוע טובים שילוו אתכם וכמובן - מהרגע שאתם יודעים לעשות אותו בתחום אחד, מהר מאוד תבינו איך לשחזר את ההצלחה. 
  ניקול ראידמן (צילום: מתוך עמוד האינסטגרם של ניקול ראידמן)
  ממציאה את עצמה מחדש, הפעם כזמרת. ניקול ראידמן | צילום: מתוך עמוד האינסטגרם של ניקול ראידמן
 6. אתם משקיעים בעצמכם

  לאכול בריא, לשמור על כושר, לעשות בדיקות תקופתיות וטיפולים תקופתיים ואפילו להחזיק ביטוח בריאות פרטי - אם אתם מקפידים על בריאותכם אתם בעצם חוסכים מעצמכם מחלות עתידיות וכנראה מאריכים את תוחלת חייכם. יכולות כמובן להיות רמות שונות לעיסוק בעצמכם, אבל מי שעסוק בטרדות היום-יום ובפרנסה, כנראה לא מצויד במספיק כוח ואנרגיה להשקיע בצורה כזו בבריאותו.
 7. אתם מוכנים ומסוגלים לשלם תמורת מקצועיות ומאמץ

  כמה פעמים מצאתם את עצמכם מתלבטים אם לקחת איש מקצוע מסוים או "לשבור את הראש" ולנסות לבד? לא מדובר בפעולות פשוטות אלא בדברים קצת יותר מורכבים כמו אימון כושר, לעבור על התיק הביטוחי או להכין מגש סושי. ככל שמצבכם איתן יותר, אתם מכירים בכך שמקצועיות, זמן ומאמץ ראויים לתגמול (ואל תספרו לי על העשירים הקמצנים שמנסים לקבל הכול בחינם, יש גם כאלה, מן הסתם, והסיבה שהם יכולים להתנהג כך היא שהם לא מפחדים ממה שיגידו עליהם - מה שמחזיר אותנו לסעיף 3).
 8. אתם לא מכוסים בלוגואים בולטים של מותגים

  כולנו מכירים את האנשים שלובשים "רק מותגים". המותגים האלה משווקים כמותגי על למעמד הביניים שמשתוקק להרגיש "כמו העשירים". אבל העשירים באמת לא זקוקים לכל השואו הזה. הם לא מרגישים צורך להיות שלטי הפרסומת של יצרני הבגדים ולכן אם כבר יש לוגו, הוא קטן ומוצנע.
 9. יש לכם תחביבים

  תחביבים (בנוסף לספורט, צפייה בנטפליקס וקריאת ספרים) עולים כסף ודורשים זמן פנוי כדי לעסוק בהם. המשאבים האלה לא עומדים לרשות מי ששקוע בפרנסה ובמטלות היום-יום, והם לא תמיד יכולים להתפנות לתחביבים שלהם.
 10. אתם מנסים למקסם את הכסף שלכם

  תכנוני מס (ולפעמים תכנוני מס אגרסיביים) הם כלי שמשמש אנשים עשירים לשמור על הכסף שלהם. אם הגעתם למצב שבו אתם מתכננים את המיסים שלכם, הגעתם למצב שאתם מרגישים שאתם משלמים יותר מדי ויש לכם את המשאבים לנסות לצמצם את התשלומים האלה.
 11. אתם לא מדברים על כסף באובססיביות

  כמו הרבה דברים אחרים, מי שעסוק בכסף הוא מי שאין לו מספיק כסף ולכן הוא גם ידבר על זה הרבה. מי שיש לו מספיק כסף לרוב לא ירגיש את הצורך לדוש בנושא כל כך הרבה. כמובן שתשמחו לחוות את דעתכם אם הנושא יעלה, אבל רוב הסיכויים הם שלא אתם אלה שיעלו אותו. 
  פייסבוק נפגעת ממחאת העובדים (צילום: חי בלילה, קשת 12)
  שווה 97.9 מיליארד דולר ולא תראו לוגו אחד על בגדיו | צילום: חי בלילה, קשת 12
 12. אתם משלמים לרוב בתשלום אחד

  למעשה, למעט מקרים שבהם כדאי לכם יותר לשלם בתשלומים, אתם מעדיפים לרכוש דברים בתשלום אחד בידיעה שחשבון הבנק שלכם יוכל לעמוד גם בהוצאה הזו, ולא גוררים את ההוצאה הזו לחודשים קדימה.