אחת הרעות החולות של המשק הישראלי הוא כפל ביטוחים. למעשה כ- 3.5 מיליארד שקל בשנה — זהו סכום העתק שמשלם הצרכן הישראלי לחברות שמבטחות אותו באותו ביטוח, אבל לא ימהרו להחזיר לו כסף כשהוא יצטרך.

הפוליסות המובילות בכפילויות הן פוליסות ביטוחי חיים (28%), אחריהן פוליסות ביטוח תאונות אישיות (22%), ניתוחים מהשקל הראשון (14%), תרופות (13%), סיעוד (10%), ייעוץ ובדיקות (8%) ומחלות קשות.
אם תיקחו לדוגמא את ביטוח הבריאות שבו אתם מבוטחים, לרובכם יש ביטוח בריאות גם של הקופה, וגם ביטוח בריאות פרטי.

הבעיה מתחילה ביום שבו אתם תרצו לתבוע את הביטוח בגין החזרים. אז חברות הביטוח יתנו את התשלום בזה שלא תבעת את חברת הביטוח השנייה או שתבעת וקיבלת חלק מהסכום והן יהיו מוכנות להשלים לך. אבל את התשלומים? אתם תשלמו במלואם גם כאן וגם כאן.

בשנת 2016 נעשתה רפורמה בביטוחי הבריאות, בה דרש משרד הבריאות מחברות הביטוח להציג את סוגי הביטוחים בשפה אחידה ולמקד אותם תחת שישה תחומים מוגדרים: ניתוחים בישראל, ניתוחים בחו"ל, תרופות, השתלות, שירותים אמבולטורים וגילוי מחלות קשות.

בכל חברות הביטוח כיסויים אלו הפכו להיות בחלקם אחידים ובחלקם האחר דומים ומשופרים לעומת קודמיהם, וזאת כדי ליצור תחרות ביניהן לטובתו של הלקוח. כעת ניתן לרכוש בנפרד כל אחד מחמשת כיסויי ביטוח הבריאות (ניתוחים בישראל וניתוחים בחו"ל נמכרים יחדיו) בחברת הביטוח בה מבוטח המבוטח כיום או בחברת ביטוח אחרת.
על מנת לברר באילו חברות בדיוק אתם מבוטחים, ועל מה, קמו מספר אתרים שיעזרו לכם להבין האם אתם משלמים יותר מידי כסף, והאם אתם מכוסים בבוא היום, כך שלא תצטרכו לדאוג.

הר הביטוח

פרויקט ממשלתי חינמי שתכליתו לפרט לך את כל הביטוחים שבהם אתה מבוטח, לא רק בביטוחי בריאות. ניתן למצוא מידע עבור כפל ביטוחים בתחום: הרכב, המבנה, הבריאות, הסיעוד, אובדן כושר עבודה, חיים ועוד. בחיפוש מוצרי ביטוח על שמכם תוכלו למצוא מידע על קיומם של כל מוצרי הביטוח שלכם מכלל חברות הביטוח ובלבד שהם בתוקף.

חשוב לשים לב שאין לכם מוצרי ביטוח כפולים (לדוגמה 2 פוליסות ביטוח זהות עבור אותה דירה. כמו כן, מומלץ לבצע סקר שוק והשוואה בין חברות הביטוח ביחס לתנאי הפוליסה, מחירה ומדד השירות של חברת הביטוח.
באתר תוכלו למצוא גם מחשבונים המציגים את תעריפי הביטוח של החברות הפועלות בענף, וזאת כדי לסייע לכם בבחירת סוג הביטוח וחברת הביטוח המתאימים עבורכם.

Mediwho

אתר שמטרתו להציג ללקוח מה מגיע לו מכל ביטוחי הבריאות שיש לו, אצל כל המבטחים כולל קופת חולים, לפרט כמה הוא משלם, האם הוא משלם כפול וכדומה. כל זה מוצג ללקוח חינם.
בנוסף ,וזאת עיקר המערכת, האתר משמש עבורכם כמעיין "וויז" לניווט בתוך עולם הבריאות הסבוך. בכל שלב הלקוח יכול לבקש מהמומחים של האתר שיטפלו עבורו בכל מה שקשור בבירוקרטיה ובאדמינסטרציה ,פתיחת תיק ביטוחי בחינם, עזרה בטיפול בהחזרים (שולחים מכתב מטעם עו"ד), אזור אישי לבדיקת זכאויות - רופאים, ובתי חולים לפי סוג מחלה או פציעה, קיצור תורים, כפתור לחצן מצוקה.

WOBI

אתר אינטרנט המשווה מחירי ביטוח מאפשר רכישה מקוונת של פוליסות ביטוח בינהם: ביטוח רכב, ביטוח דירה, ביטוח נסיעות לחו"ל, פנסיה, השוואת הלוואות ואיתור כספים אבודים. האתר הזה למעשה עובד בשיתוף פעולה עם חברות הביטוח בישראל כמעין מתווך בין המבוטח וחברות הביטוח.

מומלץ בחום לפנות קצת זמן ולבחון את תיק הביטוח באופן עצמאי או בעזרת איש מקצוע, ולוודא שהתיק נקי מכפילויות מיותרות. זה יכול לחסוך לכם הרבה מאוד כסף.