משכנתה (צילום: 123rf)
משכנתה | צילום: 123rf

הידיעה שנועה קירל רכשה אתמול נכס בשווי של יותר מעשרה מיליון שקלים, הביאה רבים לתהות האם היא שילמה את כל הסכום במזומן, או שגם נועה קירל, כמו רובינו, הייתה צריכה לקחת משכנתה כדי לממן את העלות היקרה של הנכס?

בין אם היא שילמה מראש את כל הכסף במזומן או לא, מאיר וידר, מנכ"ל וידר משכנתאות טוען שגם אנשים אמידים שיכולים להרשות את זה לעצמם - צריכים לקחת משכנתה, אפילו בתנאי השוק הנוכחיים, רגע אחרי שהריבית עלתה בפעם העשירית.

"גם מי שרוכש נכסים למגורים ולהשקעה במיליוני שקלים חייב לחשוב על ההשקעות הבאות, כי כמו שאנחנו יודעים, יוקר המחיה רק הולך ועולה ואיתן גם ההוצאות. הדרך לכלכל את עצמכם לאורך שנים קדימה אפשרית כיום גם בתקופה הזו בשוק הנדל"ן ובהשקעות נוספות שניתן לבצע", הוא אומר. "היתרון הבולט ביותר בלקיחת משכנתה הוא האפשרות לרכוש מספר נכסים עם כסף של הבנק מאשר לרכוש נכס אחד שישרת רק את האינטרס של לגור בבית עצמו. אם ניקח את הכסף ונרכוש עוד נכסים נוספים, נוכל ליהנות מתשואה עודפת על הכסף ומעליית ערך לאורך זמן".

האם כדאי לקחת משכנתה גם בסביבת הריבית הזו?

"כן, במטרה למנף את הכסף מומלץ לקחת משכנתה גם בסביבת הריביות הנוכחית. הריביות אומנם מעט גבוהות אך מנגד תמיד אפשר למחזר את המשכנתה ברגע שהריביות ירדו ויהיה אפשר להפחית ולשנות את ההחזרים החודשיים בהתאם לאותה נקודת זמן של כדאיות שינוי ההחזרים והריביות".

האם תמיד כדאי למחזר את המשכנתה?

"המשכנתה היא מאוד דינמית ויש כאלו שממחזרים אפילו פעם בשנה-שנתיים. כדאי לבדוק בכל נקודת זמן את הריביות הקיימות, ההחזרים החודשיים, כדאיות המסלולים ואת האלטרנטיבות שיש בשוק הדיור ובבנקים למשכנתאות כשבאים לבדוק מחזור משכנתה. כמו כן כדאי תמיד להתייעץ עם מומחה איך למחזר נכון את המשכנתה".

האם המהלך הזה יגרום להם אפילו לשלם פחות בסופו של דבר?

"כשמבצעים תהליך של מחזור משכנתה, אפשר להפחית את ההחזרים החודשיים אם הריביות בבנקים נמוכות יותר, אפשר להאריך תקופה ואפשר גם לשנות מסלולי משכנתה".

"לרוב, מי שעושה מחזור משכנתה ירצה או לשפר ריביות או להוריד החזרים חודשיים או להגדיל החזרים חודשיים. אם רוצים, ויש יכולת מבחינת שווי הנכס ואחוז המימון שהבנקים מאפשרים, ניתן גם להגדיל את המשכנתה ולקחת עוד תוספת לצרכים נוספים כמו קניית נכס נוסף וגם משכנתה לכל מטרה לסגירת הלוואות קיימות".

האם מחירי הדיור ימשיכו עוד לעלות או שיש צפי לירידת מחירים?

"כנראה שהמחירים לא הולכים לרדת בתקופה הקרובה. הריביות גבוהות מצד אחד ומצד שני המוכרים לא מוכנים להוריד מחירים כל כך מהר. גם מחירי שכירויות רק הולכים ועולים,  וגורמים למשק להגדיל את רמות הביקושים לרכישות בפריפריה בסכומים נמוכים יותר".

"מצד שני, כמה כסף כבר משק בית כבר יכול לקחת בהלוואות ומשכנתאות? את זה נוכל למדוד בחודשים הקרובים אחרי שנראה את ההשפעה של ריבית בנק ישראל ואת עליית האינפלציה במחצית השנה של שנת 2023".

אז מה כדאי לעשות עכשיו?

"האלטרנטיבה שנראית עכשיו הבטוחה ביותר היא דווקא לקבע יותר את המסלולים של המשכנתה ולקחת יותר מסלולים שהם בריביות קבועות מאשר בריביות משתנות. האינפלציה כרגע בעלייה וההחזר החודשי של המשכנתאות גם צפוי לעלות לאורך תקופת המשכנתה".

"צריך לזכור שעדיין יש הזדמנויות רכישה, בעיקר בפריפריה משום ששם בדרך כלל נמצא מוכרים שחייבים למכור את הנכס שלהם, בעקבות העובדה שההחזרים החודשיים שלהם עלו, ולכן זו תקופה מעולה למצוא מקומות להשקעה ולהגדיל ולמנף את הכסף על ידי דירה יחידה או נוספת להשקעה".