עליית האינפלציה ובעקבותיה העלאת הריביות ויוקר המחיה הכניסו משפחות רבות בישראל לסחרור כלכלי, ואובדן שליטה על ההוצאות שלהם. ההוצאות הכבדות בסופר, התייקרות המשכנתאות, ועליית מחירי חשבונות המים, החשמל, והארנונה מכניסים לחוסר ודאות פיננסית. ביקשנו מברוס רפופורט, מתכנן פיננסי מלשכת המתכננים הפיננסים בישראל 5 כלים שיכולים להחזיר תחושת השליטה בתחום הפיננסי:

הימנעו מחשיבה לטווח זמן קצר

האיום הרציני ביותר שיש על הנכסים הפיננסים שלכם הוא חשיבה לטווח קצר. עשרות שנים של מחקר קישרו חשיבה לטווח קצר עם חוסר סבלנות מוגבר, הפסד רווחים עתידיים, החלטות אימפולסיביות, חובות מצטברים, חסכון נמוך, נטילת סיכונים מוגזמת והחלטות פיננסיות לקויות.

פחד ואי וודאות יכולים לגרום לכולנו לחשוב לטווח קצר בלבד – גם לאלו ש'יודעים' שזה לא נכון. תחושת סוף העולם והמצב הכלכלי בשווקים כתוצאה מהשפעות הפוסט-הקורונה, האינפלציה, עליית הריבית והמלחמה באוקראינה גורמים להחמרת הבעיה. קשה לתכנן לטווח של-40 שנה כשאינך יכול לתכנן את השבוע הבא

כדי לשמור על קור רוח כמשקיעים לטווח הארוך, אנו צריכים להפנות את תשומת הלב מהדברים שאיננו יכולים לשלוט בהם, ולהתרכז יותר בדברים שהם וודאיים ושאנחנו כן יכולים לשלוט עליהם.

צמצמו את חוסר הוודאות על ידי גיוון

דרך פשוטה הקטין בפועל את חוסר הוודאות הפיננסית הינה לפזר את ההשקעה בתחומים שונים שאין ביניהם קשר. כך שאם ישנם ירידות בחלק מסוגי הנכסים אז עליות בסוגי הנכסים האחרים יקטינו את ההשפעה של הירידות – כלומר התנודתיות של התיק הפיננסי כולו קטנה.

בקרה ושליטה בעלויות התיק הפיננסי

מאחר ואין לנו יכולת להשפיע על שוק ותשואת התיק הפיננסי, כדאי לבחון את התחום עליו יש לנו שליטה – כלומר העלויות של התיק הפיננסי. ניתוח של העלויות של דמי הניהול במוצרים הפיננסים והפנסיוניים, עמלות בנקאיות, עלויות האשראי וכו', יאפשרו לנו לשלוט במשא ומתן להפחתת העלויות של התיק. לעיתים הסכומים הנראים לא משמעותיים – אך בחישוב לטווח הארוך המשמעות הנה אדירה. חיסכון בסעיפים הללו יכולים לחסוך למשפחה ממוצעת בטווח הארוך סכום של למעלה ממיליון שקלים - סכום משמעותי מאוד עבור כל משפחה בישראל.

היו סבלניים

רובנו שמענו על "ניסוי המרשמלו" בו הציעו החוקרים מרשמלו בודד לילדים ,כשנאמר להם שהם יכולים לאכול את המרשמלו, אך הובטח להם מרשמלו נוסף אם יחכו ולא יאכלו אותו מייד. תוצאות המחקר הראו שהילדים שהייתה להם שליטה עצמית וסבלנות לחכות לבד בחדר עם מרשמלו מבלי לאכול אותו, היו אותם ילדים שהראו הצלחה רבה יותר בחייהם הבוגרים.

הכישורים הדרושים בניסוי המרשמלו הם אותם כישורים שאנחנו צריכים להפעיל בזמן של חוסר וודאות פיננסית. אלו מביננו שיש להם דרכים בריאות להתמודד עם לחץ נפשי נוטים יותר להצליח בטווח הארוך בתחומים רבים בחייהם. לכן, עלינו להיות מרוכזים במעשים חיוביים ולהפגין שליטה עצמית וסבלנות בזמן שאנחנו ממתינים שתקופת חוסר הוודאות תעבור.

תמיד יש הזדמנויות ותחומים ששווה להשקיע בהם

כל משבר מהווה הזדמנות לאלו שיצליחו לפתור אותו. המשמעות היא כי תמיד יהיה צורך בחדשנות בתחומים כמו ייצור אנרגיה נקיה, חקלאות, פודטק, רפואה, ביטוח ועוד. ההזדמנויות הן אדירות עבור משקיעים שחושבים לטווח הארוך ומנהלים את הכספים בראיה ארוכת טווח.

בנוסף, בכל פעם שיש אירועים קיצוניים, ניתן להפוך את המצב להזדמנות. למשל במקרה של ירידות קיצוניות במניות, יש ההזדמנות לקנות מניות מצוינות ב"הנחה" ואם יש עלייה גדולה במניות, אפשר למכור כמה מניות שהפכו ליקרות. אי אפשר לשלוט בשוק, אבל אפשר לנצל את התנודתיות שלו.

על מנת למצוא את ההזדמנויות הללו כדאי להסתמך על עבודתם של אנשי מקצוע בתחום, ולא להתבסס על תחושות או שיקול דעת עצמי. הגופים המנהלים את הכספים הפנסיוניים מהווים סמן ימני בתפיסת ניהול ההשקעות לטווח ארוך וניתן ואף רצוי להצטרף באופן פרטי למוצרים אשר בהם כוללים הגופים המוסדיים השקעות מסוג זה.