"כמו מרבית הדברים בחיים, להפוך למצטיין בצבירת הון לא שונה מהצטיינות בכל דבר אחר, בין אם מדובר בגולף, דיאטה או בלימוד שפות", כותב סטיב סיבולד, מחבר הספר "כיצד אנשים עשירים חושבים"? העושר לא שמור למעטים, על פי התפיסה הזו. הוא פשוט דורש מכם לקבל כמה החלטות חשובות.

עוד ב-mako כסף:

אנשים עשירים בוחרים לשלוט על ההצלחה שלהם

"אנשים עשירים מאמינים שהם יוצרים את החיים שלהם. האדם הממוצע חושב שהחיים פשוט קורים לו", כותב טי הארב אקר בספר "סודות החשיבה של המיליונר".

אתם צריכים לשלוט על החיים הכלכליים שלכם, מדגיש אקר: "אתם חייבים להאמין שאתם הם אלה שיוצרים את ההצלחה שלכם, שאתם יוצרים את הבינוניות שלכם, ושאתם יוצרים את המאבק שלכם על כסף והצלחה. במודע או שלא במודע, זה עדיין אתם".

כדור הארץ מהחלל (צילום: Igor Kovalchuk, Shutterstock)
הם רוצים את הכוכבים, ומשיגים אותם | צילום: Igor Kovalchuk, Shutterstock

אנשים עשירים בוחרים לחשוב בגדול

אם לא אני, אז מי? ככה חושבים העשירים, כותב אקר: "חשיבה בגדול ומעשים גדולים מובילים לצבירה של כסף ושל משמעות".

"מרבית האנשים בוחרים לעשות דברים בקטן", הוא ממשיך. "למה? ראשית, בגלל הפחד. הם מבועתים מכישלון והם חרדים אף יותר מהצלחה. שנית, אנשים חושבים בקטן כי הם עצמם מרגישים קטנים. הם מרגישים לא ראויים. הם לא מרגישים שהם טובים מספיק או חשובים מספיק כדי לעשות שינוי בחייהם של אנשים".

כותרות העבר: הדולר מזנזק לשיא (צילום: רויטרס, חדשות)
זה כל מה שהם רוצים לעשות | צילום: רויטרס, חדשות

אנשים עשירים בוחרים להתחייב לצבירת הון

במקום לרצות להיות עשירים, אנשים עשירים בוחרים במודע להתחייב ללהיות עשירים.
"התעשרות דורשת מיקוד, אומץ, ידע, מומחיות 100% מהמאמצים שלך, גישה שלא מוותרת ותבנית מחשבה של עשירים", כותב אקר. "אם אתה לא מחוייב באופן טוטאלי ליצירת הון, מרבית הסיכויים שלא תצליח לעשות את זה".

העשירים מצליחים להגיע לרמת מחוייבות כזו כיוון שיש להם מטרות וחזון ברורים. "הסיבה מספר אחת שאנשים לא מקבלים את מה שהם רוצים היא שהם לא יודעים מה הם רוצים", כותב אקר. "עשירים יודעים בבירור שהם רוצים כסף, והם יעשו הכל כדי להשיג אותו".

ריצה (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
כבר מרגישה חכמה יותר | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

אנשים עשירים בוחרים להתעמל

תומס סי. קורלי חקר במשך חמש שנים את ההרגלים של 177 מיליונרים שעשו את הונם במו ידיהם. הוא גישה ש-76 אחוז מהם עוסקים בפעילות אירובית במשך 30 דקות או יותר מדי יום. "פעילות כזו טובה לא רק גוף שלך, אלא גם למוח שלך", הוא כותב בספרו "שנה את ההרגלים שלך, שנה את החיים שלך". "היא גם יוצרת בגוף גלוקוז, שהוא הדלק למוח. ככל שאתה מזרים יותר דלק למוח, כך הוא גדל יותר, ואתה הופך לחכם יותר".

מטפס על הר (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
רואה רק את הפסגה | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

אנשים עשירים בוחרים להתמקד בהזדמנויות

במקום להתמקד במכשולים כפי שמרביתנו נוטים לעשות - אנשים עשירים מתמקדים ומרוויחים מהזדמנויות. "עשירים רואים צמיחה פוטנציאלית", כותב אקר. "ענייים רואים הפסדים. עשירים מתמקדים בפרס שבסוף הדרך. עניים מתמקדים בסיכונים".

עדר פילים מסיר אבק בחום הצורב
חפשו את מי שבחר להתרחק מהעדר

אנשים עשירים בוחרים לסלול לבד את הנתיב שלהם

"אנחנו רוצים כל כך להשתלב, להיות חלק מהעדר, עד שנעשה הכל כדי לא לבלוט בהמון", כותב קורלי. "אולם הכישלון להפריד את עצמך מהעדר הוא בדיוק הסיבה בגללה מרבית האנשים לא מצליחים". אנשים מצליחים יוצרים לעצמם את העדר שלהם ומושכים אחרים לתוכו, הוא טוען.

אין תמונה
כי צריך ללמוד מהטובים ביותר

אנשים עשירים בוחרים להיות עם אנשים עשירים אחרים

בניגוד למה שראיתם ב"להיות איתה", אנשים עשירים מתרועעים עם עשירים כמוהם, או עשירים מהם.

"אנשים מצליחים מביטים באנשים מצליחים אחרים כאמצעי לדרבן את עצמם", כותב אקר. "הם רואים בהם מודל ללמוד ממנו. הם אומרים לעצמם 'אם הם יכולים לעשות את זה, גם אני יכול לעשות את זה'. הדרך המהירה והקלה ביותר ליצירת הון היא ללמוד בדיוק כיצד אנשים עשירים משחקים את המשחק".

סטפן קרי בגמר ה-NBA משחק מס' 6 (צילום: Ezra Shaw, GettyImages IL)
סטף קרי. מנצח | צילום: Ezra Shaw, GettyImages IL

אנשים עשירים בוחרים לשחק כדי לנצח

בעוד שעשירים משחקים כדי לנצח, האדם ממוצע משחק כדי לא להפסיד, טוען אקר: "המטרה של אנשים עשירים באמת היא לצבור הון עתק. לא סתם כסף. אלא הרבה כסף".

אם המטרה שלכם היא להרוויח קצת כסף כדי לחיות בנוחות, שיהיה לכם מספיק כדי לשרוד, סביר להניח שלא תתעשרו בטעות בדרך. "כשאתה רוצה להרוויח כדי שתוכל לשלם את החשבונות, זה בדיוק מה שיקרה. לא תרוויח אגורה אחת יותר".

אריה בכביש (צילום: קרולין דנפורד)
כן, גם אם יש אריה על הכביש | צילום: קרולין דנפורד

אנשים עשירים בוחרים לא לסטות מהדרך בגלל בעיות

"סוד ההצלחה הוא לא לנסות להתחמק מהבעיות שלך. הסוד הוא לצמוח כך שתהיה גדול יותר מכל בעיה", כותב אקר. "הדרך אל העושר רצופה במלכודות ונפילות, וזו בדיוק הסיבה שבגללה מרבית האנשים לא צועדים בה. הם לא מעוניינים בטרחה, בכאב הראש ובאחריות. הם לא רוצים את הבעיות שמתלוות אליה".

העשירים, טוען אקר, לא מתמקדים בבעיות, אלא במטרות שלהם.

בחורה מחייכת מאושרת (צילום: realsimple.com, getty images)
הם נהנים. לעשות כסף | צילום: realsimple.com, getty images

אנשים עשירים בוחרים לעשות מה שהם אוהבים

"עבור האדם הממוצע, נראה כאילו העשירים עובדים כל הזמן", כותב סיבולד. "אבל אחת האסטרטגיות החכמות של העלי ההון היא למצוא משהו שהם אוהבים לעשות ולקבל עבורו כסף".

מנגד, חברי מעמד הביניים עוסקים בעבודות שהם לא נהנים מהם בגלל שהם זקוקים לכסף, והם חיים תחת הנחת היסוד שכדי להרוויח כסף חייבים להזיע ולהתאמץ.

אישה מחזיקה מטבעות (אילוסטרציה: FHR, Thinkstock)
וכל זה הגיע מהכיס שלכם | אילוסטרציה: FHR, Thinkstock

אנשים עשירים בוחרים להשתמש בכסף של אנשים אחרים

העשירים לא פוחדים לממן את העתיד שלהם על ידי שימוש במה שנמצא בכיסם של אנשים אחרים. "אנשים עשירים מבינים שהשאלה 'האם אני יכול לממן את זה' היא לא רלוונטית. רק 'האם כדי לקנות את זה? להשקיע בזה?'. הקלישאה של מעמד הביניים היא שאתה צריך כסף כדי לעשות כסף, וזו הנחת יסוד הרסנית. האמת היא שאתה צריך רעיונות גדולים ולפתור בעיות כדי לעשות כסף. אם תעשה זה , תהפוך למגנט של כסף".

נופי אנדולוסיה - מבא אל ארמון אלהמברה (צילום: יובל בן-עמי)
כמה שווה הבית? | צילום: יובל בן-עמי

אנשים עשירים בוחרים להתמקד בשווי שלהם

"המידה אמיתית של עושר היא השווי שלכם, לא ההכנסה מעבודה", טוען אקר. כלומר, השווי של כלל הדברים שבבעלותכם. בסופו של דבר, כל הדברים האלה יכולים להפוך למוזמן.

סרינה (צילום: Clive Brunskill, GettyImages IL)
סרינה וויליאמס | צילום: Clive Brunskill, GettyImages IL

אנשים עשירים בוחרים לקבל כסף בהתאם לתוצאות

"אין שום דבר רע במשכורת קבוע, אלא אם זה מפריע ליכולת שלך להרוויח לפי מה שאתה באמת שווה", מסביר אקר.

לאנשים העשירים ביותר אין לעולם תקרה להכנסה שלהם, והם לא רוצים לקבל כסף על הזמן שהשקיעו. "אנשים עשירים בוחרים לקבל תמורה בהתאם לתוצאות שהשיגו", הוא כותב. "בדרך כלל הם הבעלים של העסק שלהם. ההכנסה שלהם נובעת מהרווחים שלהם. אנשים עשירים מקבלים עמלות או אחוזים מההכנסות. אנשים עשירים בוחרים אופציות של מניות וחלוקת רווחים על פני משכורת גבוהה".

זוג מסתכל על מסמכים (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
לא פוחדים להסתכל על חשבון הבנק | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

אנשים עשירים בוחרים לנהל את הכסף שלהם

"אנשים עשירים לא חכמים יותר מעניים. יש להם פשוט הרגלים שונים כם כסף", כותב אקר. "ההבדל הגדול ביותר בין הצלחה כלכלית לכישלון כלכלי היא כמה אתה יודע לנהל את הכסף שלך. זה פשוט: כדי לשלוט בכסף, אתה חייב לנהל אותו".

רובנו בוחרים לא להשקיע ולפקח על הכסף שלהם, פשוט כי הם מאמינים שאין להם מספיק ממנו. אולם עד שלא תנהלו את הכסף, לא תקבלו עוד ממנו.

אישה לומדת למבחן (אילוסטרציה: jacoblund, Thinkstock)
גם הרבה אחרי שסיימתם את הלימודים | אילוסטרציה: jacoblund, Thinkstock

אנשים עשירים בוחרים ללמוד ולצמוח כל הזמן

"אם תיכנס לבית של אדם עשיר, הדבר הראשון שתראה הוא ספריה גדולה שבעזרתה הוא לימד את עצמו להיות מצליח יותר", כותב סיבולד. העשירים ביותר לומדים על הצלחה מאשר שמצליחים יותר מהם. הם ממשיכים ללמוד גם אחרי שזכו לכאורה בפרס הגדול ועקפו את המנטורים שלהם.

"אף אחד לא נולד גאון פיננסי", כותב אקר. "כל אדם עשיר למד להצליח במשחק הכלכלי, וגם אתם יכולים"?

גבר עוזר לאישה לעלות על צוק (אילוסטרציה: Błażej Łyjak, Thinkstock)
בעצם, זו עזרה הדדית | אילוסטרציה: Błażej Łyjak, Thinkstock

אנשים עשירים בוחרים לעזור לאחרים

"לעשות לאנשים אחרים שרוצים להצליח עוזר גם לך להצליח", כותב קורלי. "אף אחד לא מגיע לפסגה בלי צוות של אנשים אחרים שההצלחה חשובה גם להם. הדרך הטובה ביותר ליצור את הצוות הזה היא להציע עזרה לאחרים".
אין סיבה לעזור לכולם, מסביר קורלי: "אתה צריך להתמקד רק באלה שרודפים אחר ההצלחה, ומספיק אופטימיים כדי להשיג אותה".

שעון מעורר (צילום: brandx pictures)
מוקדם זה טוב. באמת | צילום: brandx pictures

אנשים עשירים בוחרים להתעורר מוקדם

כמעט 50 אחוז מהמיליונרים שעשו את הכסף במו ידיהם במחקר של קורלי התעוררו לפחות שלוש שעות לפני תחילת יום העבודה שלהם. זו גישה שנועדה להתמודד עם ההפרעות המרובות בחיי היום יום. ההפרעות האלה עלולות ליצור אצלנו את התחושה שאנחנו לא שולטים בחיים שלנו. מי שמתעורר בחמש בבוקר יכול לחשוב על המטרות שלו לאותו היום, ולשלוט במה שקורה בחייו.

אין תמונה
מי יודע מה מחכה למטה

אנשים עשירים בוחרים לקחת סיכונים מחושבים

"כל משקיע מפסיד כסף מדי פעם", כותב סיבולד. "אבל העשירים יודעים שלא מה משנה מה יקרה, הם תמיד יוכלו להרוויח יותר".

בינתיים, האדם הממוצע לא מסכן את הכסף שלו. " קבוצה אחת מאבדת שעות שינה מתוך דאגה שהיא תאבד את מה שיש לה, בזמן שהקבוצה השנייה לא יכולה לישון בגלל שהיא חולמת על מה אפשר לעשות איתו".

>> הצעד האחד שאתם לא עושים כדי להתעשר