חופשה בהוואי, אולי? גם אם היעד הזה גדול עליכם, זו לא סיבה לא לצאת לחופשה. בדרך כלל אנשים שמוותרים על ההתנתקות המבורכת מהעבודה ולעתים גם מהילדים עושים זאת כי אינם רוצים ליצור פיגור בעבודה. השאר כבר מסרבים מסיבות תקציב. ובכן, הפעם באנו לפתור את הסוגיה השניה: איך אפשר לטייל בעולם, ולא רק מבלי לקרוע את הכיס, אלא מבלי לגעת בו בכלל? זה ייתכן, זה אפשרי, וכך אנשים בכל העולם עושים את זה.

ללמד אנגלית
קלריסה ג'ונסון (צילום: yahoo!)
קלריסה ג'ונסון | צילום: yahoo!

קלריסה ג'ונסון, 30, אמנם נהנתה מעבודה במחלקת משאבי אנוש, אבל לא הצליחה להתנער מהדחף המציק   לטייל בעולם. ב-2011 היא מצאה את עצמה באתר בשם Esl Cafe – פלטפורמה שמאגדת אנשים שרוצים ללמד אנגלית ברחבי העולם. אחרי ששלחה את הרזומה שלה, זה לא לקח הרבה זמן עד שהיא התחילה להתגלגל בעולם. ג'ונסון מצאה עצמה בהנגז'ו, סין, שם היא שהתה לא פחות מ-18 חודשים. אמנם היא נאלצה לשלם על הטיסה שלה, אבל המשכורת הגבוהה יחסית מעבודה כמורה לאנגלית אפשרה לה להיטמע בעיר, לשלם בלי בעיה את הוצאות הדיור ולחקור את המדינה והתרבות הסינית השופעת. "הטיקט של הוראה הוא מה שנתן לי את הגישה לחצי השני של העולם", היא אומרת. "אין לך תירוץ לא לראות את הצד השני של העולם, אלא אם אתה לא מעוניין"                                              

אמנם ג'ונסון מוסמכת ללמד אנגלית רק כשפה שניה, אך ברוב חלקי העולם ההסמכה הזו מספיקה – כך שלא צריך להיות שילוב של אוקספורד ושייקספיר כדי ללמד אנגלית. "הסמכות יכולות לפתוח עוד דלתות, אבל בכל כך הרבה מדינות צריך רק לדעת לדבר אנגלית טוב". אחרי שלקחה חודש כדי לטייל בדרום-מזרח אסיה, ג'ונסון שמה פעמיה לערב הסעודית. "זה נשמע לי כמו הרפתקה ורציתי להגיע למקום שהוא שונה דרסטית מכל מה שאני מכירה". ג'ונסון לימדה רק 4-5 שעות ביום והרוויחה משכורת של 3,400 דולר בחודש. "לא היו לי הוצאות, והצלחתי לחסוך כך המון כסף". עם הכסף הזה היא המשיכה לטייל בעולם, והשיגה את המטרה של לטייל בכל 7 היבשות בעולם עד גיל 30. "מעסיקים רואים בזה יתרון, ככה אני משווקת את עצמי".

להתנדב
אנדרו ג'ונסון (צילום: yahoo!)
אנדרו ג'ונסון | צילום: yahoo!

קווין הגיע ללימה, פרו אחרי שלימד אנגלית בסין, אך בפרו הוא לא מצא אופציה כזו. מטיילים שעמם בילה הפנו אותו לאתר בשם "Workaway", שמקשר בין אנשים שרוצים להתנדב לבין מקומות שצריכים כאלו ומספקים לינה ואוכל בתמורה. קווין הגיע להוסטל בלימה שבו עבד 5-7 שעות ביום, ומדי פעם גם עזר במסעדה – וכך למד להכין אוכל פרואני.

Workawayמקשר בין אנשים מ-155 מדינות שונות, ונותן את האופציה לחסוך את הוצאות המחיה והלינה בתמורה להתנדבות. כך למשל, עכשיו באתר ישנה מודעה של משפחה בלגית שמחפשת מישהו שיעזור להם בחווה, ובתמורה יקבל 3 ארוחות ביום, חדר לישון בו ואופניים. באי הקאריבי אנטיגואה תקבלו תמורת עבודה דומה גם בקתה עם נוף לאוקיינוס. עבור קווין, זו היתה הזדמנות שהוא לא האמין שאפשרית: "אם תחכו עד שיגיע הכסף לנסיעה, אתם לעולם לא תסעו".

להחליף כישורים
קווין צ'יימברס (צילום: yahoo!)
קווין צ'יימברס | צילום: yahoo!

ב-2011 אנדרו ג'ונסון היה בין 29, ללא עבודה וקצת מיואש. "הרגשתי חסר השראה, סחוט רגשית ופיזית. הרגשתי שאני צריך טיול אמיתי". חבר של אנדרו נסע לבקר משפחה בסנגל, והוא החליט להצטרף. למרות שחשב שיישאר שם רק שלושה שבועות – הוא נשאר במערב אפריקה במשך חצי שנה, וכך זה קרה: ג'ונסון עזר לאמו של החבר שאיתו טס, שניהלה הוסטל קטן. כשחברו טס בחזרה לארה"ב, הוא החליט להישאר ולהשתמש בכישוריו כאיש שיווק כדי לקדם את העסק הקטן. "היא לא רצתה לקחת ממני כסף, אז במקום החלטתי להושיב אותה ולעבור על ספרי החשבונות. אמרתי לה בדיוק כמה לחייב כדי שהעסק יהיה רווחי. יצרנו תכנית עסקית".

ג'ונסון המשיך להתחבר למקומות הנכונים ועד מהרה החל לפרסם גם עסק של גלישת גלים – ובתמורה קיבל חליפות וגלשן משל עצמו. כך גם עשה עם עסק של נסיעות מודרכות על אופנוע. "בסופו של דבר הצרפתית של ממש השתפרה, והתחלתי להבין את התרבות המקומית. אני עזרתי לעסקים באמצעות הידע שלי, והם החזירו לי ביכולת להתמצא במדינה חדשה".

לעבוד ולטייל בשנת שבתון
לפטופ במים (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
לפטופ במים | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

Yoursabbatical.com הוא אתר שמאגד בתוכו רשימות של חברות שמפעילות תכניות מיוחדות לעובדים בשנת שבתון. חלק מהחברות, כמו אמריקן אקספרס ונייק, משלמות משכורה מלאה למשתתפים בתכנית שלהם. בתוך כך, ישנם מיזמים ששואפים לשנות את הדרך בה אנשים עובדים ומטיילים. sabbatical מתכוון להפעיל מרכזי עבודה בנקודות אקזוטיות בגלובוס, שבהן אנשים יוכלו לעבוד בזמן שנת השבתון שלהם. "זה פתרון לאנשים שלא יכולים להפריד את העבודה מהחיים, אומר המייסד, קרייג מייסון. "סקרנות ורצון לטייל הן תכונות בולטות של עובדים צעירים, ואם משלבים את זה עם סביבה פרודוקטיבית, זה מצב של ווין ווין".

מקור