אם לפני עשר שנים היו לכם 15 אלף דולר שמיועדים להשקעה באופן שווה ב–15 חברות שונות; ואם במקום למכור את מניותיהן במיתון שנוצר בעקבות המשבר הכלכלי העולמי ב–2008, הייתם בוחרים להמשיך להחזיק בהשקעה — כמה כסף היה לכם היום?

את הניסוי הזה ערך האתר HowMuch. כפי שאפשר לראות בתרשים המצורף, הנקודה האדומה שוות ערך ל-1,000 דולר, והיא זהה בכל החברות; העיגול בצבע הטורקיז מסמל את שווי ההשקעה כיום. החישוב נערך בהנחה שהדיווידנדים שחולקו במשך השנים התקבלו במזומן ולא תורגמו לרכישת מניות נוספות.

המשמעות היא שהמשקיע שילם מס רווחי הון על הדיווידנדים. חשוב להבין את ההבדלים בין דיווידנדים לתשואה שנתית של מניה כשמשווים חברה חדשה יחסית כמו נטפליקס (195.75 -0.29%) לחברה ותיקה מאוד כמו ג'נרל אלקטריק (GE) — החברה היחידה, שעל פי התרשים, שווה כיום פחות מכפי שהיתה לפני עשר שנים.

התרשים מראה בבירור מי היו המנצחות והמפסידות בכלכלה האמריקאית בשנים האחרונות. נטפליקס היא ללא ספק המניה הבולטת — השקעה של 1,000 דולר לפני עשר שנים שווה כיום 51,966 דולר — הביצוע הטוב ביותר מבין החברות שנבדקו.

האם עדיין שווה להשקיע כיום במניית נטפליקס, שנסחרת במכפילי רווח גבוהים? בבית ההשקעות אלטשולר שחם אומרים כי מי שבוחן את המניה רק על פי תמחור מכפילי הרווח שלה, לא יוכל להצדיק את המחיר.

עם זאת, החברה מראה צמיחה מהירה בשוק עם פוטנציאל אדיר. הרווח למניה הוא נמוך כיום משום שנטפליקס משקיעה סכומים עצומים בצמיחה עתידית, ושמה דגש על התרחבות בשווקים בינלאומיים חדשים ועל תוכן מקורי איכותי. אם האסטרטגיה הזאת תצליח, יש לנטפליקס סיכוי להציג בעתיד הכנסות גבוהות משמעותית ולהצדיק את השווי שלה, טוענים בבית ההשקעות.

עם זאת, נטפליקס מתמודדת כיום עם תחרות קשה מול HBO ומול אמזון (1,186 +2.58%, שמדשדשת מאחור. 

מנגד, מי שהשקיע ב ג'נרל אלקטריק (18.19 +0.22%1,000 דולר לפני כעשור, מוצא עצמו היום עם אחזקה בשווי של 490 דולר בלבד. החברה עוברת שינויים מבניים כבר זמן מה, ובאחרונה הכריז המנכ"ל החדש שלה, ג'ון פלנרי, כי יקצץ ב–50% את הדיווידנד שיחולק השנה.

במבט כללי, רובן המכריע של 15 החברות — כולן חברות גדולות ומבוססות — הניבו תשואה נאה. וולמרט, שנמצאת יחסית בתחתית הטבלה, כמעט הכפילה את ערכה. פדקס ומיקרוסופט, שממוקמות גם כן יחסית בתחתית הטבלה, יותר מהכפילו את ערכן.

הכתבה פורסמה במקור באתר TheMarker

כתבות נוספות:
הגעתם לגיל 45? למדינה יש חדשות לא טובות בשבילכם
ליצמן יורה לעצמו ברגל? מה יעלה בגורל המהלכים הגדולים שקידם