האם יש עליה בהיקף ההתעניינות בפתיחת חשבונות בנק בחו"ל בתקופה האחרונה?

חד משמעית, ואין מדובר רק בבעלי חברות, אלא גם ביחידים, שכירים או עוסקים מורשים שרוצים לפזר את הסיכון על בסיס גיאוגרפי, או במילים אחרות – להוציא את הכסף שלהם מישראל. יש גם לא מעט פנסיונרים שחוששים לגורל כספם ומתעניינים בפתיחת חשבון בנק בחו"ל. לדברי עו"ד (רו"ח) מוטי ארניה שמספק ייעוץ מס ותכנון מס ללקוחות יחידים וחברות בארץ ובעולם, לא מדובר על היסטריה אך בהחלט על התעוררות של השוק. מדובר על עליה מורגשת מאוד בהיקף הפניות בנושא, שחלה בחודשיים האחרונים.

בחודשיים האחרונים עברו לחו"ל קרוב ל-4 מיליארד שקל של לקוחות פרטיים. ביחד עם כספי חברות, מדובר בקרוב ל-12 מיליארד שקל.

כיצד פותחים חשבון בנק בחו"ל?

ישנם בנקים זרים להם יש נציגות בישראל ואפשר לפנות דרכם. דרך אתר האינטרנט או המייל של מנהל הלקוחות. במידה ומדובר בחשבון בנק למטרות מורכבות ועסקיות, הלקוח יהיה חייב להיפגש עם נציגי הבנק. כך או אחרת, במסגרת הליך פתיחת החשבון יש להציג תחילה דרכון בתוקף. בשלב הבא, יידרש המבקש למלא שאלון "הכר את הלקוח" במסגרתו, מעבר לפרטים אישיים, הוא נדרש גם לפרט על מלוא הנכסים בהם מחזיק, בין אם נכסי נדל"ן ובין אם החזקה במניות של חברות פרטיות, על מקור הכנסותיו ומקור הכספים אותם הוא רוצה להעביר לבנק.

כמה זמן נמשך הליך בדיקת הבקשה לפתיחת חשבון בנק?

ההליך, שנקרא גם הליך חיתום, אורך לרוב כשבועיים עד חודש, תלוי במורכבות הבקשה. אם מדובר על שכיר, שמקור הכנסתו מחברה אחת, זמן הטיפול יתקצר. הבנק ירצה לוודא שהמבקש הוא תושב ישראל המשלם את מסיו כדין בישראל וידרוש להציג טופס 106 מהמעסיק, ואילו במקרה של עצמאי – הוא יידרש להעביר אישור מרואה חשבון ואף דוחות מס. במקרה בו המבקש הוא עצמאי שמחזיק רק בחלק ממניות החברה, סביר להניח שהבנק יבקש מידע גם על שותפיו. הדרישות משתנות בחלקן מבנק לבנק וממדינה למדינה. בכל מקרה הכל גם חייב להיות מתורגם לאנגלית ומאושר על ידי גוף מוסמך שהתרגומים אותנטיים. לבסוף הבנק ירצה לעשות גם זיהוי של המבקש. חלק מהבנקים יבקשו את נוכחותו הפיזית אך ישנם גם כאלה שיסתפקו בשיחת וידאו.

מוטי ארניה (צילום: יחסי ציבור)
מוטי ארניה | צילום: יחסי ציבור

מה יוביל בוודאות לפסילת בקשה?

כיום, החזקה של מניות בחברות רוסיות. גם פעילות במדינות "בעייתיות" כדוגמת אפריקה עשויה לעורר התנגדות. בנוסף, הכנסות שמקורן בתחומים בעייתיים, כדוגמת פורקס, מטבעות דיגיטליים או פעילות ביטחונית או תפקיד בחברות מהסוגים האמורים

באיזה מדינות מרבים הישראלים לפתוח חשבונות בנק?

בראש ובראשונה ארה"ב, אולם גם שוויץ מהווה יעד מועדף לפתיחת חשבונות. גם מדיניות אירופאיות בעלות משטר יציב ומערכות בנקאות יציבה הן יעד כדוגמת גרמניה ובריטניה. ישראלים רבים פותחים חשבון גם בלוקסמבורג.

האם יש מינימום הפקדה לצורך פתיחת חשבון בנק בחו"ל?

בארה"ב כמו גם במדינות אירופאיות יציבות משטרית ופיננסית, לקוחות יידרשו לרוב להפקיד סכום מינימאלי שמתחיל מחצי מיליון אירו. מנגד, ישנן מדינות כדוגמת קפריסין – שם סף הכניסה נמוך משמעותית, אולם בהתאם, גם יציבות המערכת הבנקאית.

_OBJ

מה הם היתרונות בפתיחת חשבון בנק בחו"ל?

  1. ניתן לעיתים להרוויח יותר בהשקעות: במדינות שונות מוצעים לעיתים פיקדונות וחסכונות אשר מניבים תשואה גבוהה יותר בהשקעות, במטבע מקומי ובדולרים. כמו כן ישנם בנקים אשר מציעים מכשירים פיננסים מורכבים, שאינם קיימים בישראל, העשויות להניב תשואות גבוהות.
  2. פיזור סיכונים: פתיחת חשבון בנק בחו"ל מאפשרת פיזור סיכונים מבחינה כלכלית, גיאוגרפית וביטחונית. ההגנה הינה מפעולות ממשלתיות שיאכפו על הבנקים כמו גם מסיכון של הבנקים בישראל.
  3. עבודה בחו"ל או עבודה מול חברות זרות: במקרה שלקוחות עובדים מול חו"ל, פעמים רבות זה נוח יותר לקבל תמורה במטבע מקומי בבנק מקומי.

מה בנוגע למיסוי?

אין הבדל משמעותי בין השקעה בבנק בישראל לבנק זר: המס בישראל הוא פרסונלי, 25% מס על רווחי הון, בלי תלות במקום ההשקעה. ההבדל הוא שבחו"ל יש דחיית מס ומשלמים אותו פעם בשנה, בסוף השנה, ואילו בישראל משלמים מס בכל פעם שמוכרים ניירות ערך והבנק מנכה במקור את המס.