הקיץ לפנינו, הקורונה די מאחורינו, והתקווה היא שנתב"ג ייראה בחודשים הקרובים יותר כמו בקיץ 2019 מאשר בקיץ 2020.

אחד הדברים הבסיסיים לקראת נסיעה לחו"ל הוא להצטייד במטבע חוץ. עצה - כדי להסתובב בחו"ל, לקבל שירותים או לקנות בשווקים, עדיף להצטייד במטבע של המדינה המקומית שבה שוהים, או לפחות בדולרים, שקל יותר להמיר אותם למטבע המקומי, ואם היעד הוא מדינה באירופה – אז יורו.  

לטובת המטרה המשמחת ריכזנו מספר אפשרויות לרכישת מטבע זר ואופן השימוש בו בחו"ל.

כסף מזומןהכי כדאי בארץ לפני הנסיעה

לא תמיד אפשר לקנות בחו"ל בכרטיס אשראי, במיוחד אם מדובר בדוכנים ברחוב. לכן, רוב רובם של הנוסעים לחו"ל מצטיידים גם בכסף מזומן במטבע הנסחר במדינה שאליה הם נוסעים, או לפחות בדולרים שניתן לקנות בהם מטבע מקומי בכל מדינה כמעט. יש גם מקומות בהם תוכלו לרכוש מטבע מקומי תמורת שקלים, אבל אז זה יהיה יקר בהרבה.

נקדים ונאמר - אם אתם מאלה שנוסעים הרבה לחו"ל יחסית, ונשאר לכם מט"ח מזומן מהנסיעה האחרונה (בעיקר דולרים/אירו), ואתם לא זקוקים לכסף במיידי, שימו את הדולרים/האירו בכספת/במגירה. זה המט"ח הזול ביותר לנסיעה הבאה.

איפה רוכשים?

רכישת מט"ח מזומן אפשר לעשות בארץ, לפני הנסיעה, ואפשר לעשות את זה בחו"ל. האפשרות השנייה פחות מומלצת, משום שאם מדובר במשיכת מט"ח מכספומט בחו"ל, או ברכישת מטבע מקומי בצ'יינג' בחו"ל באמצעות כרטיס אשראי, או בגיהוץ כרטיס אשראי, נשלם עמלה על המשיכה עצמה פלוס עמלת המרה. אם מדובר במדינות שבהן המטבע הוא לא דולר או אירו נשלם עמלה כפולה - על ההמרה לדולר או אירו וממנו למטבע אשר ברצוננו למשוך. לדוגמא, אם אנחנו בתאילנד ומושכים כסף מקומי באמצעות כרטיס האשראי, חברת האשראי תבצע המרה מהמטבע המקומי (באט) לדולר ארה"ב, ומדולר ארה"ב לשקל ישראלי. עמלת המשיכה היא כ- 6-4 דולרים ואליה מצטרפות עמלות על כל המרה.

גם הצ'יינג'ים בחו"ל לא כל כך מומלצים, במיוחד אלה הממוקמים באזורים תיירותיים – הם נוטים לנצל תיירים שנמצאים במצוקת מטבע מקומי. יש אפשרות להמיר מטבע גם בבית המלון שבו אתם משתכנים (לא בכולם), אבל תשלמו את שער ההמרה הגבוה ביותר.

כדאי שתהיה לכם אפליקציה (יש רבות וחינמיות), שחלקן אף עובדות אוף-ליין, שישמשו אתכם בכל רגע בחו"ל כדי לחשב כמה שקלים אתם מוציאים בקנייה זו או אחרת.

איפה רוכשים מט"ח מזומן בארץ?

האפשרויות כוללות בעיקר את הבנקים, צ'יינג'ים (שירותי המרת מטבע פרטיים) ובנק הדואר. האפשרויות לרכישת מט"ח בארץ הן די מגוונות, וכיום גם ניתן לקנות כמעט כל מטבע בנוסף לדולר ולאירו. כדאי לבצע סקר שוק מקדים בין האפשרויות השונות נכון לאותו יום שבו אתם רוכשים את הכסף. הבסיס לשערי המטבעות הוא השער היציג של המטבע, ואולם ברכישת מט"ח תשלמו כמה אגורות מעל לשער היציג ובמכירת מט"ח תקבלו כמה אגורות מתחת לשער היציג. בכל מקרה, רכישת המטבע בארץ לפני הנסיעה יכולה לחסוך לכם די הרבה כסף לעומת רכישתו בחו"ל או שימוש בכרטיסי אשראי.

כספומט, ת'ינסטוק (צילום: sanjagrujic, Thinkstock)
המשיכה מהכספומט לא מורידה את שער המטבע של הבנק | צילום: sanjagrujic, Thinkstock

בנקים

רבים מעדיפים לקנות מטבע חוץ בבנק מחשש לזיופים. היום כבר לא צריך להגיע פיזית לסניף הבנק; הבנקים מאפשרים להזמין מראש מט"ח מסוגים שונים באתר או באפליקציה, ולאסוף אותו ביום הטיסה בדלפקי הבנק בנתב"ג. אפשר לשלם גם בתשלומים על הרכישה.

ברכישת מטבע זר מפקיד הבנק, תשלמו עמלה של כ–0.2% מהסכום עבור השירות ומינימום בין 6 ל-7 דולרים על כל משיכה. תקרת המשיכה היא בסביבות 2,700-3,000 דולר.

בבנקים המסורתיים - אין הטבות מוצהרות על משיכה מעבר לסכום מסוים. בנק הפועלים הוא היחיד שמציין כי בקניית 49 דולרים תשלמו עמלה של 3.30 דולר (6.6% מסכום ההמרה) מ-50 עד 99 דולר 5.5 דולר עמלה (כ-5.5%). מעבר ל-100 דור, העמלה היא 0.19% ומינימום של 6.70 דולר.

בבנקים האחרים יש עמלת מינימום (דיסקונט 10 דולרים, לאומי 7.20 דולרים).כך שבכל מקרה עדיף לרכוש כמה שיותר מטח כדי לספוג כמה שפחות עמלה; כמו כן, כשאתם רוכשים סכומים גדולים, תוכלו גם להתמקח על שער ההמרה ועל העמלות - כמובן שזה גם תלוי אם אתם לקוחות "טובים" של הבנק, "לא בעייתיים" - כשאז כושר המיקוח שלכם גדול יותר.   

בנוסף, מגמה שהולכת וגוברת היא משיכת מט"ח במזומן (דולרים או יורו) באמצעות הכספומטים של הבנקים. אלפי כספומטים פזורים ברחבי הארץ, והנגישות הגבוהה שלהם, אין עמלת פקיד, וזה כנראה מה שמביא לפופולאריות שלהם. בנק לאומי נחשב כבר תקופה ארוכה למי שנותן את השער הזול ביותר בכספומטים שלו, שמיועדים לכלל הציבור. בכל מקרה, ההבדלים בין הבנקים הם באגורות בודדות לדולר, אבל אם אתם רוכשים סכומים גבוהים, כדאי לחשב את הפער בין הבנקים.  

 גם במשיכה מהכספומטים יש תקרה דומה לזו שבמשיכה בסניף, אבל לרוב היא מוגבלת ליום – כלומר תוכלו לרכוש  עד התקרה (למשל 3,000 דולר) ביום אחד וסכום דומה נוסף ביום אחר. כמובן, אם יש לכם את הסכומים האלה בשקלים בחשבון שלכם. (על חשבון מט"ח נדבר בהמשך).

אגב, אם נזכרתם למשוך מט"ח מהכספומט רק כשהגעתם כבר לנתב"ג, תחויבו גם בעמלה של כ-7 דולרים מינימום. אז עדיף למשוך קודם מהכספומט שליד הבית.

בנק הדואר

בבנק הדואר לא גובים עמלה על רכישת מט"ח, וברכישה של 800 דולר/אירו/ליש"ט ומעלה מקבלים הנחה (3 אגורות בממוצע) על מחיר רכישתו. ניתן לרכוש גם באמצעות כרטיס אשראי ולחלק לתשלומים (עד 36 בקרדיט, עם ריבית חברת האשראי). החיסרון, לעומת בנקים אחרים  - בבנק הדואר תהיו מוגבלים לרכישת מטבע חוץ מסוג דולר, אירו וליש"ט בלבד.

מזה כשנתיים יש גם לבנק הדואר כספומטים שצמודים לחלק גדול מהסניפים שלו (אפשר לראות רשימת הכספומטים באתר רשות הדואר). אלא ששם מוגבל סכום המשיכה ל-500 דולר, אבל אין הגבלה על מספר המשיכות...

הרכישה בכרטיס אשראי מוגבלת עד לסך של 2,000 דולר וכרוכה בתשלום עמלה לחברת האשראי. התשלום ניתן באמצעות כרטיסי האשראי של חברת ישראכרט, אמריקן אקספרס, ויזה לאומי קארד, ויזה כאל ודיינרס. חיוב חשבון הלקוח בסכום המכירה יבוצע בידי חברת האשראי באופן מיידי.

אישה שופינג (צילום: Jacek Dylag, UNSPLASH)
הכיף עולה כסף | צילום: Jacek Dylag, UNSPLASH

צ'יינג'ים

בישראל מאמינים בציינג'ים, במיוחד לאחר שהם נכנסו לפיקוח; לכן רצוי שתבדקו שהעסק בו אתם מבצעים את ההמרה פועל ברישיון משרד האוצר (לכל צ'יינג' יש מספר רישיון), מה שמבטיח שיש עליו פיקוח.

בעסקי הצ'יינג' ניתן לרכוש את מט"ח במזומן או בכרטיס אשראי עם אפשרות לפריסה לתשלומים. רובם אינם לוקחים עמלה; היתרון של הצ'יינג'ים - יש להם היצע רחב של מטבע חוץ ממדינות שונות ושערי המטבעות בהם נמוכים מעט מאלה שמוצגים בבנקים, עקב התחרות ביניהם. התחרות מאפשרת גם התמקחות על השער, ולא פעם ניתן להוזיל את שער ההמרה, במיוחד כשמדובר בסכום גדול, ב"איום" שתלכו לצ'יינג' שמוכר מט"ח בשער נמוך יותר.

איך קונים בחו"ל?

קודם כל, עם הכסף המזומן שלקחת אתכם מישראל - יצא לכם הכי זול. אבל רבים מעדיפים מסיבות של נוחות את כרטיס האשראי, שכמובן צריך להיות מסוג כרטיס בינלאומי. חברות האשראי גובות עמלה של כ-3% על כל רכישה בחו"ל. על קניות בכרטיס אשראי בסכום של 1,000 שקל תשלמו עוד כ-30 שקלים.  

אם אתם שייכים למועדון חברים בכרטיס אשראי כמו חבר, אשמורת, הייטק זון, יש הנחה בעמלות המשיכה ובעמלות העסקאות בחו"ל. תבדקו אם אתם חברים במועדון כלשהו ואם הוא מעניק אכן הנחה.

כרטיס נטען

עוד אפשרות לביצוע רכישות בחו"ל היא באמצעות כרטיסים נטענים של בנק הדואר, אותם ניתן לטעון מראש בעד 20 אלף שקל. הדואר מציע שני סוגי כרטיסים — ויזה נטען דולר ומאסטרקארד רב־מטבעי, שאותו ניתן לטעון ביורו, ליש"ט או שקלים. העלות החד־פעמית של הנפקת כל אחד מהכרטיסים היא 45 שקל. על כל טעינה נוספת בנק הדואר גובה עמלה של 1% מסכום הטעינה, ומינימום עמלה של 7 שקלים. יש

המחאות נוסעים

בעבר היה השימוש בהמחאות נוסעים (traveler check) נפוץ מאוד. היום הוא מינימלי. הן בטוחות יותר לשימוש מאשר מזומנים, שכן ניתן לקבל המחאות חלופיות במקרה של אובדן או גנבה. בהמחאות אלה מקובל לעשות שימוש בעיקר בנסיעות למדינות פחות מפותחות שפחות מקובל להשתמש בהן בכרטיסי אשראי.

_OBJ

חשבון מט"ח בבנק

היתרון שלו - חוסך את עמלות ההמרה, ואם כרטיס האשראי שייך לחשבון המט"ח שלכם (דרשו זאת), תוכלו לחסוך עמלות אלו גם ברכישות בכרטיס האשראי בחו"ל, או בהזמנת מט"ח לטרמינל גם עמלת משיכת מזומן בחו"ל תהיה נמוכה יותר, עד מחצית ממנה.

עם זאת, שימוש בחשבון מסוג זה יכולה להיות כדאית רק אם כל התשלומים שתבצעו בחו"ל יהיו באותו מטבע שנקוב בחשבונכם. אם אתם משלמים פעם בדולר ופעם ביורו, פעם במטבע מקומי, הרי שתצטרכו לשלם עמלות המרה גבוהות יותר. כמו כן, עבור חשבון מט"ח צריך לרכוש מט"ח ומשלמים על זה עמלות; כדאי להשוות את התנאים שמציעים הבנקים השונים.

בכל מקרה, אם אתם חוסכים לנסיעה לחו"ל ויודעים שזה יהיה למדינה באירופה למשל, משתלם לעשות זאת באמצעות חשבון מט"ח אליו תפקידו כסף ביורו ולא בחשבון שקלי...

בדיוטי פרי בישראל – עדיף שקלים

אחת האטרקציות שהישראלים מחבבים מאוד היא הקנייה בחנויות הדיוטי פרי בנתב"ג; הרוב אף  משריינים לעצמם זמן נוסף טרם מועד הטיסה, כדי להספיק לקנות ואף מכינים רשימות מראש. המחירים בדיוטי פרי נקובים בדולרים, אבל כשמשלמים בכרטיס אשראי ישראלי שער ההמרה הוא השער היציג ואין עמלות; אם משלמים בדולרים,  למסתערים על חנויות הדיוטי פרי בטרם כישות בדיוטי־פרי בישראל. אף שהמחירים שם נקובים בדולרים, כשמשלמים בכרטיס אשראי ישראלי, שער ההמרה הוא השער היציג ואין בגין כך עמלות נוספות. כשמשלמים בדולרים לעומת זאת, ההמרה מתבצעת על ידי חברות האשראי וחלים עליה התנאים של רכישה בחו"ל. לכן, דווקא בדיוטי־פרי, משתלם יותר לשלם בשקלים.