פתחו חיסכון לזמן חירום

החיים מלאים הפתעות ולא - הן לא תמיד טובות. מכיוון שבשלב הזה בחייכם סביר להניח שיש לכם פחות מחויבויות כספיות ומשפחתיות ועיקר הדאגה היא לרווחתכם האישית, תוכלו בקלות לחסוך "שקל ליום שחור". אובדן כושר עבודה, מחלה, פיטורים או אפילו עזרה לבן משפחה הם מצבים שבהם טוב שיהיה גיבוי על מנת לעבור אותם על הצד הטוב ביותר ובמינימום נזק. גודל החיסכון הוא אינדיבידואלי אבל ההמלצה היא לשאוף לחיסכון של שלושה עד תשעה חודשים של הוצאות מחייה שוטפות.

בוסית בראיון עבודה (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
לא מזיק לנסות | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

היכנסו עוד היום לבוס כדי לבקש העלאה

אל תצפו שהבוס יבוא מיוזמתו ויגיד לכם כמה הוא מעריך את העבודה הקשה שאתם עושים ולכן הוא מעוניין להגדיל לכם את המשכורת. דברים כאלה קורים רק אצל אחרים. לכן אתם חייבים לבקש העלאה ביוזמתכם כי כמו שאומרים " לא תקבל כמה שמגיע לך אלא כמה שתדרוש".

עשו עבודה מקדימה, בדקו כמה אחרים במשרד ובשוק העבודה מרווחים באותו תפקיד, מנו את ההישגים שלכם ולאן אתם שואפים להתקדם (רמז: לא לכיסא של הבוס) והכי חשוב - לא להתבייש.

עוד ב-mako כסף:

זוג מבוגר בים (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
אל תכחישו את העתיד | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

הפרישו יותר לפנסיה

אפילו שזה נראה ממש רחוק אסור להזניח את "היום שאחרי" במיוחד כשאתם רווקים וחסרי דאגות (הכל יחסי). שנות העשרים קריטיות במיוחד לחיסכון הפנסיוני וההמלצה היא להפריש יותר בשנים האלו עבור החיסכון העתידי שלכם. תוכלו להפריש עד 7.5% ממשכורתכם ללא קשר להפרשות המעסיק לפנסיה שלכם.

יאכטה (צילום: klausjordan.de)
אולי הוצאה פחות גדולה מזו | צילום: klausjordan.de

פתחו חיסכון לרכישות גדולות

בין אם זה רכב, דירה, חופשה ארוכה או כל הוצאה עתידית גדולה (מישהו אמר ילדים?) לא תוכלו להימלט מהצורך לחסוך.

הדבר הכי טוב שתוכלו לעשות עכשיו הוא להציב מטרות מספריות ואז לתכנן כמה אתם מפרישים לכל אחד מהיעדים בהתאם. קבעו סדרי עדיפויות וכמה אתם יכולים להשקיע ולשים בצד על פי המשכורת שלכם. המלצה  למתקדמים - צרו הוראת קבע שתרד מחשבונכם לטובת כל אחד מהחסכונות ברגע שהמשכורת נכנסת וכך לא תסתמכו על הכסף בהוצאות השוטפות.

לוח מטרה (אילוסטרציה: Shutterstock)
חשוב גם לפגוע במטרה | אילוסטרציה: Shutterstock

הציבו מטרות שנתיות להכנסה וצבירת נכסים

בנוסף לפתיחת החיסכון הציבו מטרות על ציר הזמן שבהם אתם שואפים להתקדם בעבודה, להרוויח יותר ולקנות את הנכס הראשון. התחילו לבנות תכנית פעולה לשם השגת מטרות אלו. היו ריאליים בנוגע למה אתם מצפים להשיג בכל פרק זמן אבל מנגד, אל תהססו לחלום בגדול.

מטפסי הרים טיפוס (צילום: facebook Tommy-Caldwell)
תמיד חשוב לאבטח את עצמכם | צילום: facebook Tommy-Caldwell

בטחו את עצמיכם בכל הביטוחים הרלוונטיים עכשיו

ביטוח בריאות, חיים, סיעודי, ואובדן כושר אבודה הם ביטוחים שישמשו אתכם בהמשך הדרך. לחברות הביטוח יש אינטרס שתבטחו את עצמיכם בעודכם צעירים כי אז הסיכוי שתשתמשו בכסף נמוך יותר ולכן הם מציעים שתשלמו פרמיות יותר נמוכות ותתקדמו באופן יחסי לאורך השנים. בנוסף אם בעתיד תרצו לצרף לביטוח אישה או ילדים, כמבוטחים פעילים תוכלו להשיג תנאים טובים לפוליסות נוספות או לחבור יחד למסלול משפחתי. מעבר לאלמנט הגיל, פוליסות שונות בוחנות היסטוריה ואירועים רפואיים בעבר ובהווה ולאדם צעיר ובריא בדרך כלל, לא יהיו ליקויים בריאותיים שעלולים לייקר את הפרמיה.

בני זוג מתווכחים על כסף (צילום: Shutterstock)
הוצאנו יותר מדי החודש | צילום: Shutterstock

התחילו לעקוב באופן שוטף אחרי ההוצאות שלכם

עד גיל 30 רצוי שיהיה לכם מושג טוב למדי על כמות ההוצאות שלכם לעומת ההכנסות. מלבד העובדה שאתם צריכים להיות עם אצבע על הדופק ולבדוק שאתם נשארים בפלוס, מעקב אחרי ההוצאות יעזור לכם להבין אם ואיפה אתם יכולים לצמצם את ההוצאות שלכם ולחסוך את הכסף. הרשת מלאה באפליקציות וגיליונות אקסל מובנים אליהם תוכלו להזין כל הוצאה לקטגוריה המתאימה ולעקוב אחרי כספיכם באופן חודשי ושנתי.

אישה שוכבת על כסא נוח בים (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
המטרה: הכסף ממשיך לזרום גם עכשיו | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

שאפו לייצר הכנסה פאסיבית

זה קל להתמקד בקיצוץ עלויות אבל לא משם תבוא הישועה. מי שמעוניין להגדיל את ההכנסה שלו צריך לשאוף להכנסה נוספת מלבד המשכורת שלו - ורצוי מאוד שהיא תהיה הכנסה פאסיבית. חשבו על תחביב, כישרון או תחום שאתם מתמחים בו שאותו תרצו לפתח לקורס אינטרנטי שיכניס לכם כסף מהצד, שקלו להיכנס לטרנד המכירות באינטרנט, לימדו להשקיע בבורסה ושאפו לייצר הכנסה נוספת שבהשקעה חד פעמית תכניס לכם כסף לאורך זמן. מעבר לעובדה שהדבר יכניס לכם עוד כסף, תוכלו לנצל את כשרוניכם ולהרוויח כסף עבור עצמיכם ולא עבור מישהו אחר.

איש עסקים סופר מטבעות ליד קופת חיסכון (אילוסטרציה: Shutterstock)
לא לשים הכל במקום אחד | אילוסטרציה: Shutterstock

השקיעו בקרנות חיסכון נוספות מלבד הפנסיה שלכם

קרן השתלמות, גמל וביטוח מנהלים הם כלים נוספים שיבטיחו הכנסה גבוהה ורווחה כלכלית בשנות הפנסיה שלכם. בדקו עם המעסיק אופציות להפריש כסף גם לקופות אלו מלבד ההפרשה המחייבת לחיסכון הפנסיוני ועם סוכן הביטוח שלכם את כדאיות כל אחד מהמכשירים הפנסיונים האלו וודאו שהוא מותאם לכם אישית.

שלושה אנשים מרימים שלטים עם הציון 10 (אילוסטרציה: BrianAJackson, Thinkstock)
ציון גבוה תמיד יותר טוב | אילוסטרציה: BrianAJackson, Thinkstock

שימו לב לדירוג האשראי שלכם

דירוג אשראי אישי הוא ציון הניתן לאנשים פרטיים, ומשמש את הבנקים וחברות האשראי להגדיר את יכולתכם לפרוע הלוואות, או את הסבירות לאי עמידה בתשלומים. חישוב הדירוג מסתמך על ההיסטוריה הפיננסית, מצב ההון העצמי והנכסים ומנגד, היקף ההתחייבויות שיש לאותו אדם. הדירוג הוא על בסיס אלגוריתם שלוקח בחשבון מידע פיננסי כגון איחורים בתשלומים, אי פירעון הלוואות וכדומה  המתעדכן בהתאם - לחיוב או לשלילה.

בבואכם בעתיד לבקש הלוואה לצורך למשל לרכישת רכב או דירה - ייבדק הדירוג שלכם ויוחלט כמה כסף הבנק יחליט להביא לכם ומה תהיה גובה הריבית אותה תצטרכו לשלם.

זוג מיואש מסתכל על חשבונות (אילוסטרציה: IuriiSokolov, Thinkstock)
במקום לשבור את הראש, תנו לחשבונות לשלם את עצמם | אילוסטרציה: IuriiSokolov, Thinkstock

שלמו חשבונות בהוראת קבע

חשמל, כבלים, ארנונה, מים, גז, אינטרנט, וביטוח - רוב החשבונות ניתנים היום לתשלום באינטרנט ואין שום סיבה שתפגרו בתשלומים כל עוד אתם משלמים בהוראת קבע. אם זאת, הגדירו לכם תזכורת קבועה ביומן (רצוי יום לאחר שכל החשבונות יורדים) על מנת לעקוב בצורה מסודרת ולוודא שלא גבו מכם יותר מידי כסף.

זוג עושה כושר (וידאו WMV: Maridav, Thinkstock)
זה ישתלם לכם בהרבה מובנים | וידאו WMV: Maridav, Thinkstock

השקיעו בעצמכם

אחד הטיפים הנפוצים אצל האנשים המצליחים הוא לדאוג להפעיל את מוחם כל הזמן גם לאחר סיום ההשכלה הפורמלית שרכשתם. חפשו קורסים שיעשירו את הידע שלכם בעבודה או בתחומים שמעניינים אתכם. לכו לכנסים, יצרו חברויות עסקיות, קראו ספרים, צפו בקורסים באינטרנט ועקבו אחרי אנשים שאתם שואבים מהם השראה. בדרך דומה השקיעו בבריאותכם - עשו פעילות ספורטיבית, אכלו נכון ושתו הרבה מים. הדבר לא רק יגביר את המרץ והחיוניות שלכם אלא יחסוך לכם גם הרבה כסף בעתיד.

יודעים מה הסיפור הבא שלנו? כתבו אלינו money@mako.co.il