רבים מאיתנו מחזיקים בבית או בבית ההורים מוצרים נוסטלגיים הקשורים לתקופה של ראשית המדינה, אך לא תמיד מבינים את הערך שלהם - או כמה אנשים בעולם מוכנים לשלם עבורם.

ב-eBay מספרים כי ישנם אלפי מוצרים ייחודיים, הקשורים לתקופות שונות מקום המדינה, וכאחת המדינות המובילות במכירות אונליין בעולם, הרבה מאוד פריטי אספנות נוסטלגיים ישראליים נמכרים באזורים שונים ברחבי הגלובוס.

 פוסטר וינטג' של יום העצמאות ה-19 של מדינת ישראל, מ-1967, שמכר בכ-6,000 שקלים. לעומת זאת, פוסטר יום העצמאות ה-33,  נמכר בלמעלה מ-500 שקלים.

הפריט היקר ביותר שנמכר ב-eBay הקשור להיסטורית מדינת ישראל, הוא  בול ישראל משנת 1950 הכולל חתימות מקוריות של הדואר ועליו ציור של גמל, הנגב ותרשים של אילת. הוא מוצע למכירה על ידי מוכר בארה"ב, בכ-50,000 שקלים. גם למדליות יש מקום של כבוד - והן נמכרות באלפי שקלים, דוגמת סט מדליות זהב וכסף משנת 1980, שעליהן חרותה בעברית המילה "שלום", מוצע למכירה בעלות של כ-8,500 שקלים.

 

מדליות 1980 (צילום: eBay)
סט מדליות זהב וכסף משנת 1980, מוצע למכירה בעלות של כ-8,500 שקלים | צילום: eBay

בול ישראל 1988 (צילום: eBay)
בול ישראל משנת 1950 הכולל חתימות מקוריות של הדואר, מוצע למכירה ב- 50,000 שקלים | צילום: eBay
פוסטר יום העצמאות ה-33 (צילום: eBay)
פוסטר יום העצמאות ה-33, בלמעלה מ-500 שקלים | צילום: eBay

מנתוני eBay עולה כי בשנה האחרונה הישראלים הכפילו את המכירות של פריטים הקשורים ליום העצמאות, ביחס לתקופה המקבילה אשתקד.

לאן כל הפריטים המיוחדים הללו נשלחים? כמעט כחצי מהפריטים נמכרו לארצות הברית, כשליש לישראל ועוד פריטים בודדים למדינות כגון יוון, אסטוניה, אוקראינה ודרום אפריקה.

"תחום מוצרי האספנות, מהווה את האחת הקטגוריות המובילות באייבי לאורך השנים", אומר איליה קרטוב מנכ"ל eBay לשווקים המתפתחים. "מחקר שפרסמנו לאחרונה מצא כי האמריקאי הממוצע מחזיק בביתו 36 מוצרים שיכולים להימכר באייבי, לכן אין זה מפתיע כי גם בישראל ישנו שוק משמעותי למוצרי אספנות ויד שנייה במיוחד סביב אירועים משמעותיים כל כך כגון יום העצמאות".

במהלך השנה החולפת, הצטרפו ל-eBay כ-16,000 מוכרים ישראלים חדשים בפלטפורמת המכירה העולמית. הקטגוריות הפופולאריות ביותר בקרב מוכרים מישראל: משחקי וידאו, מוצרי ניקיון, ציוד לגיטרה וצעצועים לכלבים הפריטים הכי יקרים שמכרו המוכרים הישראלים החדשים: מערכת חימום בשווי 60 אלף דולר ומערכת GPS בשווי 9000 דולר