אייל גרינברג לא ציפה לקבל לידיו כבר עכשיו את ניהול העסקים הענפים שהשאירה אחריה אמו יפית גרינברג (ג. יפית) ז"ל, אך הוא בהחלט בשל לכך.

אייל (46) הוא בנה היחיד של יפית גרינברג ז"ל, אשת עסקי התקשורת והפרסום, שנפטרה השבוע בגיל 70 ממחלת הסרטן. הוא נשוי לדוגמנית לשעבר מאיה ישעיהו, שגם כיכבה בעבר בתשדירי פרסום עם יפית, ולהם שלושה ילדים.

לא פשוט להיכנס לנעליה של ג. יפית, שעליה בהחלט ניתן לומר "אחת ויחידה". אייל עצמו העיד על כישוריה הנדירים כשהספיד אותה השבוע: "היכולת שלה לדהור קדימה והאנרגיה שלה לא עזבה אותה עד לרגעיה האחרונים". בניגוד לאמו, גרינברג לא היה מושא לסיקור עיתונאי ורכילותי.

במשך השנים כיוונה יפית את השקעותיה לעסקים שבהם שולב אייל ואף הוביל בכישרון רב. למרות שהייתה תמיד בחזית הבמה, הרי שבשנים האחרונות היה זה אייל שהוביל כמה מההשקעות הגדולות של קבוצת ג. יפית. גרינברג מחזיק ב-18 אחוז מקבוצת ג. יפית ייעוץ והשקעות, והוא משמש כמנכ"ל ומנהל העסקים הראשי שלה. יפית עצמה הייתה יו"ר הקבוצה ובעלת השליטה בה.

צמח והתפתח בעסק של אמא

מתחילת חייו הבוגרים ובעידוד אמו הכין אייל את עצמו לכניסה לעסק המשפחתי; כבר בגיל 21 החל ללמוד במרכז הבינתחומי והשלים תואר ראשון בתקשורת שיווקית מהמרכז הבינתחומי בשילוב Wharton Business School.

חיתוכים 021221- צלם_משה_שי_פלאש90 (2) (צילום: משה שי פלאש 90)
בעידוד אמו הכין אייל את עצמו לכניסה לעסק המשפחתי | צילום: משה שי פלאש 90

לאחר סיום לימודיו, ב-1999, מונה לתפקיד מנכ"ל Get It Commerce, אתר הקניות המקוונות של הקבוצה. ב-2003 הקים ושימש כמנכ"ל ג. קיד, משרד פרסום לילדים ונוער, גם הוא מקבוצת ג. יפית, עד ל-2007, אז הקים את החברות אור גאפ השקעות ואור גאפ ניהול תיקים, חברות לניהול תיקים וקרנות, שלימים מוזגו לתוך איילון פיננסים. באותה תקופה, בעקבות מפגש אקראי של יפית עם גילי כהן ועם אור לובושיץ, בעלי גיל-עד תקשורת, החליטו שני הצדדים למזג את שתי החברות. הקבוצה הממוזגת נשאה את השם G גרופ ועסקה בפרסום, אינטראקטיב, ייעוץ תקשורתי, קד"ם ועוד; קבוצת  ג. יפית החזיקה ב-55 אחוז, ושותפי גיל-עד ב-45 אחוז הנותרים. אייל גרינברג מונה למנכ"ל משותף לקבוצת G גרופ עם גילי כהן. כהן פרש מהחברה לפני כשלוש שנים.

קשה לאמוד את שווי העסקים שהותירה אחריה ג. יפית בידיו של אייל, משום שמדובר באחזקות משורשרות של חברות בקבוצה, אך מדובר בעשרות מיליוני דולרים לפחות

ההצלה של סטימצקי

ב-2014 ביצעה ג. יפית את אחת ההשקעות המסקרנות שלה כשרכשה 37.5 אחוז מרשת סטימצקי שהייתה אז בקריסה. שותפיה בסטימצקי הסכימו להצעתה שגרינברג יכהן כמנכ"ל הרשת, לאחר שהבינו כי מדובר באדם הנכון להבראת הרשת.

גרינברג דאג להתייעלות הרשת ולקידום שיווקי יוצא דופן של יפית אמו ("ספרים זה סטימצקי") והחברה הבריאה. אחד המהלכים הראשונים שביצעו אייל ואמו הוא הרחבת פעילות הרשת בתחום משחקי הקופסה הצעצועים, הרווחי יותר מספרים. גם לאחרונה, כשיפית גרינברג כבר הייתה חולה מאוד, יזם גרינברג רכישת 60 אחוז מרשת הפנאי והלייף סטייל פופסי בידי סטימצקי. אתר האינטרנט של סטימצקי קודם מאוד ומ-2018 ניתן לקנות בו גם מוצרי חשמל וקוסמטיקה. רק ביוני האחרון הוערך שווייה של סטימצקי בכ-235 מיליון שקל (ב-2014 היא נרכשה רק תמורת כיסוי חובות), במסגרת עסקה שבה רכש בנק דיסקונט 20 אחוז מהרשת תמורת כ-46 מיליון שקל.

חיתוכים 021221- אבשלום_שושני_פלאש90 (צילום: אבשלום שושני)
הספיד את אימו: "היכולת שלה לדהור קדימה והאנרגיה שלה לא עזבה אותה עד לרגעיה האחרונים" | צילום: אבשלום שושני

רשת גולף רצתה ביקשה וקיבלה

ההצלחה של אייל בניהול סטימצקי היא שהביאה להשקעה הבאה של קבוצת ג. יפית; ב-2019 ניסתה יפית גרינברג לרכוש מניות של חברת הטקסטיל והאופנה גולף ולא נענתה. אבל באוגוסט 2020 מונה אייל לסגן יו"ר חברת גולף ולדירקטור בחברה ובתמורה קיבלה סטימצקי אופציה לרכישת 6.5 אחוזים ממניות גולף עד סוף 2021.

בניגוד למי שראו עד אז את אייל גרינברג בעיקר כמוציא ומביא של אמו, היכולות הניהוליות והשיווקיות שלו בסטימצקי בהחלט עמדו לנגד עיני בעלי השליטה בחברת גולף, חברת כלל תעשיות. מקורבים לחברה אמרו שבלי אייל לא היו מבצעים עסקה עם ג. יפית. בפברואר השנה הוא מונה לתפקיד מנכ"ל גולף וסגן יו"ר במקביל לתפקידו כמנכ"ל סטימצקי. הוא מועסק כמנכ"ל גולף בחצי משרה, באמצעות חברת ניהול בבעלותו, ומקבל על שירותיו בגולף כ-50 אלף שקל בחודש. נוסף לכך קיבל אייל במסגרת תפקידו כמנכ"ל גולף אופציות הניתנות להמרה למניות החברה בשווי מוערך של כ-6.3 מיליון שקל - הון אישי מחוץ לקבוצת ג. יפית.

המשקולת הכבדה המעיבה על רווחיות גולף השנה היא עדיקה סטייל, רשת האופנה המקוונת שרכשה גולף ב-2015 הסובלת מהפסדים. כדי לשקמה מונה גרינברג באוקטובר האחרון גם ליו"ר הדירקטוריון בה, אך היא מתפקדת בחודשים האחרונים ללא מנכ"ל

באוגוסט האחרון הגדילה סטימצקי את אחזקותיה בגולף ל-12.4 אחוז, לאחר שמימשה אופציה לרכישת 6.5 אחוז ממניות גולף ובאמצעות רכישת מניות נוספות. כיום מחזיקה סטימצקי בכ-15.61 אחוז מרשת גולף, ששווייה מוערך בכ-438 מיליון שקל.

המשקולת הכבדה המעיבה על רווחיות גולף השנה היא עדיקה סטייל, רשת האופנה המקוונת שרכשה גולף ב-2015 הסובלת מהפסדים. כדי לשקמה מונה גרינברג באוקטובר האחרון גם ליו"ר הדירקטוריון בה, במקום נופר מלובני. בחודשים האחרונים מתפקדת החברה ללא מנכ"ל, עובדה שתרמה לחוסר היציבות שלה, ועל גרינברג למצוא מנכ"ל מתאים במהרה.

אירוע guess מאיה ישעיהו ובעלה (צילום: ראובן שניידר )
התרחק מאור הזרקורים: עם אשתו, הדוגמנית לשעבר מאיה ישעיהו | צילום: ראובן שניידר

קשה לאמוד את שווי העסקים שהותירה אחריה ג. יפית בידיו של אייל, משום שמדובר באחזקות משורשרות של חברות בקבוצה. נוסף לעסקי הקבוצה צברה יפית גרינברג גם נכסי נדל"ן. בשנת 2008 פורסם באתר גלובס כי גרינברג רכשה בניין משרדים גדול בנמל תל אביב ושתי דירות בכיכר המדינה. כמו כן בבעלותה 22 אחוז מפרויקט "אנטוקולסקי" בסגנון הבאוהאוס, אחד הפרויקטים היוקרתיים בתל אביב. ההערכה היא ששווי העסקים שירש אייל גרינברג הוא עשרות מיליוני דולרים לפחות.