החגים כבר מאחורינו ולמרות שהסגר עדיין לא, זה הזמן בדיוק להחליט איך השנה שלנו הולכת להראות. אם בראש השנה הקדשנו את הזמן להרהורים על השנה האידיאלית, ביום כיפור עשינו חשבון נפש, סלחנו לעצמינו על שגיאות העבר והתמודדנו עם מה שמכשיל אותנו בדרך להשגת המטרות – בסוכות ושמחת תורה אנחנו מתחילים לבנות את הבסיס של כל הפעולות שלנו לשנה הבאה.

 "הגישה שאיתה נפתח את השנה, ואיתה נעשה פעולות – היא שתקבע מה יהיו התוצאות שלנו", טוען נועם שפלטר, מייסד שותף בבי ריץ מיידסט, נציגי גרנט קרדון בישראל. "לפני הכל צריכים לבחור שאנחנו רוצים להצליח. כל אדם רוצה לצמוח ולגדול, כל הזמן אבל לא כולם מוכנים להתחייב לכך. השאיפות שלנו הן רבות, ולא רק בתחום הפיננסי. יש כאלה ששואפים למשפחה גדולה יותר, לקריירה מוצלחת יותר, ליותר חברים, לבריאות טובה יותר. וכן, גם לכסף".

על מנת לשנות את הדרך שבה אנו מתנהלים, להצליח בשנה הבאה, ולהפוך אותה לשנה הכי טובה שלנו, שפלטר טוען כי 5 שלבים מהותיים אותם אנו צריכים לעבור. יש להקפיד על סדר השלבים, ולהקדיש זמן וחשיבה לכל אחד מהם בנפרד.

הכינו רשימה של כל ההזדמנויות והאפשרויות שיש לכם בכל תחום.

רשמו בכל קטגוריה את כל האפשרויות שלכם להתפתח, בכל תחום שאתם רוצים: אישי, פיננסי, מקצועי, חברתי, משפחתי, התפתחות אישית. לא לחשוב על דברים חדשים אלא על כל הדברים שכבר קיימים ואפשר לפתח אותם ולגדול איתם.

אם לדוגמא אנחנו רוצים להשתפר בתחום הכספי אנחנו יכולים בשלב הראשונה, להפוך תחביב למשהו ריווחי, זה יכול להיות קורס שאנחנו יכולים להעביר או לקחת כדי להתמקצע בתחום מסוים שיעזור לי להרוויח.

גם מקום העבודה יכול להיות מקור לרווח נוסף. אפשר לבדוק איך מקבלים בונוסים, לייצר הפניות מלקוחות קיימים ולבקש מהם להמליץ עליכם, להיעזר בבני משפחה. אם יש לנו כסף להשקיע, אפשר לחשוב באילו דרכים מעניין אותנו ואנחנו יכולים להשקיע אותו: שוק ההון, נדלן, או אפילו פתיחת עסק או פיתוח עסק קיים.

בתחום המקצועי ניתן לחשוב על כל ההזדמנויות שיכולות לקרות השנה. זה יכול להיות עלייה בדרגה, קידום, ללמוד משהו חדש, לקבל תפקיד חדש. בתחום המשפחתי אפשר לשים לנו למטרה לחזק את הקשר על ידי הקפדה על ארוחות משפחתיות.

בתחום ההתפתחות האישית אפשר לחפש הזדמנויות ללמוד דברים חדשים על ידי כנסים, קריאת ספרים. אפשר לכתוב את האפשרויות לפתח תחביב, להתפתח ולהתנסות, לחבור לאנשים שמעניינים אתכם.הגדירו יעדים גדולים לכל הזדמנות.

כעת צריך להגדיר יעדים לכל אחת מההזדמנויות שכתבנו בלי לחשוב עדיין איך. יש להגדיר יעדים פי 10 ממה שאנחנו חושבים עליהם. אל תחשבו אם זה מפחיד אתכם או האם זה אפשרי או אפילו איך אמורים להשיג אותם. שימו לב שיעד צריך להיות מספרי כדי שהוא יהיה ישים.

 

חיוך של הצלחה (צילום: fizkes, shutterstock)
כתבו מה נדרש מכם כדי להצליח | צילום: fizkes, shutterstock
אם לדוגמה אתה רוצה להעביר קורס אונליין ומעוניין ש- 5,000 אנשים יעברו אותם, שימו לכם למטרה איך אתם מגיעים בשנה ל- 50,000 אנשים.

עשו את החשבון

תסתכלו על כל אחד מהיעדים האלו ותבינו איך הם יכולים לשנות את החיים שלכם. תשאלו את עצמכם איך ההישגים הללו ישנו את החיים שלכם? יעדים שלא משפיעים בצורה מהותית על החיים – לא יעניינו אותנו לאורך זמן.

אם היעד לא מספיק גדול ולא מספיק מרגש ולא מספיק מפחיד- רוב הסיכויים שתנטשו אותו או שלא תתאמצו מספיק כדי להשיג אותו.

שבו עם השותפים/ משפחה/מנהלים ושתפו אותם ביעדים שלכם.

כל פעולה שאתם עושים- אתם רוצים שהסביבה שלכם תדע למה אתם עושים את זה ומה המטרות שאתם שואפים להגיע אליהם. כדי שכולם יכוונו את הספינה לאותה מטרה, עליכם לשתף ביעדים שלכם את השותפים שלכם. הגדירו חלוקת תפקידים ומה התרומה של כל אחד למטרות. שבו תתחילו לבנות תוכנית עבודה ובשביל לבנות תוכנית אתם צריכים לבנות צוות.

אם היעד שהצבתם לעצמיכם הוא להתאמן - בין הזוג צריך להיות מודע לכך כי אולי הוא יצטרך להיות יותר עם הילדים, וצריך להיות מוכנים לכך. אם אתם מתכוונים להתחיל דיאטה, זה ישפיע על כל בני הבית וכדומה. אם אתם מעוניינים למצוא פרטנר לחיים- אתם צריכים לשתף בכך את כל הסביבה שלכם אחרת הם לא יוכלו לעזור.

בנוסף, אם אחרים מצקצקים וחושבים שהיעדים שהקצבתם לעצמיכם לא מספיק גבוהים- זכרו שהם מדברים על עצמם והיזהרו מלהקשיב להם. אם אנשים אחרים מפקפקים בכם- סימן שהיעד שהצבתם לעצמכם עונה על סעיף 2.

נועם שפלטר, מייסד שותף בבי ריץ מיידסט, נציגי גרנט  (צילום: אוהד ארד, באדיבות המצולם)
נועם שפלטר, מייסד שותף בבי ריץ מיידסט, נציגי גרנט קרדון בישראל | צילום: אוהד ארד, באדיבות המצולם

כתבו מה נדרש מכם כדי לממש את היעד.

מה צריך להשתנות? מה צריך להוסיף לחיים שלי ומה צריך להוריד כדי להצליח?
אם לא תשנו את הסביבה והפעולות – לא תוכלו לשנות את החיים. קחו בחשבון שעל מטרה שאנחנו רוצים להשיג- צריך זמן וכסף. זכרו שהסיבה שאין לנו זמן וכסף היא כי אנחנו לא משקיעים זמן וכסף בהצלחה שלנו.

אם הגדרתם שאתם רוצים לרזות 15 קילוגרמים אתם נדרשים לשנות את התזונה שלכם ולהתאמן יותר. לשם כך אתם צריכים לבדוק מנוי לחדר כושר, ללכת לדיאטנית, לקנות מוצרי מזון בריאים, לבנות תוכנית כושר ותזונה ולהקדיש זמן לאימונים.