טדי שגיא שעשה את הונו בעשר אצבעות, הקים שורה של חברות טכנולוגיה, אחת מהן פלייטק שמספקת תוכנה לאתרי הימורים אחראית לרוב הונו – הוא מימש אותה ברווח של מיליארדים, כשבמקביל הוא מפתח עסקים נוספים – בעיקר בתחום הנדל"ן והטכנולוגיה. בשנה האחרונה היה לשגיא אקזיט גדול בתחום הסליקה בהיקף של 900 מיליון דולר, ועיקר פועלו כיום הוא בנדל"ן – פרויקט הקמדן מרקט בלונדון, לצד מתחמי נדל"ן נוספים בעיר.   

שגיא פועל בעיקר בלונדון, אבל בשנתיים האחרונות הוא הגדיל את השקעותיו בישראל  לרבות רכישת פעילות הדיוטי פרי של סקאל, והוא מתכוון להרחיב עוד יותר את השקעותיו בארץ. זה לא יפתיע אם נשמע בשנה הקרובה ששגיא ירכוש כאן פעילות משמעותית.

ההצלחה העסקית של שגיא מעמידה אותו בצמרת עשירי ישראל (הון מוערך של מעל 4 מיליארד דולר) וכאחד מאנשי העסקים הבולטים כאן. העשור האחרון היה העשור שלו - הוא הבין טוב מכולם את הכיוון של רשת האינטרנט ועשה את החיבור הנכון בין הרשת לבין הצרכים של הקהל. אצל שגיא תעבורה/ טראפיק זה שם המשחק, וגם בקמדן מרקט - השקעת נדל"ן, ההתייחסות היא גם לערך שמגיע בזכות הטראפיק.

שגיא הוא אחד מאנשי העשור הבולטים, אם לא הבולט. הלכנו לשאול את שגיא שלמרות ההצלחה מתגאה (ובצדק) שהוא עדיין "איש פשוט".

איך עשית את זה, איך בעצם בן אדם קם בבוקר ואומר, אני רוצה להצליח, אני רוצה להתעשר ומצליח. הרבה רוצים להיות מיליונרים, זה חלום, הרוב לא מצליח. איזו עצה יש לך לאנשים בתחילת הדרך? איך עושים את זה?
"קודם כל, לא מספיק לרצות להיות עשיר. אני ממליץ לכל אחד לעשות קודם כל את מה שהוא טוב בו, להתעסק בתחום שהוא טוב בו. מעבר לכך, צריך לגלות יוזמה. בשביל לגלות יוזמה, אני אומר תמיד לכולם - אתה צריך להיות לידר, אתה צריך להיות טאלנט, ואתה צריך תשוקה, פאשן. אבל מספיק שאתה לידר, אתה יכול לקנות את השאר בכסף. גם את הטאלנטים וגם את הפאשן".

לך היה את שלושתם מגיל צעיר?
"אני מקווה שכן. כך אומרים. אני לא יכול להעיד על עצמי".

מה היה העסק הראשון שהקמת?  בתקופת התיכון היית מארגן מסיבות
"עשיתי כל כך הרבה עסקים כבר מגיל צעיר. אני יכול להגיד שבכל עסק שיזמתי, מה שהיה לי הכי חשוב, זה לחזות לאן ילך השוק. גיבשתי תמיד צוות חזק סביבי, הרעיונות הבשילו, והיישום שלהם זה מה שגרם לי להיות איש עסקים מוצלח. הכי חשוב היה לא להתאהב בעסקים ולעבוד יותר מהראש, ולא מהבטן".הזכרת שלוש תכונות שצריך בשביל להצליח, אבל יש משהו מעבר לזה. להרבה אנשים יש את שלוש התכונות האלה, והם לא בהכרח מצליחים. מה זה הדבר הנוסף הזה?
"דבר הנוסף זה קודם כל חושים טובים. שתיים, אני בן אדם של אנשים, בסוף היום אנשים עושה עסקים עם אנשים שהם אנשים טובים ויש להם יכולות.
"אני אמנם נהייתי מיליארדר, אבל הדרך לא תמיד מלאה בהצלחות. השקעתי מאות מיליוני דולרים בסטארט-אפים שגם ירדו לטמיון. אנשים מסתכלים רק על ההצלחות, לא על הכישלונות. היו הרבה הצלחות והיו גם כמה כישלונות, רוב העסקים שהשקעתי בהם באופן מאסיבי, תפסו תאוצה מאוד גדולה. שתי הצלחות שמהן למעשה עשיתי את רוב ההון שלי הן פלייטק וסייפצ'ארג".

אז ההצלחה זה גם למצוא את האנשים הטובים וגם לאתר את ההזדמנות הבאה, החוש לעסקים?
"הכי חשוב זה חוש עסקי נכון. אבל הצוותים הם כמובן גם חשובים מאוד. הצוות הוא חלק מאוד דומיננטי בהצלחה של היזם. יזם בא עם הרעיון, צריך לתרגם אותו לעסק ולעשות לו אימפלמנטציה, ליישם אותו. צריך שלא יהיה פער גדול בין היזם לבין אותו צוות שעושה את האימפלמנטציה, והתקשורת הזאת, האקו סיסטם הזה, הם הגורמים להצלחה".

יש לך צוות, אנשים שמלווים אותך מגיל צעיר.
"כן, מדובר על אנשים שהיו בצוותים שעבדו עם חברות שהיו בבעלותי, אבל חלק מהחברות נמכרו, והאנשים האלה הם היום מנכ"לים של חברות ציבוריות בפני עצמם. אני כבר לא בעלים של החברות האלה. אני יכול לתת לך כמה דוגמאות לחבר'ה שהתחילו איתי. למשל מורן וייזר שהיום הוא מנכ"ל חברת פלייטק, התחיל איתי לפני עשור. רפי אשכנזי שהיה בפלייטק, הוא היום מנכ"ל פוקרסטארס, חברה מאוד גדולה בתחום הגיימינג. שי שגב הוא היום COO בחברת GVC, שמחזיקה מותגים גדולים מאוד, כמו לאדברוק קוראל. אלה אנשים שהתקדמו והתמקמו בחברות ענק".

חברי ילדות. הם עדיין חברים טובים?
"כן, בטח".

איזה סוג של קשר זה היום? הם הרי לא מתייחסים אליך כמו אל טדי שגיא, מלפני שלושים, ארבעים שנה.
"הם מתייחסים אליי בדיוק אותו דבר. הכל אותו הדבר כמו לפני עשרות שנים".

אחראי על ההנאה בבית

איפה בעצם הרגשת שעשית את זה? עברת מעסק לעסק, מגיל מאוד צעיר, אבל איפה היה המקום שאמרת וואלה, עכשיו אני כבר בליגה של הגדולים?
"קודם כל אני עדיין לא מרגיש שעשיתי את זה. אני חושב שאני עדיין בחור צעיר, ואיך אומרים, יש עוד דרך ארוכה. אם אתה מסתכל על העבר, אז מדובר על פלייטק, על סייפצ'ארג'. אני מאוד גאה בחברה הציבורית שלנו, קייפ. הנפקנו אותה כחברת הייטק, היא נפלה כמו כל החברות בתחום שלה בתקופה ההיא. עשינו שינוי של מאה שמונים מעלות בפעילות, ושוב, בזכות צוות חזק מאוד הצלחנו לעשות שינוי במודל העסקי לחברת תוכנה לסייבר. היום היא שישים אחוז מעל מחיר ההנפקה שלה".

הפעילות העיקרית כיום היא בקמדן מרקט, מה קורה שם?
"גם רכישת קמדן מרקט, למרות הברקזיט, היתה עסקה מעולה. הפעילות הזו מאוד דומיננטית פה בשוק האנגלי, מאוד רווחית. אבל זה לא רק קמדן, השקעתי בנכסים נוספים בלונדון, לרבות מתחם הולברן".

והרעיון הוא להנפיק את כל מתחם הנדל"ן הענק הזה או לעשות משהו אחר?
"אנחנו פועלים לפי ההזדמנות. עכשיו השוק התאושש, אז חוסר הוודאות נעלם ואנחנו בוחנים את כל האפשרויות, כל האופציות, גם לרכוש חברות, או להנפיק את החברה".

קמדן מרקט
קמדן מרקט

כשאתה מסתכל קדימה על כל מגוון ההשקעות, האזורים, הטריטוריות, איפה אתה חושב שתהיה ההזדמנות הבאה שלך? בנדל"ן? בטכנולוגיה?
"אני מאמין גדול בטכנולוגיה. אני חושב שכל העולם של הפינטק והפרופטק הוא מאוד קורץ. אנחנו נמשיך להגדיל את הפעילות הנדל"נית ברכישות, או במיזוגים, בקניית חברה גדולה בתחום. עם זאת, אני חושב שעדיין הטכנולוגיה היא הקטר המוביל".

מהן הפעילויות שיש לך היום בארץ?
"בארץ קנינו את הדיוטי פרי, קנינו את וואו קוסמטיקס, אנחנו מחזיקים במתחם Labs בעזריאלי שרונה. אני רואה בזה הצלחה גדולה. יש לנו גם השקעה באקטיביו - סטארט-אפ שאני צופה לו עתיד מאוד ורוד".

האם תשתלב במשהו גדול יותר?
"לאחרונה מיניתי את ערן היימר, מנכ"ל מדרוג לשעבר, למנהל השקעות בישראל. הוא מחפש פעילות גדולה".

באיזה תחומים
"תמיד על פי ההזדמנות. זה יכול להיות בתחום טכנולוגי, אבל הכל פתוח".

אתה רוצה לעמוד בראש חברה ישראלית גדולה
"הכל עסקי. אם תהיה הזדמנות להיות בראש חברה גדולה, ולחברה מבחינת המספרים שלה, יהיה פוטנציאל גדול - אנחנו נשקיע. לא נקנה חברה בשביל לקנות את החברה. זה על פי ההזדמנות, ולא משנה הגודל".

נעבור לשאלה אישית ברשותך. איך אתה משלב עסקים ומשפחה? אתה איש עסקים גדול, אתה לא מחזיק איזה נכס, שניים. נראה לי שאתה סביב זה כמעט עשרים וארבע שעות ביממה. איך חיים עם העסקים האלה לצד הבית?
"קודם כל המשפחה זה הדבר הכי חשוב בשבילי. זה נראה אולי מבחוץ שאני מתעסק מאה אחוז מהזמן בעסקים, אבל המציאות היא שונה. יש לי שישה ילדים, שיהיו בריאים. אני משקיע הרבה זמן במשפחה. עכשיו היינו שבועיים בחופשה משפחתית".

בני כמה הילדים?
"הבת הגדולה בת ארבע עשרה, והיתר מ-10 חודשים ועד 6 וחצי. זאת שמחה גדולה, המשפחה שלי מעל הכל. החלום שלי זה עשרה ילדים. צריך להבין את זה - כל מיליארדר הוא בסך הכל בן אדם. אנחנו, המשפחה שלי - אנחנו אנשים פשוטים. הכי חשוב זה המשפחה ובריאות".

 תגיד, איך אתה עם הילדים? מכין איתם שיעורי בית לפעמים?
"בשיעורי בית הם אוהבים להיות עם אימא. אבל כל נושא האנטרטיינמנט, כל המשחקים, ללכת לאכול פיצה או לדיסנילנד, או ליהנות איתם בכל דרך אפשרית - זה אבא".

תכנים נוספים מאתר ביזפורטל

 משקיעי טבע – האם הגיע הזמן לחייך?
במה לא להשקיע בשנת 2020