הדבר שהכי קשה למצוא היום באזור המרכז הוא לא חניה אלא עוזרי בית טובים. הקושי למצוא מישהי או מישהו אמינים, יסודיים ויציבים הוא כבר לא הקושי היחידי אתו מתמודדים בעלי הבתים. בשנים האחרונות נוספו דרישות רבות להעסקת מנקים. הבעיה - רבים מהם לא מוכנים לכך וגורמים למעסיקים שרוצים לעבוד לפי הספר לעבור על החוק.

ליאת צימר מגבעת שמואל ניסתה לעבוד באופן חוקי, וגילתה שמדובר בעניין לא פשוט. "פרסמתי בקבוצת אימהות בפייסבוק שאני מחפשת באופן נואש עוזרת בית. כתבה לי אחת מהן, שאצלה עובדת עוזרת כבר תשע שנים והיות והם עוברים לגור בצפון היא נאלצת להפסיק את עבודתה. כאשר העוזרת הגיעה לביתי הוקסמתי ממנה, מהאישיות ומהעבודה וביקשתי ממנה את מספר תעודת הזהות כדי לשלם לה ביטוח לאומי, פנסיה וכל מה שחובה לשלם. "יומיים לאחר מכן, קיבלתי תשובה: 'אין לי אפשרות לתת לך את הפרטים שלי היות ובעלי מקבל קצבה, לכן אני מפסיקה את עבודתי אצלך, אלא אם את מוכנה שאעבוד ללא כל תנאים סוציאליים'".

עוד ב-mako כסף:

מכיוון שליאת לא הסכימה לעבור על החוק היא נאלצה לוותר על שרותיה ומאז היא מנקה לבד:  "מאז אותו מקרה אני מחפשת עוזרת. 90 אחוזים מהן לא מוכנות לעבוד ולתת פרטים. והנותרות פשוט לא התאימו לי".

ישנן שתי דרכים חוקיות להעסיק עוזרי בית: עוזרי בית עצמאיים או עוזרי בית שעובדים באמצעות חברות כוח אדם המספקות עוזרות בית מקצועיות. בדקנו מה יותר משתלם לחמש שעות עבודה שבועיות (20 שעות בחודש): עוזרים עצמאיים במחירים ממוצעים של 50-80 שקלים לשעה, או עוזרים המועסקים דרך חברה ב-75 שקלים בממוצע לשעה.

בייביסטר מנקה (צילום: graham heywood, Istock)
לפחות משלמים לי הבראה | צילום: graham heywood, Istock

עוזרת בית עצמאית

ההבדל המהותי בין העסקת עובדים עצמאיים לכאלה שמגיעים דרך חברה, הוא השכר השעתי. פער המחירים לשעה יכול להגיע לכארבעים אחוזים לטובת עוזרי הבית העצמאיים. כמעסיקים של עוזרת בית, אתם נחשבים למעסיק "מינורי" ולא מעסיק "רגיל", מכיוון ששעות העבודה של העוזרת מסתכמות בממוצע רק פעם בשבוע במשך 4-5 שעות, ובסך הכל 16-20 שעות בחודש.

עם זאת, על אף ההגדרה המשפטית השונה, אתם נדרשים לשלם את כל ההפרשות החלות על מעסיק רגיל. בעזרת עו"ד שלמה יעקובוביץהמתמחה בתחום דיני העבודה ניסינו להבין כמה יעלה לנו להעסיק עוזרת בית באופן עצמאי וכמה יעלה להעסיק דרך חברת ניקיון.

שכר מינימום. עוזרי הבית שלכם זכאים לשכר שלא יפחת מ-29.12 שקל לשעה. מעבר לכך, השכר בפועל נקבע לפי ביקוש והיצע - ככל שהאזור בו מועסקת עוזרת הבית נחשב לאמיד יותר, או אזורים מחוץ למטרופולין הדורשים זמן נסיעה רב כך העוזרים יצפו לקבל שכר גבוה יותר.

לקחנו לצורך חישוב והדגמה שכר שעתי של 50 שקלים לשעה, כדי להבין כמה תוספת בערך נידרש לשלם עבור זכויות סוציאליות.

ביטוח פנסיוני. על פי חוק עליכם להפריש כספים לטובת ביטוח פנסיוני מקיף לאחר 6 חודשי עבודה של העובד אצל אותו מעסיק (אלא אם כן לא היה ביטוח פנסיוני קודם) לעוזרי הבית שלכם. העובדים הם שצריכים לבחור את קרן הפנסיה אליה יועברו הכספים ואם לא יעשו זאת, האחראיות מוטלת עליכם. ההפרשה הכוללת לפנסיה עבור עוזרי הבית היא בגובה 12.5% משכרם (6% ממומנים על ידם ו-6.5% ממומנים מכיסכם).

עו"ד שלמה יעקובוביץ (צילום: צילום פרטי, noon)
צילום: צילום פרטי, noon

כך לדוגמא עבור שכר של 1,000 שקלים בחודש יש להפריש 125 שקל כאשר 60 ינוכו משכרה של העוזרים ו-65 ישולמו על ידיכם. בכל מקרה חל איסור חמור להתחמק מחובת ההפרשה לקרן פנסיה. אין צורך ללכת לחברה על מנת לפתוח קרן פנסיה וניתן לעשות זאת בקלות ברשת כמו שירות "פנסיה בקליק".
עלות תוספת הביטוח הפנסיוני: חצי שקל לשעת עבודה.

דמי ביטוח לאומי. חובה לרשום את פרטי עוזרי הבית כולל שמם ומספר תעודת הזהות שלהם באתר המוסד לביטוח לאומי. באתר התשלומים אפשר לדווח על העובדים או מקבלי הפנסיה ולשלם עליהם בכרטיס אשראי או בהעברה בנקאית. גובה התשלום הוא 7.25% מהשכר (2% מנוכה ממשכורת העובד ו5.25% מוסיף המעביד). רישום העוזרים בביטוח לאומי מבטיח את זכויותיהם למקרה של תאונה, דמי לידה, פנסיית שאירים, דמי אבטלה וקצבת זקנה.

במקרה של עובד זר, יש לשלם לו ביטוח לאומי של 2% ובנוסף דמי ביטוח בריאות שהיה בערך 250 שקלים לחודש.
עלות הביטוח הלאומי: תוספת של 1.625 שקלים לשעה.

פיצויים והודעה מוקדמת. החלטתם לפטר את עוזרת הבית? היא זכאית לפיצויים לפי השכר שקיבלה במשך חודש, כפול מספר החודשים או שנות העבודה שהועסקה אצלכם אך רק במידה ועבדה אצלכם מעל שנה. אם, למשל, העוזרת הועסקה אצלכם תמורת 50 שקל לשעת עבודה במשך 5 שעות בשבוע, למשך 5 שנים הפיצוי שישולם לה יהיה כ-10,000 שקלים.

בנוסף, על המעסיק להפריש מידי חודש 6% לפיצויים במסגרת הפנסיה. זמן ההודעה מוקדמת מחושב עבור יום אחד עבור כל חודש של עבודה. (למשל, בתום שנה של עבודה העובדות זכאיות להודעת פיטורין מוקדמת בת 12 ימים). במהלך תקופת ההודעה המוקדמת העובדת זכאית להמשיך לעבוד כרגיל (בימי העבודה והשעות הרגילים שלה) ולקבל שכר. המעסיק יכול לוותר על העבודה בפועל אבל מחויב לשלם לה.
עלות הפיצויים: תוספת של 3 שקלים לשעה.

החזר הוצאות נסיעה. אם עוזרת הבית מגיעה לביתכם בתחבורה ציבורית, היא זכאית להחזר הוצאות נסיעה עד תקרה של 22.60 שקלים ליום עבודה. בפועל רוב המעסיקים מסכמים על החזר נסיעות מלא או, על חופשי חודשי בסך 213 שקלים.

תחקיר: "עוקץ הלוואות" חדש בישראל (צילום: חטיבת דוברות המשטרה)
מי שלא משלם, מסתכן | צילום: חטיבת דוברות המשטרה

קיימים מספר תשלומים שכל מעסיק חייב לשלם, אולם הם מינוריים או נדירים למדי במקרה של העסקה של עוזרת בית עצמאית.

מס הכנסה. חובת תשלום מס הכנסה חלה גם על העסקת עוזרת בית. אלא שבפועל רק עבור עוזרות בית מעטות יש לשלם מס הכנסה. הסיבה: סף המס, הסכום שמעליו חלה חובת תשלום מס הכנסה, הוא כיום 4,433 שקל לגבר, 5,141 שקל לאישה בלי ילדים ו-6,455 שקל לנשואה +1. רוב עוזרות הבית פשוט אינן מגיעות לסף המס.

חופשה שנתית. עובדת במשק הבית שאינה נחשבת עובדת במשרה מלאה, זכאית כמו כולם לחופשה, ןהיא זכאית לתשלום עבור 8 שעות עבודה, מבלי שהיא תעבוד בפועל עבור ממוצע של 4 שעות עבודה שבועיות בשנה. (החוק מחייב מתן חופשה של שבועיים בהן העוזרת לא תגיע בפועל לביתכם ולא תסתפק בתוספת תשלום כפי שנהוג לחשוב).

עובדות במשק בית שהועסקו באופן זמני בתקופה שאינה עולה על 75 ימים רצופים (כלומר מועסקות אצל המעסיק פחות מחודשיים וחצי), אינן זכאיות לחופשה בפועל ,אלא לתשלום תמורת חופשה, וזאת בשונה מעובדים הזכאים לצאת לחופשה שנתית, ולקבל עבור ימי החופשה דמי חופשה.
תשלום תמורת חופשה יתווסף על השכר הרגיל של העובדים.

דמי מחלה. עוזרי הבית זכאים לדמי מחלה על פי החוק, החל מהיום השני למחלתם וכתנאי להצגת אישור רפואי. בעבור ימי המחלה השני והשלישי הם זכאים לקבל 50% מסך שכרן היומי. בעבור כל אחד מימי המחלה הבאים - 100% מסך שכרן היומי. עליכן להתייחס לספירת הימים מנקודת המבט של העובדת החולה: אם יום המחלה הרביעי של העובדת חל ביום העבודה הקבוע אצל המעסיק, ישלם אותו מעסיק 100% מהשכר.

דמי הבראה. עוזרת בית, ככל עובד אחר, זכאית לדמי הבראה במידה ועבדה מעל שנה. אך בעוד שעובד במשרה מלאה זכאי לדמי הבראה בסכום ממוצע של 1,700 שקל בשנה הראשונה לעבודתו, עוזרת בית זכאית ל-378 שקלים בממוצע עבור השנה הראשונה.

ימי אבל. עובדת שנעדרה מעבודתה בשל מות קרוב משפחה מדרגה ראשונה (אח, אחות, הורה, ילדים או בן זוג), והיא מקיימת מנהג אבלות דתי (כגון שבעה), זכאית לקבל שכר עבור כל ימי העבודה שמהם נעדרה במהלך אותם שבעה ימים, בתנאי שעבדה אצל אותו מעסיק שלושה חודשים לפחות.

חוק עבודת נשים. חוק זה, על כל סעיפיו, חל על עוזרת הבית. למשל, אם העוזרת נכנסת להריון, קיימת הגבלה על פיטוריה ויש צורך באישור משרד התמ"ת כדי לפטרה. העובדת שבה מחופשת לידה? לא ניתן לפטרה, אלא רק 60 יום לאחר ששבה לעבודה.

סיכום: כדי לעמוד בכל ההתחייבויות החוקיות שלכם לעוזרי הבית, תצטרכו לשלם 62 שקל לשעה, לא כולל נסיעות.

קורס הכנה ללידה - נשים בהריון נושמות (צילום: Wavebreakmedia, Thinkstock)
העוזרת בהיריון? לא תוכלו לפטר אותה | צילום: Wavebreakmedia, Thinkstock

עוזרי בית המועסקים באמצעות חברת כוח אדם

לאחר שהתעייפתם מלקרוא את הזכויות המגיעות לעובדים שלכן, יכול להיות שתחליטו לפשט את העניינים עבורכם ולשלם בממוצע 15 שקלים יותר לשעה עבור עוזרת שתגיע דרך חברת כוח אדם. במקרה כזה תשלמו רק עבור העבודה והנסיעות, והחברה תדאג לביטוח ולתנאים סוציאליים. יש חברות כוח אדם שאינן דורשות גם תשלום דמי נסיעות.

לעוזרים שמגיעים אליכם דרך חברה יש יתרון מרכזי: הם מקצועיים לגמרי. זהו עיקר עיסוקם, ובמקרה של תלונה- תוכלו לפנות ישירות למעסיק בחברת כוח האדם ולהחליפם בעובד או עובדת אחרים.

בנוסף, ברוב החברות גם יתנו שירותים יותר מקצועיים במקרה של צורף בפוליש, ניקוי ספותוהכי חשוב - בעוד שחלק מעוזרות הבית העצמאיות יציבו לכם תנאים מקדימים כמו סוגיית ניקוי חלונות ותריסים, כאשר אתם מזמינים עוזרת בית דרך חברת כוח אדם אתם יכולים להזמין מנקה לבית, ולציין מראש למה אתם מצפים.

החיסרון הגדול, לבד מסוגיית התשלום, הוא בכך שאין עובד קבוע שמכיר את הבית ואת רצונותיכם. יש תחלופה גבוהה של עובדי ניקיון, ומאוד יכול להיות שעובד הניקיון, שממנו הייתם כל כך מרוצים, כבר לא יהיה שם בפעם הבאה.

אם החלטתם לבחור בחברת ניקיון, דאגו לברר קודם החתימה על הסכם העבודה מספר דברים כמו העובדה שהעוזרת אכן מקבלת את כל מה שמגיע לה, וכי החברה עומדת בכל תנאי ההעסקה. יש להתעקש על ביקור מטעם נציג החברה, כדי שיתרשם מגודל הדירה, ממצבה ועוד.

ציינו בחוזה את המחיר הסופי לפני תחילת העבודה, ואת תנאי התשלום. בנוסף יש לוודא שלחברת הניקיון יש ביטוח רחב שמכסה כל נזק אפשרי ובמקרה שהעוזרת מביאה עמה את חומרי הניקיון - וודאו שמדובר בחומרי ניקיון איכותיים ומתאימים שלא יפגעו ברכושכם.

ממוצע תשלומים: 75 שקל לשעה לא כולל נסיעות.

תדאגו לבטח את עצמכם

בין אם החלטתם לעבוד עם חברת ניקיון או באופן פרטי, כדאי שתבינו כי לא ניתן להתחמק מתשלומים אלו, משום שלפי החוק, ישנם תנאי העסקה אשר אינם מאפשרים התניה, והם המכונים בשפה המשפטית 'דרישה קוגנטית'. רכיבי שכר אלו כדוגמת הבראה, השתלמות (במקרה של עובדי ניקיון), דמי חגים ועוד, הינם מעוגנים בחוק, ומי שעובר על כך יכול למצוא את עצמו נתבע בבית דין לעבודה.

במידה ועוזרת הבית שלי אינה מעוניינת שאני אבטח אותה בביטוח לאומי, או בפנסיה- האם לפי החוק אני יכולה להחתים אותה על מסמך שמסיר ממני אחראיות?

" לא פעם, וויתור על זכויות ותשלום במזומן מגיע לפי הצעת העובד או העובדת", אומר עו"ד יעקוקבוביץ, "אבל חייבים לדעת שבסופו של דבר ניתן להיתבע על כך בבית הדין לעבודה. חתימה על מסמך המסיר אחריות לא תמיד יעזור. לפיכך מומלץ תמיד לעשות חוזה העסקה מסודר בו מפורטים כל הרכיבים של השכר. כמה העובד מקבל לשעה וכמה בעבור הזכויות הנוספות המגיעות לו".

"דבר נוסף שיש לזכור בכל הנוגע להעסקת עובדים במשק בית הינו כי לא פעם ישנם עובדים המוגדרים כשוהים בלתי חוקיים. העסקה זו חושפת את המעסיקים לקנסות והליכים פליליים".

במידה ואני שוכרת חברת ניקיון- האם אני מחוייבת בזכויות סוציאליות?

 "לא, המעסיק הישיר הוא זה שאחראי לתשלומים עבור זכויות העובד".


איך אני יכולה לבטח את עצמי מפני תביעה עם עבודה דרך חברות ניקיון?

 "כאשר מעסיקים עובד באמצעות חברת ניקיון אזי יש לוודא עם העובד כי העסקתו חוקית, וכי הינו מקבל תלושי שכר. כאשר חברות הניקיון מלוות לעיתים רבות ביועץ משפטי אשר מאפשר להם לוודא כי העובד מקבל את מלוא הרכיבים שיש בחוק, וכן בצו ההרחבה הייעודי לענף הניקיון המקנה זכויות סוציאליות נוספות".

"ניתן לבקש בחוזה מול חברת הניקיון שייצוין בפירוש כי אינכם אחראים על תשלומים אלו".

יודעים מה הסיפור הבא שלנו? כתבו אלינו money@mako.co.il