לפי מילון אבן שושן, צורך הוא "חוסר המחייב השלמה" או "מצב המחייב פעולה" – אבל אם נודה באמת, כמה מהדברים שאנחנו אומרים לעצמנו שאנחנו 'ממש צריכים' באמת עונים על ההגדרה הזו? ואם נסתכל על השואב אבק הרובוטי שגם שואב וגם שוטף וגם מבשל חמין בשבת, זה שקנינו למרות שמעולם לא הייתה לנו קרבה רגשית גדולה במיוחד לשואבי אבק ועלה לנו הרבה יותר ממה שתכננו להוציא או ממה שיכולנו להרשות לעצמנו, האם באמת היינו צריכים אותו? לא בטוח. האם הוא שינה לנו את החיים לגמרי? בטוח שכן. 

לכולנו יש את הדבר האחד הזה (ולרובנו כנראה שיותר מזה) שקנינו שהוא המוצר הכי יקר שרכשנו – ואנחנו מוכנים להישבע ששינה לנו את החיים לבלי היכר ורק מחכים להזדמנות לספר עליו לכל מי שאנחנו מכירים.

אז הנה ההזדמנות הזו – שאלנו גולשים בעמוד הפייסבוק 'ידע שווה כסף – לי זה עולה יותר' מה המוצר הכי יקר שהם קנו ושינה להם את החיים – ורגע לפני שאנחנו רצים לקנות את רוב המוצרים בעצמנו, רצינו לחלוק איתכם כמה מהרעיונות הטובים ביותר שפורסמו שם.

במקום הראשון ובלי עוררין – ולא סתם השתמשנו בהם כדוגמא גם בפתיח – נמצאים שואבי האבק. בין אם זה שואב אבק רובוטי, כזה ששואב וגם שוטף, או הדייסון שפרץ לחיינו בשנים האחרונות והיום נדמה שלכולם מסביב יש אותו – גולשי הפייסבוק נשבעים שלמרות שמדובר בהוצאה של יותר מ1000 שקל (ולעיתים אף כפול מכך), הם לא מתחרטים לרגע.

החל מאנשים ששואבים (וסליחה על משחק המילים) הנאה מלראות אותו מסתובב בבית ומנקה בשבילם, דרך הורים שמספרים שהפסיק להיות אכפת להם כשהילדים שלהם זורקים את כל האוכל על הרצפה ועד משתמש אחד שנשבע שמאז שיש לו את השואב הוא לא עשה ספונג'ה אפילו פעם אחת  - נראה שמדובר ברכישה שאף אחד לא מתחרט עליה. 

חתול יושב על שואב אבק רובוטי (צילום: By Photo Spirit, shutterstock)
אנשים שואבים הנאה ממנו | צילום: By Photo Spirit, shutterstock
אוזניות איירפודס של אפל (צילום:  Mohd Syis Zulkipli, ShutterStock)
אוזניות איירפודס של אפל | צילום: Mohd Syis Zulkipli, ShutterStock
כביסה, מכונת כביסה, מייבש כביסה (צילום:  mariakray, shutterstock)
כביסה, מכונת כביסה, מייבש כביסה | צילום: mariakray, shutterstock
ילדה עושה מדיח (צילום: Shutterstock)
ברגע שקונים מדיח- לא מביטים לאחור | צילום: Shutterstock

באופן כללי – נראה שכל מוצר שחוסך מאיתנו איזו שהיא פעולת ניקיון הוא מוצר שנהיה מוכנים לשלם עליו לא מעט. הרבה גולשים סיפרו שמהרגע שהם קנו מדיח הם לא הביטו לאחור, גולשת אחרת סיפרה שהשקיעה גם במייבש כביסה שמאפשר לה לא לתלות ולא להוריד כביסות וגם באינדוקציה במקום כיריים מה שחוסך הרבה זמן בניקיון ושלישי מסכם ואומר שההוצאות שלו על מוצרים לשיפור החיים הגיעו לכמעט 6000 שקלים, אבל שהחיים כל כך השתנו מאז שמבחינתו זה שווה כל שקל. 

גם עולמות הטכנולוגיה ממשיכים להוכיח את עצמם כמשפרי חיים עם מספר די גדול של גולשים ששיתפו שמאז שעברו לאוזניות אלחוטיות (או לאיירפודס בשביל מחזיקי האייפון שבינינו), הם מצליחים לייעל את הזמן שלהם הרבה יותר. גולש אחר מספר שהוא שידרג את עצמו לדוד שמש שניתן להתחבר אליו דרך הוייפיי ולהדליק ולכבות אותו מכל מקום – מה שאומר שיותר לא צריך להסתובב ימים שלמים עם המחשבה הטורדנית של 'האם שכחתי את הדוד דולק?'.

לאלו מבינינו שמעדיפים חוויות על חפצים חומריים, בטח תוכלו להתחבר לגולשים שסיפרו שההוצאה הגדולה ביותר שלהם הייתה טיול ארוך בחו"ל, אבל שהם לא מתחרטים עליה לרגע. חובבי האקסטרים בטח ימצאו נושא משותף עם הגולשת שקנתה יאכטה או הגולש שקנה מצנח – הוצאות נכבדות ללא ספק – ואלו שקצת יותר פחדניים אבל ישמחו להגיע מהר ממקום למקום בטוח מסכימים עם העובדה שאופניים או קורקינט חשמלי – שיכולים לעלות גם אלפי שקלים – חוסכים זמן רב ובילוי באוטובוסים ומשפרים משמעותית את איכות החיים של אלו שמשתמשים בהם (רק אל תשכחו קסדה!).

המדינה עם הדרכון החזק בעולם (צילום: Dmitri Ogleznev, shutterstock)
הוצאה ענקית אבל משתלמת | צילום: Dmitri Ogleznev, shutterstock
יאכטה (צילום: shutterstock | Jacob Lund)
יאכטה | צילום: shutterstock | Jacob Lund
גלשן גלים (צילום: shutterstock​)
צילום: shutterstock​

אבל למה שההנאה שלנו תהיה מוגבלת רק לשעות הערות? לא מעט אנשים מספרים שלמרות ההוצאה שמתקרבת ל20,000 שקלים, ההחלטה שלהם לקנות מזרון טוב הפכה כל רגע ביום (ובלילה) שלהם לטוב יותר. ואם ההוצאה הזו גדולה עליכם – אפשר להתחיל גם מלקנות כריות נוחות במיוחד – יש כמה גולשים שמוכנים להישבע על היתרונות של זה בחייהם. 

ולבסוף – כי כדי להנות מכל הטוב שהכסף שלנו יכול לקנות צריך גם לראות משהו – על אף שמדובר בסכומים מאוד גבוהים – הרבה מהאנשים שהגיבו על הפוסט שיתפו שההחלטה לעשות ניתוח לייזר הייתה ההשקעה הכי טובה שעשו. ואם אנחנו כבר בענייני לייזר, אז גם להסרת שיער בשיטה הזו יש עדת מעריצים שמבטיחים שאחרי הטיפולים תהיו כל כך שמחים שלא תרגישו לא את הכאב הפיזי – ולא את הכאב בכיס. 

אז בימים שהמילה "חיוני" מקיפה אותנו מכל עבר, אולי אפשר גם רגע להסתכל סביבנו ולהעריך את הדברים הקטנים שהם אולי לא חיוניים לפי ההגדרה המילונית, אבל לפחות הם מאוד משמחים אותנו. 

עשרת הדברים נפוצים שאנשים רוכשים בהרבה כסף – ולרגע לא מסתכלים לאחור – 

1. שואב אבק

2. אוזניות אלחוטיות

3. מדיח כלים

4. אופניים חשמליים

5. מיטה מתכווננת או מזרון טוב

6. מייבש כביסה

7. ניתוח להסרת משקפיים בלייזר

8. טיול ארוך בחוץ לארץ

9. מכונית

10. מוצרי תחביב – אופני הרים \ גלשן \ מצנח \ גיטרה וכו'