עוקץ פלייסטיישן 1 (צילום: צילום מסך פייסבוק)
צילום: צילום מסך פייסבוק

ניר (35) מתל אביב, הפך עולמות למצוא סוני פלייסטיישן 5 עבור ילדיו אבל לא הצליח, עקב מחסור עולמי במכשיר המבוקש ביותר בעולם.

הביקוש הגבוה והמחסור במכשיר ברחבי העולם, הפך את המרדף אחר הסוני פלייסטיישן 5 לטירוף של ממש לחובבי הז'אנר, עד כדי כך שיש כאלה שישלמו כל מחיר כדי לרכוש אותו.

בעקבות המשוגעים לדבר, שהיו מוכנים להציע כל סכום שבעולם, נכנסו לתמונה, איך לא, גם הנוכלים שזיהו פוטנציאל להונות מאות אזרחים תמימים. על ידי פרסום מודעות בטלגרם, בפרופילים פיקטיביים בפייסבוק, ואתרי מכר שלא היו ולא נבראו, הם הבטיחו להשיג את המכשירים הנדירים.

"ראיתי מודעה באחד האתרים שמציע את המכשיר באריזה המקורית בסכום של 4,000 שקלים", הוא מספר. פניתי לאדם שהפיץ את המודעה, שסיפר שיש לו קשרים באוקראינה, וטען שהוא עושה ייבוא מקביל ושיש לו קשרים. מרוב ההתלהבות סגרתי אתו על שני מכשירים ב-8,000 שקלים. אחד לי ואחד לילדים".

המוכר התעקש שניר ישלם מקדמה על מחצית מהסכום –  4,000 שקלים. "הוא ביקש שאעביר את הכסף באמצעות שליח מטעמו, והבטיח שתוך 48 שעות אקבל את המכשירים ואשלם לו את יתרת הכסף. למחרת הוא כבר שלח לי את המכשירים ארוזים בניילון, והעברתי את יתרת הכסף לשליח, שהוא למעשה נהג מונית".

כשניר נכנס לביתו נרגש ושמח להציג לילדיו את המכשירים החדשים, הוא פתח את האריזות ונחרד לגלות שיש בתוכן אבנים וברזלים.

"הייתי על סף התקף לב. חשבתי שאני חולם. אחרי כמה דקות התברר לי שעקצו אותי בגדול. הלכו 8,000 שקלים ואין מכשירים. רק בגלל להיטות היתר שלי להשיג אותו בכל מחיר, לא בדקתי פרטים ולא שאלתי שאלות ונעקצתי", הוא מספר בעצב. "הילדים היו עצובים אבל לפני כמה ימים קניתי להם דרך חנות מורשית מכשיר חדש".

ניר לא היחיד. גם נועה המתגוררת באחד הישובים בשרון נתקלה בפרסום בפייסבוק ובקבוצות טלגרם על מכשירי סוני פלייסטיישן 5' המוצעים בסכום של 3,500 שקלים.

"הילדים שיגעו לי את המוח כל יום לקנות להם את המכשיר, אז פניתי לאדם שפרסם את הפוסט", היא משחזרת. " הוא ביקש מקדמה של 2,500 שקלים אז העברתי לו את הכסף בהעברה בנקאית לחשבון בנק של החבר שלו. לאחר מכן הוא הבטיח שתוך שבוע שאקבל את המכשיר. עד היום אני מחכה ועברו כבר שלושה חודשים", סיפרה נועה, "הוא פשוט נעלם. חסם את הטלפון והפייסבוק שלו ולא היה עם מי לדבר. לאחר מכן התברר לי שהמון אנשים נעקצו על ידו ואין הרבה מה לעשות חוץ מלהתלונן במשטרה".

הכול אצלם נראה אמיתי

כמות הנעקצים על ידי רשת הנוכלים, הפועלת בכל רחבי הארץ, רק הולכת וגדלה מידי יום. ההערכה שחברי הרשת בזמן קצר גרפו בזמן קצר כשני מיליון שקלים לפחות. ישראלים רבים העבירו כספים לנוכלים מבלי לעצור ולברר במי מדובר והאם מדובר בחנות או יבואן מורשה.

"שילמתי 3,500 שקל לאחד האנשים שהתחזה לבעל חנות בהרצליה", מספר גם אריק תושב נתניה. "התכתבנו, ואחרי שהעברתי את הכסף הוא הפסיק לענות להודעות שלי, חסם את הטלפון ונעלם. זה מבאס אבל זה לימד אותי לקח לחיים לקנות רק מחנויות מורשות".

עוקץ-פלייסטיישן (צילום: צילום מסך פייסבוק)
צילום: צילום מסך פייסבוק

"הכול אצלם נראה אמיתי. המודעות, הצילומים של המכשירים, יש להם כושר שכנוע מטורף. הם מדברים כמו אשפי מכירות. קל להאמין להם וליפול לתוך המלכודת שלהם", מספר דודו, תושב רעננה, שהצליח ברגע האחרון לגלות שמדובר בעוקץ. "אני גיליתי שהם משתמשים בשם של חנות קיימת, שמציעה באמת את המכשירים למכירה. לא מעט נפלו בפח שלהם ונעקצו בעשרות אלפי שקלים. אני פשוט התקשרתי לחנות בעלת אותו שום. דיברתי עם הבעלים שלה, וגיליתי שאותם רמאים מתחזים לבעלת החנות. הוא אמר שהוא קיבל פניות רבות מאנשים שרכשו מהנוכלים את המכשירים וחשבו שהם אלה שעקצו אותם. בעלי החנות הגישו תלונה במשטרה כדי שזו תאתר את החשודים".

עוקץ פלייסטיישן 1 (צילום: צילום מסך פייסבוק)
צילום: צילום מסך פייסבוק

למשטרה הגיעו תלונות על חברי הרשת, אבל אז התברר שחלקם פועלים מחו"ל, ונעזרים בארץ בנהגי מוניות שמשמשים עבורם כשליחים לקבלת הכסף והעברתו אליהם.

"נהגי המוניות לא מעורבים בתרמית", טוען קצין משטרה, "הם רק משמשים שליחים להעברת המוצר ולקיחת הכסף. אין להם מושג מי האנשים שביצעו את העוקצים.  היו תלונות מצד בעלי חנות, שהנוכלים השתמשו בשם החנות שלהם והעניין נמצא בחקירה", ציין הקצין.

מה אפשר לעשות כדי לא ליפול בעוקץ הזה?

"הייתי מציע לאזרחים לא להתפתות לבצע עסקאות כאלה. קודם כל לקבל את המכשיר ליד ואחר כך להעביר כסף או לקנות מחנויות מוכרות ומורשות. אותם נוכלים ניצלו מצוקה של אנשים שרצו את המכשיר, שהוא מבוקש מאוד בשוק, והשתמשו בכל מיני טכניקות לרמות אותם ולגנוב את כספיהם. יש לנו כמה כיוונים כדי לאתר חלק מהמעורבים".