מופע זיקוקי די נור בחזרות לקראת טקס יום העצמאות בהר הרצל 2006 (צילום: אבי אוחיון, לע"מ)
טקס יום העצמאות בהר הרצל | צילום: אבי אוחיון, לע"מ

גיא שפיגלמן: מוציא את אומת הסטארט אפ מתל אביב

מדליק המשואה האלטרנטיבי לשנת 2017 של ניל קורני, מנכ"ל CITI ישראל

גיא שפיגלמן, מנכ"ל עמותת "PresenTense" הפועלת לקידום והנגשת יזמות לכלל החברה הישראלית בדגש על פריפריות גיאוגרפיות וחברתיות.
את ראשית דרכו החל שפיגלמן באוסטרליה, שם נולד, גדל, ועמד בראש תנועת "הבונים דרור" לפני שעשה עלייה בשנת 94'. לאחר שירותו הצבאי במחלקה לתקשורת בינלאומית בדובר צה"ל, פנה לתחום ההיי-טק, שם שימש כמנהל בחברות תוכנה וביו-טק ובהמשך בחר לשוב לעשייה החברתית.

גיא שפיגלמן (צילום: יחסי ציבור)
גיא שפיגלמן | צילום: יחסי ציבור

שפיגלמן משמש כמנכ"ל "PresenTense" בחמש השנים האחרונות, במהלכן הביא לכמה מן המהלכים החשובים ביותר שידעה העמותה בישראל. שפיגלמן ייסד למעלה מ-16 אקסלרטורים (חממות יזמות) למיזמים חברתיים, עסקיים וטכנולוגיים בפריפריה החברתית והגיאוגרפית בישראל, מבקעה אלגרבייה שבצפון ועד לאופקים שבדרום ופועל ימים כלילות להפיכת היזמות לערך, שתחדל מלהיות פריווילגיה השמורה למי שמגיע ממשפחות מבוססות, משכילות, ממעמד הביניים וגבולות גוש דן. הנחת המוצא שלו היא שיש יזמים בכל קהילה ובכל מקום, צריך בסך הכל להגיע אליהם ולספק את הכלים ואת המעטפת המתאימה שתאפשר להוציא רעיונות חדשניים מהכוח אל הפועל.

הוא ממייסדי "A3i" – האקסלרטור הראשון בעולם לטכנולוגיה מסייעת עבור אנשים עם מוגבלויות, מייסד האקסלרטור הראשון ליזמות עבור נשים חרדיות וכן אקסלרטור נוסף בחברה הערבית והבדואית שהצמיחו מתוכם מאות יזמים ומיזמים פעילים שמשפיעים ומשפרים את חייהם של עשרות אלפי אנשים בישראל.

ניל קורני
ניל קורני

מה שמוביל את שפיגלמן בעשייתו לאורך השנים, הוא השאיפה להוציא את ה-Start-Up Nation מהבועה התל אביבית ולפתוח אותה בפני אוכלוסיות את עולם היזמות שעל פי רוב אינו נגיש להן. הוא רואה ביזמות כלי מרכזי להעצמה אישית וקהילתית, שבו זמנית מחזקת את הכלכלה המקומית, מעשירה את חיי הקהילה ומביאה לפתרונות יצירתיים לבעיות מרכזיות בחברה הישראלית.

כמי שמזוהים עם ערכיו של שפיגלמן, משקיעים משאבים רבים לקידום רבגוניות ורואים ביזמות כלי בעל פוטנציאל גדול מאוד להובלת השילוב בחברה הישראלית, אני מתכבד להמליץ על גיא שפיגלמן להדליק משואה זו".

גילי מולכו: הפך את בית הלוחם למרכז תרבות בבאר שבע

מדליק המשואה האלטרנטיבי לשנת 2017 של לבנת פורן, מייסדת ויו"ר חברת "לבנת פורן-זכויות רפואיות"

"גילי מולכו, מנהל בית הלוחם בבאר שבע שהצליח להפוך אותו ממקום שנתפס הן בקרב הציבור הרחב והן בקרב ציבור הנכים עצמו כמרכז בעל אופי רפואי-שיקומי, למקום תוסס ומלא חיים שמהווה מוקד משיכה לתושבי העיר והאזור כולו השוחר לפתחו ומעוניין להצטרף לפעילות בו.

מולכו יצר מיתוג ושפה ארגונית שחרגו מהמודלים השיווקיים המוכרים והפכו את בית הלוחם, לצד הטיפולים שמוענקים בו, למרכז תרבות ופנאי עשיר עם לו"ז אירועים ופעילויות צפוף. אלפי המנויים הרשומים כיום מהווים קהילת חברים איכותית אשר רשימת ההמתנה לה ארוכה, גם בקרב תושבי הסביבה שאינם נכים.

לבנת פורן (צילום: אורן דאי)
לבנת פורן | צילום: אורן דאי

מולכו, קיבוצניק מלידה, לוחם בסיירת מטכ"ל ואיש ספורט, קיבל עם כניסתו לתפקיד החלטה ניהולית מלאת תעוזה ויצירתיות, כאשר החליט לשבור את המודלים הקיימים ובנה אסטרטגיה ניהולית ושיווקית שונה, שלימים הוכיחה עצמה כסיפור הצלחה עצום.

באופן אישי אני מאד מחוברת לגישה של מולכו ואף מקדמת אותה בעצמי בעבודה היום-יומית, לפיה לציבור האנשים שחלו ונפצעו מגיע שירותVIP  מעולה והם אינם נטל על החברה הישראלית, אלא אנשים שזכאים לטיפול הטוב והראוי ביותר, שתרמו ותורמים רבות לחברה הישראלית, כל אחד בדרכו.

על המהפך בתיוג השלילי אותו חווים נכים בישראל, על מצוינות ניהולית ושיווקית וחשיבה יצירתית שעשתה את ההבדל, אני מתכבדת להמליץ על גילי מולכו להדלקת משואה".

דיאנה כהן  (צילום: יחסי ציבור,  יחסי ציבור )
דיאנה כהן | צילום: יחסי ציבור, יחסי ציבור

דיאנה כהן: נלחמת בנזקי הפלסטיק

מדליקת המשואה האלטרנטיבית לשנת 2017 של תמיר מלמוד, מנכ"ל סודהסטרים ישראל

"בחרתי כמדליקת המשואה שלי את דיאנה כהן, מייסדת ומנכ"לית "הקואליציה לצמצום זיהום פלסטיק", שחשפה אלפי קונצרנים וחברות גדולות לחלופות לשימוש חוזר בפלסטיק, ורתמה למען הגדלת המודעות לעניין את מיטב הסלבריטאים ביניהם בט מידלר, בן הארפר, בניסיו דל טורו וג'ף ברידג'ס. מנקודת מבט היסטורית ותעשייתית, הפלסטיק, כמו הנפט שהוא נגזר ממנו, עזר לבניית העולם המודרני כפי שאנו מכירים אותו כיום. אולם, הנזקים הסביבתיים שהשימוש בפלסטיק המיט על הסביבה הינם עצומים: זיהום אוויר, נזק לבעלי חיים, זיהום הקרקע, הים ועוד.

מנכל סודהסטרים ישראל - תמיר מלמוד (צילום: חן גלילי)
תמיר מלמוד | צילום: חן גלילי

 

דיאנה ניצבת בחזית המאבק לצמצום צריכת ושימוש הפלסטיק בעולם, וסודהסטרים גאה לקחת חלק בקואליציה הנהדרת שהיא הקימה במסגרת קמפיינים מגוונים לעידוד המודעות לנזקי הפלסטיק והשלכותיו הרעילות על העולם שלנו. לאור החשיבות הסביבתית הגדולה שאני מייחס לשמירה על הכדור למען הדורות הבאים, ובתור חברה שמשווקת בקבוקים חד פעמיים שכל אחד מהם מחליף 3,833 בקבוקים ופחיות חד-פעמיות למשפחה על פני 3 שנים, אהיה שמח להעניק את הכבוד בהדלקת המשואה האלטרנטיבית לדיאנה על פעילותה הברוכה למען בני האדם, בעלי החיים והסביבה כאחד".

"ראש הסגל הטעה את הציבור" (צילום: דוברות משרד התחבורה)
קרן טרנר, מנכ לית משרד התחבורה | צילום: דוברות משרד התחבורה

קרן טרנר: מחזירה את המשפחה לתמונה

מדליקת המשואה האלטרנטיבית לשנת 2017 של אסנת הראל, מנכ"לית מכון אדלר

"אני אסנת הראל, מנכ"לית מכון אדלר, ממליצה להדלקת משואה (אלטרנטיבית) זו, על קרן טרנר – שהחליטה לשים סוף לפחות פעמיים בשבוע לקביעת פגישות לאחר השעה 15:00 במטרה לאפשר לעובדים ולעובדות לאזן בצורה טובה יותר בין חיי העבודה לחייהם האישיים.

קרן, היא המנכ"לית, האישה, הראשונה במשרד התחבורה, ומי שכאם וכהורה, הצליחה לראשונה בתולדות משרדי הממשלה להוות מודל בהובלת שינוי. ראשית, מהיום, גם אבות וגם אימהות כאחד, יוכלו לצאת ולטפל בילדים לאחר השעה 15:00 בלי ללכת על קצות האצבעות ובלי ישיבות פתע לאחר שעה זו. אימהות ואבות בשיוויון!

אוסנת הראל (צילום: מכון אדלר)
אוסנת הראל | צילום: מכון אדלר

שנית, קרן הצליחה כנגד כל המוסכמות, עם הרבה כוחות, להוביל מהלך שישליך לא רק על המגזר הציבורי, אלא גם על המגזר העסקי, ואנו רואים את זה קורה לנגד עיננו, עם החלטתם של התאחדות התעשיינים להצטרף למגמה זמן קצר לאחר החלטתה של קרן.

על הנכונות לקחת אחריות, לקרוא תיגר על מוסכמה מגדרית, על ההבנה של הערך שבהורות ועל המוטיבציה והאסרטיביות בהצבת המשפחה כתפקיד מרכזי משמעותי בחיי העובדים אני רוצה להמליץ להדלקת המשואה (האלטרנטיבית) שלי על קרן טרנר".

פרופ' אהרון צ'חנובר: תרם למין האנושי כולו

מדליקת המשואה האלטרנטיבית לשנת 2017 של יעל רבהון, מנכ"לית אבוט ישראל

"מדינת ישראל שנושאת בגאווה את דגל הסטארט אפ ניישן, הקדמה והטכנולוגיה הרפואית, זכתה בשגריר יוצא דופן שעושה שימוש ביכולותיו הרבות למען עבודת מחקר מדעית בעלת גילויים חסרי תקדים. פרופ' אהרון צ'חנובר הוא ללא ספק בחירתי הראשונה לטקס הדלקת המשואות האלטרנטיבית לשנת 2017. הוא ייצג את כולנו בגאווה בשנת 2004 כאשר זכה בפרס נובל עבור מחקרו פורץ הדרך בתחום התא וגילוי של אחד מהתהליכים המחזוריים החשובים ביותר בתוך התא, המאפשרים את פירוק החלבונים.

תמונה יעל רבהון (צילום: יוסי צבקר)
יעל רבהון | צילום: יוסי צבקר

למחקריו של פרופ' צ'חנבור יש גם השלכות מרחיקות לכת בהבנת מחלת הסרטן ובפיתוח שיטות חדשות לריפוי מחלות שונות שמסכנות את בריאותנו ודרכו הישרה והצנועה מהווה מקור להשראה. קראתי לא מזמן ראיון שערכו עם פרופ' צ'חנובר ובו אמר 'אני לא רואה את עצמי כסלבריטי אלא כמדען שתפקידו למצוא תרופות למחלות'. זאת מהותו של אדם 'משנה מציאות' הרואה מטרה חשובה לנגד עיניו ופועל ללא הרף למענה. אני מעריכה מאוד את עבודת המחקר המדעית שעשה, את תרומתו למין האנושי ואת הגאווה הרבה שהוא מסב למדינת ישראל".

שלומית דוידוביץ': נלחמת על כל ילד

מדליקת המשואה האלטרנטיבית לשנת 2017 של אלי הורביץ, מנכ"ל 'קרן טראמפ' וחבר וועד החינוך הלאומי

כבר למעלה מארבעים שנה, שלומית דוידוביץ' היא מורה למתמטיקה באחד מבתי הספר הקשים בנתניה, מורה שכל יום נלחמת על כל ילד, בלי לוותר. כששואלים למי מגיע קרדיט על מהפכת "חמש היחידות", רבים וטובים יכולים להרגיש גאווה ובצדק, אבל אם צריך לבחור אחת, שלומית היא האחת. לא רק כמורה, גם כמדריכת המתמטיקה של מחוז המרכז, שלומית הובילה השנה פתיחה של 120 כיתות חדשות לחמש יחידות לימוד. שלומית מכירה כל מנהל וכל מורה, מלווה ותומכת, נותנת כתף ודורשת, קודם מעצמה וגם מאחרים, וכך היא מדביקה וסוחפת.

אלי הורוביץ
אלי הורוביץ

"בפגישה לפני זמן לא רב עם המורה שלומית, הרגשתי שהיא לא מרוכזת. חשבתי שמשהו קרה לה", מספר הורביץ. "מאוחר יותר היא יצאה מהחדר ושמעתי אותה בטלפון מנסה לגייס תרומה לקורס פסיכומטרי לתלמיד שלה שאמנם הצליח בבגרות וסיים צבא, אבל עכשיו הוא רוצה להתקבל לאוניברסיטה ולא יכול. אז הבנתי שטעיתי לגמרי. שלומית מאוד מרוכזת, תמיד. העין, הראש והלב שלה נמצאים כל הזמן במקום הנכון. עבורי, שלומית דוידוביץ', היא דוגמא למי שהייתי רוצה להיות, מופת לעמיתיה למקצוע ותפארת למדינה ולחברה. בזכותה השנה, כולנו יותר טובים".

תומר לוטן (צילום: חן גלילי)
תומר לוטן | צילום: חן גלילי

תומר לוטן: מגביר את האפקטיביות של הממשלה

מדליק המשואה האלטרנטיבי לשנת 2017 של מיקי גיצין, מנכ"ל תנועת "ישראל חופשית"

"תומר לוטן, מנכ"ל 'המרכז להעצמת האזרח', שמתמקד בפעילותו הציבורית בנושא הגברת האפקטיביות ויכולות הביצוע של המגזר הציבורי בישראל, ושיפור תפקוד הממשל כלפי הציבור.

נקודת המוצא לפעילותו היא שהממשלה בעבודתה, מקבלת אין ספור החלטות שנועדו להטיב עם הציבור הישראלי, אולם במבחן המציאות וברמת הביצוע, מתגלה חוסר מימוש של תכניות ויעדים, גם כאשר הוקצו עבורם משאבים מתאימים. עבור כשל זה עיצב לוטן את המרכז להעצמת האזרח כשחקן ציבורי מרכזי בכל הקשור לבקרה ו"מוניטורינג" על תהליכי  יישום מדיניות, באופן המספק תמונה מלאה ומפורטת הן למקבלי החלטות והן לציבור הרחב.

מיקי גיצין (צילום: תומר ושחר צלמים)
מיקי גיצין | צילום: תומר ושחר צלמים

לוטן אחראי ליצירת שיח תקשורתי ופוליטי המעמיד סוגיות שונות ומטרידות במוקד סדר היום, בין היתר בנושאים של מבנה הממשל ואופן תפקודו, חסמים וכשלים בעבודת הממשלה, וקידום פתרונות ומענים לכשלים אלה. בנוסף, מקדם לוטן נושאי רוחב המשפיעים על עיצוב פניו של השירות הציבורי ומשרתי הציבור, הן באמצעות קידום רפורמות בתחום כוח האדם בשירות הציבורי, והן בעידוד ודחיפה כניסת צעירים למערכת והבנייתו של דור חדש, צעיר ומקצועי הלוקח אחריות על מערכות ההשפעה המרכזיות בישראל.

לוטן מעודד את אזרחי ישראל לקחת חלק ולהיות במעקב אחר פעילות הממשלה, בין היתר באמצעות כלים דיגיטליים מתקדמים וחדשניים בהם אפליקציה המנגישה החלטות וחוקים לציבור באופו ידידותי ונגיש, כלי מעקב מתקדמים אחר ביצוע הסכמים קואליציוניים, ניצול תקציב המדינה ועוד.

על ההצלחה של לוטן בהגברת יחסי האמון שבין מערכות הממשל לבין ציבור האזרחים, על נחישות והתמדה בקידום השירות הציבורי, ועל עבודה מקצועית וקונסטרוקטיבית מול הממשל בישראל, אני מתכבד להמליץ על תומר לוטן להדליק משואה זו".

סמואל באולימפיאדת ריו (צילום: DETLEV SEYB, באדיבות מרכז דניאל לחתירה, חדשות)
מורן סמואל בתחרות חתירה פרליסטית גביע העולם | צילום: DETLEV SEYB, באדיבות מרכז דניאל לחתירה, חדשות

מורן סמואל: נחישות מול אתגרים קשים מנשוא

מדליקת המשואה האלטרנטיבית לשנת 2017 של ג'ואנה לנדאו, מייסדת ומנכ״לית עמותת "Vibe Israel" הפועל למיתוג ישראל בעולם

מורן סמואל, שחקנית כדורסל מצטיינת וחותרת פראלימפית ב״מרכז דניאל לחתירה״, שהביאה אשתקד כבוד גדול לישראל כשחזרה מאולימפיאדת הנכים בריוֹ עם מדלית ארד בתחרות החתירה.

מורן גדלה בכרמיאל והייתה שחקנית בליגת העל בכדורסל נשים. בשירותה הצבאי הייתה ספורטאית מצטיינת ולאחריו שיחקה בנבחרת ישראל והשתתפה עם נירוסופט כרמיאל במשחקי גביע אירופה.

בשנת 2006 סבלה מהתפרצות מום מולד בכלי דם בעמוד השדרה והפכה משותקת בפלג גופה התחתון. מורן, שאינה רואה אף פעם מכשולים אלא רק אתגרים שיש להתמודד איתם בכוח הרצון ובהתמדה, שיקמה עצמה באופן מעורר השראה, השלימה את לימודיה האקדמיים בפיזיותרפיה ילדים ופעלה עם התאחדות ספורט הנכים להקמתה מחדש של נבחרת נשים בכדורסל כיסאות גלגלים.

גואנה לנדאו (צילום: רוני פרל)
ג'ואנה לנדאו | צילום: רוני פרל

במסגרת פעילותה בספורט הנכים החלה ב-2010 להתאמן בענף החתירה בסירת יחיד וייצגה את ישראל כחותרת באולימפיאדת הנכים לונדון (2012) בהם סיימה במקום החמישי. ב-2015 מורן זכתה במדליית הזהב בגביע העולם בחתירה לנכים, ובאולימפיאדת הנכים בריו ב-2016, היא זכתה כאמור במדליית הארד. 

מורן, שאני מכירה באופן אישי, תמיד מרגשת אותי ומייצגת, לטעמי, את הטוב ביותר שיש למדינתנו להציע. היא שגרירת ספורט של המדינה, ובדרכה הנעימה והייחודית, היא מייצגת את הערכים של ישראל שאני מקדמת בפעילותי. 

על ההתמדה והנחישות מול אתגרים קשים מנשוא, על המצוינות והחתירה להישג הספורטיבי הכי גדול בעולם, על הנתינה וההשראה שהיא מייצגת, אני מתכבדת להמליץ על מורן סמואל להדלקת משואה.

משה כחלון: נלחם במחירי הדיור

מדליק המשואה האלטרנטיבי לשנת 2017 של שחר תורג'מן, מנכ"ל קבוצת הדקה ה-90

יום העצמאות זאת הזדמנות לעצור ולהביט ממעוף הציפור על השינויים הרבים שעוברת מדינת ישראל לאורך 69 שנות קיומה. המדינה באמת שינתה את פניה ללא היכר והגשימה את חזון המייסדים בהרבה תחומים. מאז שנת 2007 מחירי הנדל"ן למגורים בישראל נמצאים במגמת עליה ומקשים מאוד על הזוגות הצעירים ומשפרי הדיור לקנות נכס ראוי במחיר שפוי.

שחר תורגמן (צילום: חן גלילי)
שחר תורגמן | צילום: חן גלילי

רבים ניסו למצוא את הדרך לטפל בבעיה הזו ולנסות להוזיל את מחירי הדירות בישראל עבור אלו שההון העצמי הקטן לא מאפשר להם לרכוש דירה. שר האוצר כחלון, החליט מאז כניסתו לתפקיד להילחם במגמת עלייה מחירי הדיור והשיק מספר תכניות שמטרתן היא לעצור את מגמת עליית מחירי הדיור, לגרום להוזלת המחיר של דירה בישראל ולעזור לקבוצות האוכלוסייה שלא מצליחות לקנות דירה במחירים של  היום. לטעמי המאבק העיקש של שר האוצר יישא פרות בשנים הקרובות כי היכולת להשפיע על מחירי הנדל"ן נמדדת בשנים ולא בחודשים. להערכתי  אנחנו באמצע הדרך ועוד שנתיים לערך נוכל לקצור את פירות התוכניות שהשיק שר האוצר כחלון. עבור אלו שמוכנים להתאזר בסבלנות  כדי להגיע אל היעד בטוחני שהם יראו מחירי דירות שפויים הרבה יותר כאמור כבר בעתיד הנראה לעין.

משרת שר אוצר נחשבת  "לבית קברות פוליטי" לאורך ההיסטוריה בישראל, על הרצון והמחויבות של כחלון לנסות ולהוזיל שוב את יוקר המחייה בישראל ולהציב לעצמו יעד שאפתני יותר ומאתגר בסיכון ממשי של הקריירה הפוליטית שלו, על התעוזה ועל הנחישות עוד בטרם זכינו לקצור את פירות ההצלחה של מעשיו, מגיע לשר האוצר להדליק את המשואה האלטרנטיבית ביום העצמאות הקרוב.