פזית ולד (צילום: צילום מסך מפייסבוק)
פזית ולד | צילום: צילום מסך מפייסבוק

עד לפני שש שנים פזית ולד (44) מהרצליה הייתה על גג העולם. היא נעלה נעלי גוצ'י, הסתובבה עם תיקים יוקרתיים של "לואי ויטון", לבשה בגדים של מיטב המעצבים בעולם, הרכיבה משקפי שמש של "איב סאן לורן" וחיה את החיים הטובים.

איש בסביבתה הקרובה לא חשד בה בדבר. היא פינקה את בעלה והילדים הקטנים שלה בבגדים חדשים ובמתנות שוות, בטיסות במחלקה ראשונה לחופשות נוצצות ומנקרות עיניים, גרה בפנטהאוז מפואר בהרצליה, נהגה בג'יפ חדש. כולם חשבו שבעלה גיא, איש עסקים בתחום הנדל"ן, הוא מקור הכסף.

"היה ברור לנו שמהמשכורת שלה בחברת יס היא לא יכולה להרשות לעצמה לרכוש מותגים של מעצבי על", סיפרה חברה לשעבר של  ולד, "ברור שקינאנו בה. לפעמים בזבזה עשרות אלפי שקלים ביום. קנתה נעליים ותיקים ששווים כמה משכורות של אדם שכיר. זה היה מטורף. היא הייתה שופוהוליקית - מכורה לקניות".

אבל בעוד כולם חשבו שהיא חוגגת על חשבון הכסף של בעלה, לאף אחד לא עלה בראש שהיא למעשה, עקצה את החברה בה היא עובדת. "היא טיפוס שקט. נחבאת אל הכלים, נחמדה, אדיבה מאוד" מתארת החברה. "לא נוכלת ולא נעליים. האישה הכי ישרה שהכרתי בחיים. כולם סמכו עליה כולל המנהלים הבכירים שהיו אחראים עליה".

עד שביום אחד זה נגמר. ביקורת מעמיקה שנעשתה חשפה אי סדרים ובור של 34 מיליון שקל. רגע לפני שולד עמדה לטוס לעוד חופשת שופינג מפנקת בלונדון היא נעצרה על ידי חוקרי מפלג ההונאה במשטרת מחוז מרכז.

בחקירה התגלה כי 673 צ'קים העבירה ולד לאורך כל השנים מיס לחשבון בנק שפתחה. הצ'קים נרשמו לטובת חברה פיקטיבית שלכאורה ביצעה עבודות שונות ליס ופזית הייתה מורשת החתימה למשוך משם כספים.

אומנם חגיגת הבזבוזים על חשבון יס הגיע לסיומה באותו רגע, אבל אז החל השלב המאתגר שבו החוקרים מנסים להבין לאן בדיוק נעלמו להם 34 מיליון שקלים.

"אני מכורה לקניות אין לי שליטה על זה"

בחשבונות הבנק של ולד לא נמצאו המיליונים. גם לא עשרות אלפי שקלים. גם קו החקירה לפיה העבירה מיליונים לבני משפחתה או רכשה עבורם נכסי נדל"ן לא העלה דבר ולא הוכח. בני משפחה קרובים תושאלו ותוחקרו, אבל את המיליונים המשטרה לא מצאה.

בביתה של ולד נתפסו רק בגדי ונעלי יוקרה, תכשיטים יקר ערך, כלי רכב מפוארים אבל אפילו זה לא היה קרוב לכסות אחוזים בודדים מסכום המעילה שביצעה.

הנכס המשמעותי ביותר של ולד היה הפנטהאוז בו היא מתגוררת עם משפחתה בהרצליה הירוקה, עליו עוד שילמה משכנתה ושוויו נע סביב 4.5 מיליון שקל לכל היותר.

עוקץ חברת יס (צילום: צילום מסך)
אחת החשבוניות במסע הבזבוזים של ולד | צילום: צילום מסך

ולד, ששיתפה פעולה עם החוקרים, חשפה בפניהם כיצד נהגה לפנק את עוזרת הבית שלה וחברות קרובות בתיקי לואי ויטון ונעלי גוצ'י, וכיצד ביום אחד למשל בזבזה עשרות אלפי שקלים באחד הקניונים היוקרתיים בארץ על בגדי מותגים ומשקפי שמש מיטב המעצבים, או במסע קניות בחנויות יוקרה בכיכר המדינה.

"אני מכורה לקניות אין לי שליטה על זה" הסבירה ולד בקור רוח לחוקרים. מצטערת על מה שקרה ושבני המשפחה שלי נפגעו ממה שעשיתי", הסבירה ולד בקור רוח לחוקרים, "נסחפתי לזה".

הפרקליטות הגישה נגד ולד כתב אישום חמור לבית המשפט השלום בכפר סבא בגין עבירות של מעילה, זיוף, העלמות מס, והלבנת הון. בית המשפט גזר עליה שבע שנות מאסר בפועל ועוד ארבעה חודשים וכן קנס בסכום של 7,000 שקל.

בנוסף להליך הפלילי שניהלה נגדה המדינה, חברת יס הגישה נגדה תביעה אזרחית להחזרת המיליונים שגנבה מהחברה כולל בקשה לעקל את ביתה, קרנות השתלמות וקופות גמל כדי לנסות ולהחזיר במשהו חלק מהכספים שולד גנבה ממנה.

האסירה המצטיינת בתולדות נווה תרצה

החיים של ולד במדי אסירה בכלא נווה תרצה עשו לה רק טוב. היא הפכה לאסירה המצטיינת בתולדות נווה תרצה. עברה טיפול וסדנאות לטיפול מהתמכרויות לקניות, סייעה לאסירות רבות, הייתה אחראית על חדר האוכל וניהולו.

"הניתוק מהילדים, מהבעל ומהמשפחה שסבלה בגלל כל הפרשה", היו קשים מאוד עבור פזית, סיפרה מקורבת, "היא הבינה שהיא צריכה לשלם מחיר כבד ויחסית התאקלמה מהר מאוד בכלא והפכה לאהודה ביותר על האסירות והסגל".

עו"ד בני כץ (צילום: צילום פרטי, באדיבות המצולם)
עו"ד בני כץ פרקליטה של ולד ושל בעלה גיא | צילום: צילום פרטי, באדיבות המצולם

"פזית הייתה אסירה למופת. אולי הכי טובה שהכרתי בנווה תרצה", סיפרה אחת האסירות, "חברותית מאוד, ידידותית, נדיבה, עזרה להמון אסירות. זה כלא קשה מאוד והיא שרדה אותו בגדול למרות כל הקשיים. אישה מדהימה. היא מעולם לא הייתה קשורה לעולם הפשע, ולמרות שזו פעם ראשונה שלה בכלא היא הסתדרה עם כל האסירות שזה דבר מאוד נדיר. כולן אהבו והעריצו אותה".

מאיפה יהיה לה להחזיר מיליונים?

לפני למעלה משנה ולד השתחררה מהכלא לאחר שוועדת השחרורים קיצרה את עונשה בשליש. היחסים בינה לבין בני משפחתה הקרובים שהיו רופפים עם חשיפת הפרשה השתפרו והתחזקו.

רשות המיסים דורשת ממנה סכום של 7.5 מיליון שקל בגין העלמת מס בגין החברה הפיקטיבית שהקימה ושאליה הזרימה את כספי המעילה של יס. בני הזוג, כך נודע, החלו בהליכי פשיטת רגל מאחר ולא יוכלו לשלם את מיליוני השקלים שגם חברת יס ורשות המיסים דורשים מהם.

כרגע, מידי חודש, היא משלמת לקופת יס סכום של כ-250 שקל במסגרת הסדר שנחתם בבית המשפט אבל הוא זמני לחלוטין עד שהנכסים שברשותה יימכרו ובקשת פשיטת הרגל תאושר.

"היא עובדת קשה עבור כל שקל שהיא מרוויחה. נגמרו הימים של הקניות. היא קונה בחנויות זולות ובקושי מתקרבת לקניונים וחנויות יוקרה ומותגים מחוץ לתחום"

"פזית שיקמה את החיים שלה אבל יודעת שהיא תצטרך להיפרד מהבית שלה ולהחזיר מיליונים לרשות המיסים ולחברת יס ותצטרך לנהל את החיים שלה מבחינה כלכלית בצורה שונה לחלוטין", סיפר אחד המקורבים אליה, "זו הולכת להיות תקופה לא קלה עבורה. מאיפה היא ובעלה יביאו להם מיליוני שקלים?"

מאז שחרורה מהכלא היא עובדת בחברת קייטרינג גדולה הפועלת באזור השרון ומרכז הארץ. "היא עובדת טובה מאוד. זוכה להערכה רבה מהממונים עליה. מרוצים ממנה מאוד סומכים עליה עד כדי כך שהיא גם אחראית על תשלום הכספים לספקים", סיפר אחד המקורבים, "היא עברה מסע שיקומי מעורר השראה. היא לקחה אחריות מלאה על המעשים שלה ופתחה דף חדש בחייה".

"היא עובדת קשה עבור כל שקל שהיא מרוויחה. נגמרו הימים של הקניות. היא קונה בחנויות זולות ובקושי מתקרבת לקניונים וחנויות יוקרה ומותגים מחוץ לתחום", ציין המקורב, "היא מסתפקת במה שיש לה. מתרחקת מקניות כמו מאש והכי חשוב עבורה זה המשפחה והעבודה שלה. היא רוצה לגמור עם הפרק של יס בחיים שלה. להחזיר את מה שהיא יכולה מהחובות שיש לה ליס ולרשות המיסים. להגיע להסדר של פשיטת רגל ולצאת בשנה החדשה לדרך טובה ומתוקה".

 

עו"ד בני כץ פרקליטה של ולד ושל בעלה גיא מסר בתגובה: "מרשתי ומשפחתה שילמו מחיר כבד מנשוא בגין מעשיה. מרשתי ריצתה עונש מאסר ממושך והביעה חרטה עמוקה וכנה בפני כולי עלמא. וועדת השחרורים קבעה כי מדובר באסירה למופת וכך גם נקבע בכל חוות הדעת שהוגשו בעניינה".

"בחודשים שלאחר שחרורה ממאסר היא ובעלה עסוקים אך ורק בבניית המשפחה מחדש, תמיכה חמה ואוהבת לילדיה,  שבצער רב ובנסיבות קשות נאלצו להתמודד עם היעדר אימם משך רוב תקופת ילדותם  וכן עם הבושה שאפפה את המשפחה בעקבות מעשיה ומאסרה הממושך".

"הגיע העת להניח למשפחה לחיות בדלת אמותם ולנסות לשקם את חייהם. כולי תקווה שבכוחות משותפים ובמהרה, תצליח המשפחה להשתקם ושיני בנים לא תקהינה." 

חברת יס ורשות המיסים בחרו שלא להגיב לדברים.