קצת פחות מ-2,000 מיליארדרים יש בעולם. 1,826, ליתר דיוק. אמנם זן נדיר, אך כנראה שהאריות והפילים ייעלמו מהעולם לפניהם. בכל זאת, סביבת המחייה הטבעית שלהם היא כסף – משאב שמתכלה בקצב איטי יותר מהסוואנות של אפריקה. מה אנחנו באמת יודעים עליהם? אנו קוראים עליהם בתקשורת מדי פעם, בעיקר בהקשר של עסקאות רכישה ענקיות, גחמות עסקיות ומדי פעם גם רכילות עסיסית. אבל כקבוצה מובחנת, האנשים שמחזיקים בכמעט חצי מההון העולמי לא ממש נסקרו. האתר Go Comapre הציג פילוג סטטיסטי מעניין מאוד של הקבוצה האקסקלוסיבית הזו, ואלו חלק מהממצאים שעלו בו.

עוד ב-mako כסף:

ההודעות מ"וולמארט" הביאו לוידוי (צילום: רויטרס)
מנצלת עובדים, אבל לפחות מכניסה כמה מיליארדריות לרשימה | צילום: רויטרס

יש 12 מיליארדיות בעולם

שהן כ-12% מרשימת מאה המיליארדרים העשירים ביותר, ובראשן עומדת כריסטי וולטון, יורשת אימפריית וול-מרט האמריקאית. תומכי השיוויון המגדרי יוכלו לשאוב עידוד מכך שהנתון הזה קפץ ב-50 אחוז בשני העשורים האחרונים. חובבי הפטריארכיה יתנחמו בכך שהמספר הזה לא השתנה ממש בשנים האחרונות.

קרלוס סלים (צילום: Joe Raedle, GettyImages IL)
השלים תואר בהנדסה. קרלוס סלים | צילום: Joe Raedle, GettyImages IL

רק 6 מהם אחוזים השלימו דוקטורט

השכלה פורמלית היא כבר מזמן לא ערובה להצלחה כלכלית. אמנם שיעור מחזיקי התארים בקרב המיליארדרים גבוה יותר מאשר באוכלוסיית ארה"ב (שלושה אחוזים), אך לכמעט חצי מהם, 47%, יש תואר ראשון בלבד. לכרבע מהם (24%) השכלה תיכונית ומטה.

אופרה ווינפרי (צילום: Kevork Djansezian, GettyImages IL)
עשתה את הכסף בשתי ידיה. אופרה ווינפרי | צילום: Kevork Djansezian, GettyImages IL

המועדון הולך ומצטמצם

בשנת 2007 היו 64 מיליארדרים שהשיגו את הונם בזכות עצמם. המשבר הכלכלי העולמי של 2008 חתך 4 מיליארדרים מהרשימה, ומאז המספר הזה יורד בהתמדה, כאשר היום ישנם רק 58 מיליארדרים כאלו. לעומת זאת, ההון המשותף של הקבוצה הזו עלה בעשרות אחוזים בעשור האחרון, מטריליון ו-178 מיליארד בשנת 2008 לטריליון ו-612 בשנה האחרונה.

ג'ף בזוס (צילום: David Ryder, GettyImages IL)
המיליארדר הקירח. ג'ף בזוס | צילום: David Ryder, GettyImages IL

לא צריכים תספורת

בשנה שעברה הגיע מספר המיליארדרים הקירחים לשיא – 23% מסך כל המיליארדרים. בעקבות איבוד נכסים או השתלת שיער ירד המספר הזה השנה ל-21, אך הוא עדיין גבוה באופן קצת מפתיע. באופן עוד יותר מפתיע, המיליארדרים הקרחים שרדו את המשבר הכלכלי הגדול של 2008 בקלות, או כמתבקש - בלי שנפלה שערה מראשם.

מארק צוקרברג (צילום: מתוך הפייסבוק של מארק צוקרברג)
כמו כל המיליארדרים - מתחתנים ועושים ילדים | צילום: מתוך הפייסבוק של מארק צוקרברג

הם הולכים ומזדקנים

לכסף אין גיל, אבל לבעליו יש, והוא הולך ונעשה מבוגר יותר עם חלוף הזמן. ב-1997 היה הגיל הממוצע של המיליארדרים 42.3, ממש ינוקא במונחי טייקונים, 18 שנה אחר כך קפץ הגיל הממוצע ל-60.8, כמעט כמו סך השנים שעברו מאז. ייתכן שהמיליארדרים הצעירים איבדו את הונם לאורך השנים, אבל סברה הגיונית יותר היא שאותם מיליארדרים צעירים של שנות ה-90 שמרו על מעמדם והפכו למיליארדרים המבוגרים של 2015. כמו כן, כנראה שמשתלם להיות נשוי, כיוון ש-88% מהמיליארדרים נשבעו אמונים לאהבת חייהם. וכשיש כסף, אין בעיה לעשות ילדים: ל-1 מכל 4 מיליארדרים יש 4 ילדים לפחות.

גבר עם זקן מחזיק את דגל ארצות הברית (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
יש לנו יותר עשירים | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

רובם אמריקאים

לא צריך להיות נחמיה שטרסלר כדי לדעת שארה"ב היא המעצמה הכלכלית הגדולה בעולם, ובכל זאת – המדינה סבלה קשות מהמשבר ב-2008 ואיבדה שבעה אחוזים מהמיליארדרים שלה. כיום יש לה נתח של 40% מרשימת המיליארדרים העולמית ששווים המצטבר הוא טריליון ו-90 מיליארד דולר. אחריה ברשימה גרמניה עם 8%, רוסיה וסין עם 6%, בריטניה עם 3% ויפן עם 2%.

ביל גייטס (צילום: Ron Wurzer, GettyImages IL)
כן, אני עדיין הכי עשיר | צילום: Ron Wurzer, GettyImages IL

ביל גייטס נותר בפסגה

לאחר מספר שנים בהם קרלוס סלים המקסיקני הוביל את הרשימה, מייסד מייקרוסופט עבר אותו בשנה שעברה וגם השנה ממשיך לשמור על פער קטן אך בטוח בראש הרשימה עם שווי של 79.2 מיליארד דולר. סלים שני עם 77.1 מיליארד דולר ו-וורן באפט שלישי עם 72.7 מיליארד דולר.

אמזון (צילום: Justin Sullivan, GettyImages IL)
מנצחת, באופן אישי. חנות אמזון | צילום: Justin Sullivan, GettyImages IL

לא גוגל ולא פייסבוק

זהו דווקא מנכ"ל אמאזון ג'ף בזוס שמוביל את רשימת המיליארדרים של הסיליקון וואלי. הונו האישי אמנם גדול רק ב-400 מיליון דולר מזה של יריבו צוקרברג, ועומד על 34.8 מיליארד, אך את סרגיי ברין ולארי פייג' מגוגל הוא עוקף כבר בכ-5 מיליארד דולר.

>> ומה המיליארדרים עושים כשהם מתעוררים בבוקר?