אם יש דבר מרכזי אחד שאפיין את התקופה האחרונה זה חשבון הנפש שעשו רבים מאיתנו לגבי התנהלותם הכלכלית. הצורך לחסוך יחד עם הרצון להגדיל את ההכנסה הפנויה גרם לפריחתן של עשרות קהילות בפייסבוק בהן הוחלפו טיפים הנוגעים להתנהלות כלכלית  החל מאיך לבנות רשימת קניות לסופר עם אפס בזבוזים ועד לבחינות השקעה אלטרנטיביות דוגמת שוק ההון ונדל"ן בארץ ובחו"ל.

כדי שלא תתאמצו לחפש, אספנו את רשימת הקבוצות המובילות ומה תוכלו למצוא בהן כדי להתחיל להתנהל נכון כלכלית.

נינג'ה פיננסית - ללמוד איך כסף עובד

מה תמצאו: אחת הקבוצות הגדולות ברשת ששמה לה למטרה לגרום לאנשים להפסיק לפחד מלקחת אחראיות על העתיד הפיננסי שלהם ועוסקת בעיקר בטיפים והתייעצויות בנושאי ביטוחים והגדלת נכסים. האג'נדה המרכזית של הקבוצה היא לגרום לכם לדעת בדיוק איפה החסכונות שלכם מושקעים וכמה בכלל נכסים יש לכם. סוכן ביטוח זה נחמד אבל אם אתם לא תדעו איפה הכסף שלכם שוכב ומה בדיוק הוא עושה- אתם תאכלו אותה בגדול כשתצטרכו אותו.

אחת הפעילויות המפורסמות בקבוצה הוא סדרת הפוסטים: אתגר הפנסיה שלוקחת אתכם יד ביד ומסבירה לכם איך בודקים איפה הפנסיה שלכם נמצאת ומה צריך לעשות כדי לבדוק שהיא מתאימה לצרכים שלכם בלי מילים גבוהות, בשפה פשוטה שאפילו הסוכנים בחברות הביטוח יתפעלו מהידע שלכם.

אחד היתרונות בניהול קהילה גדולה הוא ההנחות שמשיגים מנהלי הקבוצה לחבריה ומומלץ להתעדכן לפני שלוקחים החלטות פיננסיות.

שורה תחתונה: רוצים לדעת איך בודקים אם הפנסיה מתאימה לצרכים שלכם? מה ההבדל בין קרן השתלמות לקופת גמל להשקעה ואיפה כדאי להשקיע את הכסף- הגעתם לקבוצה הנכונה.

ידע שווה כסף - לי זה עולה יותר

מה תמצאו: קבוצה ששמה לה למטרה לגרום לאנשים להפסיק לפחד להתעסק עם כסף ועם כל מה שקשור אליו (משכנתא, הלוואות, חסכון פנסיוני, שוק ההון וכו'...) ולהפסיק להדחיק את הנושאים מהם אתם מםחדים.

בפועל תמצאו כאן הרבה התייעצויות הקשורות להשקעות בשוק ההון, בין אם זה באמצעות חשבון השקעות עצמאי או השקעה פאסיבית דרך בתי השקעות, או קניית מוצרים פיננסים דוגמת קופות גמל להשקעה, רעיונות למגוון השקעות פאסיביות אבל גם עצות למתחילים כמו הצבת מטרות וקביעת יעדים כלכליים.

אחד היתרונות בניהול קהילה גדולה הוא ההנחות שמשיגים מנהלי הקבוצה לחבריה ומומלץ להתעדכן לפני שלוקחים החלטות פיננסיות.

שורה תחתונה: קבוצה למתקדמים. מומלץ מאוד להירשם לניוזלטר שלהם כדי לקבל הפניות לפוסטים מעניינים.

ללא בזבוזים - בדרך לעצמאות כלכלית

מה תמצאו: קבוצה להתנהלות כלכלית נכונה מהבסיס. חברי הקבוצה מתייעצים בעיקר על התייעלות משק הבית: הקטנת הוצאות מול הגדלת בכנסות, בניית תקציב חודשי חכם, שכירות מול קניית בית, עצות יעילות לחיסכון בחשבון ההוצאות: החל בהוצאות קניות בסופר, ביגוד, דלק, מקום מגורים ועד מקום מומלף ללמוד בו על שוק ההון או השקעות בנדל"ן. 

הקבוצה מאפשרת להתייעץ באנונימיות וכך לפרט את ההכנסות וההוצאות האמיתיות שלכם ללא חשש שפרטים שאתם לא רוצים לחלוק ידלפו ומנגד- לקבל עצות חכמות ומועילות ספציפיות אליכם כדי שתוכלו ליישם את הדברים שבאמת רלוונטיים אליכם.

שורה תחתונה: מעולה לאילו שרוצים אך לא יודעים איך ומאיפה מתחילים.

מאני טוקס Money Talks

מה תמצאו: קבוצה שמוקדשת ללמידה והתייעצויות בנושאי שוק ההון, מסחר והשקעות בניירות ערך. כאן תוכלו לקרוא פרשנות וניתוחים אקטואליים של אירועים בשווקי המניות וללמוד על השקעות ומסחר במניות.

אחד מסוגי הפוסטים האהובים בקבוצה הוא פוסט "הנגשה" בה אחד ממנהלי הקבוצה מסביר מושג הקשור לשוק ההון או ניתוח כלכלי בשפה נגישה, פשוטה ומשעשעת על נושאים כמו: חוזים עתידים על מדדים, סטופ לוסט ולמה מארק צוקרברג מעצבן את כולם ומה זה עושה לכלכלת העולם.

שורה תחתונה: טיפים פרקטיים למשקיעים מתחילים ומנוסים כאחד.

רשתות חברתיות בני נוער (צילום: By Dafna A.meron)
טוב שיש את חכמת ההמונים כדי לקבל קצת השראה | צילום: By Dafna A.meron

בואו נדבר על כסף

מה תמצאו: מורה נבוכים לכסף ומושגים בכלכלה שאנחנו מתמודדים איתם ביום יום הקבוצה מיועדת לכל מי שרוצה ללמוד, ללמד, לשאול שאלות ולהתייעץ בנושאים כלכליים.

חברי הקבוצה מעלים "סטאדי קייס" של ביטוחים שונים ומסבירים מה כדאי לשנות, להוסיף ולבטל. תוכלו להתייעץ כאן על מניות ספציפיות בשוק ההון, איפה כדאי לפתוח חיסכון עבור הילדים ואילו פיצויים מגיעים עבור אבטלה ושינוי באורחות החיים.

שורה תחתונה: קבוצה מעולה לפתוח איתה את הראש ולהבין איפה אתם עומדים ביחס לאחרים.

עוברות ושוות

מה תמצאו: קבוצה לנשים בלבד עבור נשים שמטרתה לעודד לדבר על נושאים כמו איך מתנהל הכסף שלנו, איפה להשקיע ומה מחכה לנו בפנסיה.

הקבוצה דוגלת בעובדה שככל שנשים ייקחו את המושכות הכלכליות בבית זה יעודד אותן לעצמאות, , כוח, עוגן, חופש, עתיד בטוח ומעודדת אותן לדבר על נושאים שבדרך כלל הן פחות מדברות עליהם.

שורה תחתונה: מרחב בטוח לנשים להתייעץ על נושאים סופר חשובים ומהותיים.

ללא בזבוזים - קבוצת הביטוחים, הפנסיה והמשכנתאות

מה תמצאו: קבוצת בת של הקבוצה הראשית שמנוהלת על ידי מתכנן פיננסי ונועדה להתייעצות בכל נושאים הקשורים לביטוח: פנסיה,, משכנתא, חיים, רכב, בריאות ורכוש.

חברי הקבוצה משווים מחירי ביטוח ומקבלים טיפים למה צריך לשים לב כשדואגים לכיסויים וכמה דמי ניהול מקובל לשלם.

שורה תחתונה: מומלץ להתייעץ בזמן שעושים סדר בביטוחים.

ממריאים לחופש כלכלי

מה תמצאו: מעבר לטיפים להתנהלות כלכלית נכונה, חברי הקבוצה נוהגים לחשוף באנונימיות את מצבם הכלכלי ולבקש טיפים לשיפור מהמומחים בקבוצה.

שורה תחתונה: להתסכל מה אחרים עושים וללמוד מהם.

משקיעים בדרך לעצמאות כלכלית

מה תמצאו: קבוצה המעודדת חשיבה כלכלית לטווח ארוך תוך שימת דגש על התייעלות בכל תחומי החיים (צריכה, השקעות, חסכון, זוגיות, משפחה ועוד).

מנהלת הקבוצה נוהגת לארח מומחים שונים שתורמים מהידע ומהזמן שלהם עבור שאלות של חברי הקבוצה.

שורה תחתונה: גם כאן תוכלו לקרוא הכל מהכל ובעיקר לקבל השראה ולהיחשף לתחומים שונים בהשקעות והתנהלות פיננסית.

מטבח ללא בזבוזים

מה תמצאו: קבוצת בת של ״ללא בזבוזים - בדרך לעצמאות כלכלית״ שנועדה לרכז את כל הטיפים, השאלות והתובנות שלכם לגבי ההתנהלות הכלכלית במטבח.

שורה תחתונה: קבוצה מעולה לאילו שרוצים להפסיק לזרוק כל שבוע עשרות שקלים לפח.