אם תהיתם איך אפשר להרוויח כסף בדרך קלה הנה הפתרון לפניכם. לא, אלו לא אבנים מהתקופה הביזנטית או שרידי מאובנים  - מתחת לחלודה ישנם מטבעות של שקל, 2 שקלים ועשרה שקלים שנשכחו בחוף הים על ידי מתרחצים ונמצאו על ידי מגלי מתכות.

"אני חובב גילויי מתכות, יועץ ומתנדב ברשות העתיקות", מספר גן ארז. "אני חי את זה כדרך חיים ופשוט כואב לי לראות איך המטבעות האלה נראים אחרי כמה ימים בלבד. זה מעיד על האיכות הירודה שמהם הם עשויים".

את המטבעות החלודים נוהגים ארז וחבריו להחליף במטבעות חדשים בבנק ישראל. "יש לי חבר טוב שהחליף ככה 26,000 שקלים. מגיעים לבנק ישראל עם המטבעות החלודים והם מחליפים אותם במטבעות חדשים. זאת הוצאה כלכלית וכספית מיותרת למדינה".

איך אתה יודע שה עניין של כמה ימים עד שהם נראים ככה? אולי הם נמצאים בחול כמה שנים?

"אני הולך לחפש במקומות נקיים ממתכות ואחרי כמה ימים אנחנו מוצאים באותו מקום עשרות מטבעות שנפלו למתרחצים", הוא מסביר. "סימן שזה נשאר בתוך החול רק כמה ימים".

 ארז מספר כי הוא וחבריו מגליי המתכות נוהגים להגיע לחופים ברחבי הארץ ולמצוא מאות מטבעות שונים. "אני מוצא עשרות מטבעות מכל העולם", הוא אומר, "אבל רק המטבעות שלנו נראים ככה. אני לא מבין מה הבעיה להשקיע קצת יותר כסף ולייצר מטבעות מחומרים איכותיים שישמרו. הרי בצורה הזו לא יכול להישאר תיעוד ארכיאולוגי למטבעות הללו בעתיד".

מבנק ישראל נמסר בתגובה: "השטרות והמטבעות בישראל מיוצרים בסטנדרט מאוד גבוה בהשוואה בינלאומית. המטבעות צריכים להיות עמידים ברמה סבירה לשימוש הסביר שלהם במחזור הכלכלי, וזה אכן המצב".