לפני שבועיים, בשעת צהרים בסמוך למחלף ניצני עוז, נסעה משאית ובה עשרה מיליון שקלים, שיועדו ככול הנראה להפקדה בבנק. שני עובדים של חברת "קש טק", המתמחה בבלדרות והעברת כספים לבתי עסק וחברות גדולות,  אשר נסעו במשאית, הבחינו לפתע במכונית מסחרית,  שעקפה את משאית האבטחה וחסמה את דרכה. מתוך המשאית ירדו ארבעה גברים מחופשים לשוטרים, ואז התחילה דרמה שלא מביישת סרטי פעולה.

"היו להם כובעי משטרה. הם אמרו שהם שוטרים וביקשו שנרד מהרכב לבדיקה שגרתית. לא חשדתי בכלום", שחזר אחד המאבטחים במשאית בפני חוקרי תחנת משטרת טייבה שחוקרים את הפרשה. "לפתע הם שלפו גז פלפל, ריססו אותנו. הכול קרה כל כך מהר. הם קשרו אותנו בחבלים. הם היו אלימים ביותר. לא אמרו מילה. לקחו את שקי הכסף שהיו בתוך המשאית. הם הרביצו לנו שלא נתנגד. לאחר מכן זרקו אותנו ליד קיבוץ מגל ונמלטו מהמקום".

שוטרי תחנת טייבה שהגיעו למקום ערכו סריקות נרחבות וגילו את רכב הבלדרות נטוש ליד מושב ניצני עוז ללא הכסף. 10.3 מיליון שקל נעלמו כלא היו.

השודדים לא לקחו מהמאבטחים את הטלפונים, או כלי הנשק שברשותם, אלא רק את המחסניות. הם עשו זאת כי ידעו שעל האקדחים מותקן מכשיר מעקב זעיר שיכול היה להביא למעצרם.

אחד המאבטחים השתחרר מהחבלים, ומיהר להתקשר למוקד 100 ולדווח על השוד. הם נלקחו לקבלת טיפול רפואי וזמן קצר לאחר מכן נלקחו לחקירה בתחנת המשטרה.

מדובר בשוד הכי גדול שהיה בישראל אי פעם של רכב בלדרות: עשרה מיליון שקל בשתי בדקות. יותר משוד "הברינקס" שבמסגרתו אילן קופרמן-סגל ששדד 4.7 מיליון שקל (אוגוסט 2003), או משוד משאית אבטחה של "מודיעין אזרחי" שביצע מאיר ארג'ואן 4.22 מיליון שקל (בשנת 2018).

רכב הברינקס המפורסם (צילום: חדשות 2)
יותר גדול משוד משאית הברינקס | צילום: חדשות 2

 "זה נראה יותר כמו ביום של שוד"

בחדר החקירות מתעוררת עוד בעיה. החוקרים לא קונים את גרסותיהם של שני המאבטחים שטוענים שנשדדו- אחד מהם בן 26 היה בעברו קצין צה"ל, והשני בן 45, עבד בשב"ס. שניהם תושבי צפון הארץ- אשר טענו כי אין להם מושג מי השודדים.

הם נעצרים ונלקחים לחקירה בשני חדרים נפרדים בתחנה, בניסיון להבין האם היה להם חלק בביום השוד. השניים נחקרים באזהרה בגין שוד מזוין, מכיוון שאחד מהם טען שהכספת במשאית הייתה פתוחה ואילו חברו טען שהייתה סגורה.

"הגרסאות שלהם היו סותרות ולא עקביות. כל אחד מהם אמר משהו אחר על נסיבות השוד", ציין גורם במשטרה, "זה נראה יותר כמו ביום של שוד. זה השוד הכי הגדול שהיה בישראל של משאית בלדרות כספים. מה שמוזר במיוחד שהיו להם אקדחים, והם לא ניסו להתנגד או להשתמש בהם כלפי השודדים".

החוקרים השתילו מדובבים בתאיהם של השניים בבית המעצר, בניסיון לדלות מהם מידע או לחלץ הודאה, שיובילו לאיתור הכסף ולכך שהם יפלילו את עצמם כמעורבים בשוד, אבל התרגיל נכשל. השניים התעקשו שנשדדו ולא ביימו שום שוד.

מעצרם של המאבטחים הוארך פעמיים בבית המשפט. חקירת המשטרה נקלעה למבוי סתום, והחוקרים נאלצו בלית ברירה לשחרר את השניים בערבות של 5,000 שקלים, לאחר שלא הצליחו להשיג את ראיית הזהב שתפצח את התיק המורכב. השניים שוחררו, לא הוחזרו לעבודתם ובחברה ממתינים להתפתחויות בחקירה.

הבסיס לחשד נגד שני המאבטחים אינו מקרי: מחקירת המקרה, ככול הנראה, לא היו מצלמות אבטחה במשאית האבטחה. כלומר חוקרי המשטרה לא מצאו מצלמות שתעדו את השוד הדרמטי. החוקרים אומנם נעזרו במצלמות אבטחה של כביש 6, אבל משום לא הצליחו לאתר את המכונית המסחרית בה נסעו השודדים.

"ברור לנו שהיה מעקב אחר משאית הבלדרות במשך שבועות ארוכים, ושהשודדים קיבלו מידע פנימי בנוגע למסלול הנסיעה שלה והשעות", ציין משטרה בכיר, "זה לא שוד ספונטאני. זה שוד שתוכנן לפרטי פרטים. השודדים ידעו בדיוק באיזו שעה לבצע את השוד כאשר הכביש ריק מכלי רכב".

"הכסף התגלגל לארגוני פשיעה גדולים וכנראה הולבן ונעלם"

 כך או כך השוד עדיין מסעיר את החברה הקטנה "קש טק בלדרות מאובטחת בע"מ", מקרית ביאליק שניסתה להיכנס למגרש של הגדולים, וספגה מהלומה קשה עם חשיפת השוד.

החשד  הוא שככול הנראה מדובר בארגון פשיעה גדול מאוד ממרכז הארץ, שאנשיו עקבו אחר מסלול המשאית, וכאמור קיבלו מידע פנימי לגבי סכומי הכסף המשונעים וסידורי האבטחה.

"ככול שהימים עוברים הסיכוי לאתר את הכסף שואף לאפס. להערכתי הוא כבר התאדה, החליף ידיים ונעלם", העריכו גורמים במשטרה, "הכסף התגלגל לארגוני פשיעה גדולים וכנראה הולבן ונעלם. השאלה הגדולה מי ביצע את השוד והאם עובדים בחברה היו מעורבים בו? בינתיים יש לנו יותר שאלות מתשובות".

עו"ד אלעד חן (צילום: צילום פרטי)
צילום: צילום פרטי

"החברה נפלה קורבן למעשה שוד של אחד מרכבי הבלדרות שלה, במסגרתו נגנבה ממנה למעלה מעשרה מיליון שקל", מסר בתגובה עו"ד אלעד חן המייצג את חברת 'קש טק'. "בשלב זה לא ידוע לחברה האם עובדי רכב הבלדרות אשר נעצרו ושוחררו היו מעורבים במעשה הגניבה. ככול ויתגלה שכן- החברה תעמוד על מלוא נזקיה. בשלב זה החברה משתפת פעולה עם משטרת ישראל וסמוכה ובטוחה כי המשטרה פועלת בנחישות ובזריזות לאתר ולעצור את הגנבים. החברה ממשיכה לשרת לקוחותיה במסירות בנאמנות ומקצועיות".