"מי שלא נבוך ממה שהוא היה בשנה שעברה כנראה לא לומד מספיק", אמר הפילוסוף הבריטי הפופולרי אלן דה בוטון. אנחנו מציבים לעצמנו מטרות מדי ראש השנה (העברי והלועזי) עכשיו זה הזמן להביט לאחור ולראות מה הצלחנו להשיג בשנה האחרונה. יש מקום לשיפור? הנה 30 דברים שממליץ לעשות הפסיכולוג הארגוני, בנג'מין הארדי, על מנת לשפר את השגת היעדים שלכם בשנה הקרובה.

1. התעוררו מוקדם

החליטו שאתם מתחילים את היום שלכם בשעה מוקדמת (אגב, זו פעולה שמבצעים רוב המצליחנים), תתחילו עם קימה מוקדמת במשך שבוע, ותראו את האפקט שלה על חייכם.

2. שתו יותר מים

וותרו על הקפה של הבוקר לטובת כוס מים גדולה או אפילו שתי כוסות מים. שתיית מים כדבר הראשון בבוקר, יגרום לכם להיות יותר ערניים וחיוניים. יש האומרים ששתיית מים על בטן ריקה מסייעת בניקוי המעי הגס, דבר המגביר את יעילות המעי לספוג מרכיבים מזינים מהמזון שאותו אנו אוכלים, ומעודד הוצאה של רעלים מהגוף. שתייה מרובה משפיעה גם על המראה וגם על תפקוד המוח.

3. ערכו רשימת מטרות יומית

הדבר הראשון שאתם רגילים לפגוש בבוקר זה הסמארטפון שלכם, אבל מומלץ להחליף אותו ברשימת המטרות והמשימות שתרצו להשיג היום. פעולה קצרה שאורכת שתי דקות אבל שכרה בצידה. כשאתם כותבים את רשימת המטרות שלכם, יש לכך השפעה על תת המודע שלכם, בעיקר אם הפעולה הזו נעשית על בסיס יומי, ומשם – השמיים הם הגבול.

4. העבירו את הטלפון שלכם למצב טיסה לעיתים יותר קרובות

בעולם שבו החיבור הקבוע הוא למסך הנייד, כמות הזמן שאנו מבלים בלא להיצמד למסך משקפת את איכות החיים שלנו. על ידי ניתוק מהמסך, יתפנה לכם זמן למשפחה, לחברים, למחשבה וליצירה וגם הריכוז והתפקוד שלכם ישתפרו. החיים ללא הסחות דעת בלתי פוסקות יהפכו להיות יותר מלאים ומשמעותיים.

5. צאו להליכות

סטיב ג'ובס, המייסד של אפל, היה ידוע כמי שיוצא להליכות באופן קבוע. מארק צוקרברג נצפה מקיים פגישות עסקיות תוך כדי הליכה. מחקר שנערך לאחרונה על ידי חוקרים מאוניברסיטת סטנפורד העלה כי הליכה משפרת יצירתיות ותובנות. המחקר מצא כי רמות היצירתיות בזמן הליכה בתוך הבית או בחוץ היו גבוהות באופן עקבי ומובהק לעומת מצב ישיבה. לא מעט הולכים מעידים על כך כי התובנות שלהם הגיעו בשעת ההליכה. מעבר לכך, יש להליכה השפעה מיטיבה על הגוף והבריאות.

6. חשבו מחדש על סדר העדיפויות שלכם

סדר העדיפויות שלכם משקף את המטרות בחייכם וההתנהגות היומיומית שלכם היא המראה שלו. כל דבר שאתם לא עושים כרגע על בסיס קבוע לא נמצא בראש סדר העדיפויות שלכם. כאשר יהיה לכם סדר עדיפויות שישקף את מה שאתם רוצים בחיים ומה שאתם מאמינים בו, תהיה לכם מוטיבציה למקד את הזמן ואת תשומת הלב שלכם לקראת בניית העתיד שאתם רוצים.

קון מארי - קטגוריה נעליים
לזרוק את מה שלא צריך | צילום: קליה מור

7. תוציאו מחייכם את כל מה שלא חשוב

כפי שאתם צריכים לחדד את סדר העדיפויות שלכם, כך אתם צריכים למחוק את כל הדברים שאינם חיוניים ותורמים לחייכם. התוצאה תהיה שיתפנה לכם זמן להשקיע במה שחשוב לכם: במשפחה או בחברים, בעבודה או בהשגת היעדים שלכם.

8. תנו יותר חופש לדמיון

"דמיון חשוב יותר מידע. ידע מוגבל על ידי כל מה שאנו מכירים ומבינים, בעוד הדמיון חובק את העולם כולו, וכל מה שיהיה אי פעם לדעת ולהבין", אמר אלברט איינשטיין. מחקרים הראו כי הדמיון קשור לרווחה רגשית. המניע שלכם צריך להיות סקרנות ומשחק, לדמיין את העתיד שלכם פירושו שאתם מאמינים שתוכלו לעשת דברים שאחרים לא יכולים עדיין לראות.

9. צרו "חוויות שיא"

חוויות שיא הן חוויות חדשניות, בעלות משמעות רבה, שבאמצעותן חווים את העולם בצורה חדשה. כדי לחוות אותן צריך לצאת מחוץ לאזור הנוחות שלכם. הולדת ילד היא חווית שיא, היא משנה מוטיבציה, סדרי עדיפויות וגם את המנעד הרגשי שלנו.

אמא וילד מתחבקים ומחייכים
חווית שיא אמיתית | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

10. העמיקו את הקשר שלכם עם ההורים

בין אם הם בחיים או לא, מערכת יחסים בריאה עם ההורים היא המפתח לשינוי חיובי בחיים ויש לה השפעה משמעותית על הרווחה הרגשית של האדם.

11. טפחו מערכות יחסים בהן אתם מרגישים מוגנים

הידיעה שיאהבו אתכם גם כשאתם נכשלים או מפסידים היא זו שתאפשר לכם לקחת סיכונים ולהצליח. אם אתה לא מרגישים מוגנים במערכות היחסים שלכם, יהיה לכם קשה לצאת מהגבול המוכר שלכם, משום שלמעשה כל מה שאתם עושים מבוסס על ניסיון לרצות אנשים אחרים.

12. אל תימנעו מלקיחת סיכונים

אנחנו נוקטים בהימנעות כאשר אנו לא מרגישים במרחב רגשי בטוח ומוגן בחיינו. כשתהיו מספיק בטוחים, תהיו מוכנים להתמודד באומץ עם הסיכונים כדי להשיג מטרות משמעותיות וחשובות.

באנג'י
אל תפחדו לקפוץ | צילום: none, Shutterstock

13. תת המודע שלכם יוצר את מציאות חייכם

הרצון הלא מודע שלנו מאפשר לנו לקבל רק את מה שאנו מאמינים שמגיע לנו. אם תהיה לנו תודעה של דלות וצמצום, ניצור מציאות של עוני בחיינו. אבל ממש כמו בעולם הטכנולוגי, גם אנחנו יכולים לעשות "ריסייט" של עצמנו ושל האמונות שלנו לגבי מציאות חיינו.

14. היו גמישים (רגשית)

גמישות רגשית מייצגת את היכולת לווסת את הרגשות במצבים מאתגרים. כמו בעבודה עם הגוף, גם על גמישות רגשית צריך להתאמן, ולחשוף את עצמנו בקביעות לכל מה שגורם לנו לצאת מאזור הנוחות שלנו.

15. מבחן 90 יום

תמיד כשמגיעה שנה חדשה אנו שוקלים החלטות, מציבים יעדים למשך השנה ולרוב לא עומדים בהם. שיטה אחרת, טובה יותר היא להגדיר חמישה יעדים ל-90 הימים הבאים, ובתום התקופה לבחון איך התקדמתם לעבר המטרות, לאפשר לעצמכם לעשות פאוזה, ולחגוג את ההצלחה, ואחרי זמן קצר שוב לכוון מחדש.

16. נוחו יותר

מנוחה פירושה לא רק לישון, אלא לקחת הפסקות לאחר פעילות אינטנסיבית ארוכה, ולמלא את ההפסקות הללו בחוויות מהנות ומרתקות. כשמתנתקים מהעבודה, ממלאים מצברים, לא רק שאיכות החיים עולה, כך הופכים להיות עובדים אפקטיביים ויצירתיים יותר.

למה חשוב להתנתק מהעבודה בזמן החופשה?
חשוב להתנתק | אילוסטרציה: kateafter | Shutterstock.com

17. חשבו יותר

מדי יום אנו זקוקים למרחב וזמן כדי לחשוב, מומלץ מאוד לעשות זאת בזמן ההליכה היומית. 95% מהמחשבות שלנו הן מחשבות חוזרות, זהו שימוש לא יעיל של היצירתיות שלנו. למידה של דברים חדשים ומחשבות "עמוקות" יותר יעלו את איכות החיים שלכם.

18. תנו יותר

אחד המעברים המשמעותיים שאדם עושה הוא כשהוא הופך מ"מקבל" ל"נותן", זה קורה לנו בדרך כלל שאנו הופכים להיות הורים. כאשר אנו מצליחים לענות על הצרכים שלנו, אנו יכולים להקדיש את חיינו לתרום לאחרים ולשנות את חייהם. 

19. השקיעו בעצמכם

כשאתם משקיעים בעצמכם בכל דרך שהיא, במערכות היחסים שלכם, בסדר העדיפויות ובעתיד שלכם, אתם משדרגים את הדרך שבה אתם תופסים את עצמכם בתת המודע. אתם מבינים שאתם יכולים להיות ולעשות יותר ממה שיש לכם כרגע.

20. השקיעו יותר באחרים

אנחנו לומדים יותר ויותר לאהוב את מי שאנחנו משקיעים בו, זו אחת הסיבות שאנחנו מאוד אוהבים את הילדים שלנו. אהבה באה לאחר השקעת משאבי זמן, רגש וגם השקעה פיננסית. ככל שתשקיעו יותר באחרים, כך יעמיק הקשר שלכם איתם.

זוג מאוהב
אל תשכחו את החיוך | צילום: ShutterStock

21. תשקיעו יותר במה שאתם מאמינים בו

אם אתם עדיין מחפשים אחר האושר, סביר להניח שאתם מחפשים אותו במקומות הלא נכונים. במקום זה, כשאתם מקדישים את עצמכם למה שאתם באמת מאמינים בו, ההצלחה והאושר יגיעו ביחד עם ההתמסרות הזו.

22. התמקדו בהתקדמות

רוב האנשים מעבירים את זמנם ולא מתקדמים לעבר מטרות משמעותיות. אל תמדדו את חייכם על פי כמה זמן לוקח לכם לעשות משהו, אלא כמה רחוק אתם הולכים בשבילו.

23. התמקדות במטרה על פני תהליך

רבים טוענים שצריך להתמקד רק ב"תהליך" ולהתעלם מהתוצאות שאנו מקבלים בחיים. אבל העולם לא באמת עובד ככה, הוא פועל על סמך תוצאות. המטרה שמנסים להשיג אותה היא זו שקובעת את התהליך ולא להיפך. איך אמר טוני רובינס? "הישארו מחויבים להחלטות שלכם, אבל היו גמישים בגישה שלכם".

24. התמקדות בכישורים על פני תשוקה

מה שאתם עושים הרבה פחות חשוב מאיך שאתם עושים אותו. למידה חווייתית היא הרבה יותר חזקה ומשמעותית מלמידה מופשטת, והצורה הטובה ביותר שלכם להתכונן למשהו היא לפעמים להיזרק למים העמוקים. אם אתה באמת רוצים לפתח מיומנויות ויכולות, אל תחכו לרגע המושלם שבו תהיו מוכנים להתחיל. אלו שמצליחים תמיד מתחילים הרבה לפני שהם מרגישים מוכנים.

אווילה חוצה את קו הסיום. הישג מצוין
חשוב שתגיעו שתכננתם להגיע | צילום: ספורט 5

25. התמקדות ביחסים על פני כסף

אנשים שרוצים להצליח מבינים שהם חייבים לפתח קשרים משמעותיים. גם אם יש לנו כישורים והרבה יכולות, אם לא נוכל לעבוד טוב עם אנשים, הסיכויים שלנו להצלחה פוחתים.

26. התמקדות במשפחה על פני חברויות שטחיות

קשר בריא ועמוק עם המשפחה הוא אחד הגורמים שהכי משפיעים על רווחתנו. משפחה מהווה את המצפן שמנחה אותנו, ההשראה שלנו להגיע רחוק יותר ואזור הנוחות, כשמשהו מעיב על אושרנו.

>> 100 משפטים לחיים שייתנו לכם זריקת מוטיבציה בדרך להצלחה

27. התמקדות ביצירתיות על פני צריכה

 יצירתיות אמיתית דורשת אומץ, כי היא כרוכה בניסיון שעלול להיכשל. כשיוצרים משהו, צוללים עמוק למקום רגשי ומשחררים אותו בצורה חדשה. האקט היצירתי הזה יכול להיות מרחב מרפא עבור הזיכרונות והרגשות. יצירתיות לא רק משנה את החיים הרגשיים שלכם, היא גם משנה את החיים הפיננסיים שלכם. אנשי מקצוע יוצרים, בעוד ההמונים צורכים.

28. התמקדות בצמיחה על פני מעמד

רוב האנשים רוצים הצלחה כדי להשיג סטטוס נחשק. לכן ההצלחה בדרך כלל קצרת מועד עבורם משום שברגע שהם מגיעים לרמה מסוימת של מעמד, המוטיבציה שלהם נעלמת. אך הצמיחה באה לעתים קרובות על חשבון הסטטוס, כדי להמשיך לגדול, תצטרכו לסכן את הסטטוס ואת ההצלחה של העבר שלכם עבור משהו חדש וטוב יותר. אנשים שממשיכים להצליח במשהו לא מפחדים מהצלחה או מלהרוויח כסף. אך הכסף הוא לא מה שמעניין אותם אלא הצמיחה והרחבת הגבולות שלהם. הם אף פעם לא מכמתים "הצלחה" כי עבורם היא משתנה ללא הרף, והם מוכנים לאמץ את הבלתי ידוע.

29. התמקדות בלמידה על פני בידור

ליאו בוסקאליה אמר ש"שינוי הוא התוצאה הסופית של כל למידה אמיתית". אי אפשר לשנות את החיים מבלי ללמוד משהו חדש. במקום לשאול את עצמכם "כמה זמן זה יכול לקחת?", תשאלו "כמה רחוק אני יכול ללכת?"

30. התמקדות בהשקעה על פני עלות

כל דבר הוא תוצר של השקעה. כשתראו את מה שאתם עושים עבור עצמכם כהשקעה ולא כעלות, תצליחו לנפץ דפוסים לא בריאים ולהציב את עצמכם במקום הרבה יותר טוב מזה שאתם נמצאים בו כעת.