אחרי שהם בנו את האימפריות שלהם, רכשו עוד ועוד חברות וצברו מיליארדי דולרים, גם למנכ"לים של החברות המצליחות בעולם מגיע לצאת לגמלאות. אם למנכ"ל כמו ביל גייטס לא היה קושי להעביר את המושכות, יש מנכ"לים אחרים מהסוג של וורן באפט, שהמילה "פרישה" לא נמצאת בלקסיקון שלהם. איך הולכות להיראות שנות הפרישה של 12 המנכ"לים העשירים ביותר באמריקה, ומה אתם יכולים ללמוד מהם?

ג'ף בזוס, מנכ"ל אמזון

ג'ף בזוס והכלב הרובוטי SpotMini (צילום: יחסי ציבור, טוויטר)
ג'ף בזוס וחבר | צילום: יחסי ציבור, טוויטר


שווי: 153.3 מיליארד דולר

כשבזוס בן ה-54 נשאל בעבר מה היה עושה בחייו אם הוא לא היה מנכ"ל אמזון, הוא השיב: "יש לי פנטזיה להיות ברמן, אם יש משהו נוסף שאני גאה בו זה הקוקטיילים שאני מערבב". החלום של בזוס הוא די שכיח בקרב גמלאים, שמנסים עיסוק שונה לגמרי בפרק הגמלאות בחייהם.

אם אתם חושבים על קריירה שנייה, לכו אחר התשוקה שלכם או אחד הכישרונות הלא ממומשים שלכם, כמו הקוקטיילים של בזוס.

וורן באפט, מנכ"ל ברקשייר האת'ווי

וורן באפט (צילום: Scott Olson, GettyImages IL)
וורן באפט | צילום: Scott Olson, GettyImages IL

שווי: 78 מיליארד דולר

בגיל 87, באפט עדיין מנווט את הספינה של ברקשייר האת'ווי. "אני רואה את האנשים האלה, שמבזבזים שבוע שלם בתכנון איך הם הולכים להסתפר. זו לא הדרך שבה אני רוצה לחיות", אמר בעבר באפט, והוסיף כי "זה יהיה מטורף" לעזוב את עבודתו. "אני מעדיף לעשות את זה יותר מכל דבר אחר בעולם".

אם אתם אוהבים את מה שאתם עושים, חוץ מהעובדה שאתם ברי מזל, יש לא מעט יתרונות בכך שכדאי לדבוק במשלח ידכם. מחקרים מראים כי לפרישה בגיל הזכאות יש השפעה מזיקה על היכולת הקוגניטיבית. חיי עבודה פעילים אפילו שנה מעבר לגיל הפרישה, מורידים את שיעורי התמותה.

מייקל דל, מנכ"ל דל

מייקל דל (צילום: GettyImages-Staff)
מייקל דל | צילום: GettyImages-Staff


שווי: 23.2 מיליארד דולר

"לצאת לגמלאות כשאני בן 50 ומצב בריאותי טוב, הוא לא תרחיש סביר בזמן הקרוב", אמר דל ל"ניו-יורק טיימס ב -2015. "אני מאוד נהנה, העסק מצליח, אני לא אעשה את זה לנצח, אבל לעת עתה זה עובד טוב".

בעוד חלקנו חולמים על פרישה מוקדמת, אחרים חולמים להאריך את תקופת עבודתם. אם אתם מרגישים מסופקים ומצליחים בקריירה שלכם, אין סיבה ש"תתלו את הנעליים" מוקדם. אך כאשר אתם כבר מחליטים לעשות זאת, תיהנו מהידיעה שביליתם די והותר זמן בבניית ההון והביטחון הכלכלי שלכם.

אילון מאסק, מנכ"ל טסלה

אילון מאסק (צילום:  Kathy Hutchins, ShutterStock)
אילון מאסק | צילום: Kathy Hutchins, ShutterStock

שווי: 20.8 מיליארד דולר

יש מי שמכוון לקאריביים או לנקודה אקזוטית אחרת על הפלנטה, ויש מי שחולם לפרוש בכוכב לכת אחר כמו אילון מאסק, שמתכוון לפרוש במאדים, ולקחת איתו לשם כמיליון אנשים.

לא לכולנו יש את האמצעים להגיע למאדים, אבל חשוב להמשיך לחלום בגדול, ולחיות חיים מלאי הרפתקאות. אם יש בידכם את האפשרות לרכוש דירה להשקעה, כדאי שהיא תהיה במקום שבו יהיה גם לכם נעים להגיע לשם לנפוש.

סטיב כהן, מנכ"ל point72

סטיב כהן (צילום: יחסי ציבור)
סטיב כהן | צילום: יחסי ציבור

שווי: 13 מיליארד דולר

על אביו, שפרש מגיל צעיר, סיפר כהן למגזין "פורצ'ן", "אני לא יכול לדמיין את עצמי פורש באופן שבו עשה זאת אבי, לא שאני בכלל הולך לפרוש". כהן הסביר כי הכאיב לו לראות את אביו מבזבז את שנותיו האחרונות עם פעילות מועטה וללא מטרה.

אנשים עובדים יותר לא תמיד בגלל שהם צריכים, אלא מפני שהם רוצים. מכון המחקר PEW גילה בשנת 2016, כי 18.8% מהאמריקנים בני 65 ומעלה עדיין ממשיכים לעבוד - עלייה של 5% לעומת שנת 2000. מספר זה צפוי לעלות ל -32% עד 2021.

כאשר אתם עומדים לפרוש, כדאי שתשקלו עבודה במשרה חלקית. כך תמשיכו לחיות חיים פעילים ולהציב לעצמכם מטרות ויעדים. מרכז Transamerica ללימודי פרישה מצא כי כ- 56% מהעובדים בארה"ב מתכוונים לקחת על עצמם עבודה במשרה חלקית לאחר פרישתם.

יאן קום, מנכ"ל WhatsApp היוצא

יאן קום והשחקנית לילי קולינס (צילום: GettyImages - Steve Jennings)
יאן קום והשחקנית לילי קולינס | צילום: GettyImages - Steve Jennings

שווי: 9.6 מיליארד דולר

קום למד על בשרו שפרישה יכולה להניב פירות נפלאים. לאחר שעזב את חברת yahoo!, קום לקח לעצמו שנה להירגע, ויצא למסעות ברחבי העולם. "מאז שפרשתי אני נוסע הרבה, ואני שונא את זה שאנשים מנסים להשיג אותי כשאני על המטוס מחוץ למדינה" קום כתב בעבר בפורום. זמן קצר לאחר מכן, WhatsApp נולד.

המונחים פרישה ועבודה לא חייבים להיות דיכוטומיים. אפשר לשנות את הדרך שבה אנו רואים את הפרישה. את הטיולים הגדולים בחיינו אנו עושים בדרך כלל בתקופה שלאחר הצבא, ולמי שפספס את ההזדמנות, האפשרות הבאה נראית באופק רק לאחר הפרישה. אך כדאי לשלב בחיי העבודה שלנו גם תקופות ארוכות יותר של מסעות וטיולים, ולא רק גיחות קצרות לנופשים, במקום לדחות את ההנאות האלו לתקופת הגמלאות.

בריאן צ'סקי, מנכ"ל Airbnb

בריאן צ'סקי (צילום: GettyImages - Bryan Bedder)
בריאן צ'סקי | צילום: GettyImages - Bryan Bedder


שווי: 3.8 מיליארד דולר

"כשאני פורש, הייתי רוצה לומר ש Airbnb יצרה 100 מיליון יזמים חדשים בעולם", אמר צ'סקי לניו יורק טיימס.

מה שאנחנו משאירים מאחור והדרך שבה אנו רוצים להיזכר היא לא פחות חשובה. אם בקריירה שלנו מדובר במשהו יצרני שנולד בזיעת אפנו, בפרישה זה יכול להיות התנדבות, תרומה והנחלה של הידע שצברנו והערכים שלנו הלאה לדורות הבאים.

ג'ודי פוקנר, מנכ"לית אפי מערכות

ג'ודי פוקנר (צילום:  Photo by Flash90)
ג'ודי פוקנר | צילום: Photo by Flash90


שווי: 3.4 מיליארד דולר

"מעולם לא היה לי כל רצון אישי להיות מיליארדרית שחיה בפזרנות, לנכסים שצברתי יש את הכסף ממניות האפוס שלי שהולכות לקרן", כותבת פוקנר במכתבה ל"התחייבות הנתינה". פוקנר, האישה היחידה ברשימה, נוהגת בצניעות ונדיבות בכל מה שנוגע להון שלה. "לפני שנים רבות שאלתי את ילדי אלו שני דברים הם צריכים מהוריהם. הם השיבו לי 'אוכל וכסף'. אמרתי להם שמה שהם זקוקים לו הוא 'שורשים וכנפיים'. המטרה שלי בהבטחת 99% מהנכסים שלי לפילנתרופיה היא לעזור לאחרים עם שורשים - מזון, חום, מחסה, בריאות, חינוך - כך שגם להם יכולות להיות כנפיים", כתבה. פוקנר היא לא המיליארדרית היחידה שהתחייבה לתרום ל"התחייבות הנתינה", אבל היא בין המעטים שתורמים את רוב הונם, ובוחרים בחיי פרישה פשוטים.

כמובן שחשוב לחסוך ולשמור מספיק עבור שנות הפרישה שלנו, בייחוד כאשר תוחלת החיים עולה. אך יש כאלו שלא רוקמים חלומות גרנדיוזיים והפרישה מסתכמת באורח חיים פשוט ומצומצם.  

חורחה פרז, מנכ"ל Related Group

חורחה פרז (במרכז) (צילום: GettyImages - Joe Raedle)
חורחה פרז (במרכז) | צילום: GettyImages - Joe Raedle

שווי: 3 מיליארד דולר

איל הנדל"ן פרז מכשיר את בניו להשתלט על Related Group. "הם יצטרכו להמשיך להרוויח את מקומם בחברה, והתקווה שלי היא שבעוד כמה שנים הם יגיעו לנהל את החברה", אמר פרז בראיון לבלומברג, "אני יכול לפעול הרבה יותר כיו"ר החברה ולעשות כמה מהדברים שאני רוצה", והוסיף כי הוא מעוניין להתמקד יותר בנסיעות, פילנתרופיה ואמנות.

כשתפרשו, יהיה לכם הרבה זמן פנוי (לאילו מביניכם שלא יצטרכו לטפל בנכדים). זה הזמן לחקור את התשוקות והעניין שלכם, בין אם מדובר ביוגה או מדיטציה, נסיעות ליעדים רחוקים או לימוד שפה. מחקרים העלו ש -70% מהגמלאים דיווחו כי נופשים סייעו להם ליהנות יותר מהחיים.

מג וויטמן, מנכ"לית NewTV, לשעבר מנכ"ל Hewlett Packard ו- eBay

מג וויטמן (צילום: Kevork Djansezian, GettyImages IL)
מג וויטמן | צילום: Kevork Djansezian, GettyImages IL

שווי: 3 מיליארד דולר

חודשיים לפני פרישתה מהיולט פקארד, הצהירה מג ויטמן שלאחר שיקול דעת זהיר, היא החליטה לתת חסות לקבוצת סקרמנטו לליגת ה-MLS בארצות הברית.  

יציאה לגמלאות היא תקופה נהדרת להחזיר לקהילה את מה שקיבלתם ממנה. לא כולם חייבים לאמץ קבוצת כדורגל, אפשר פשוט לשקול הוראה או הדרכה בתחום המומחיות שלכם, להתנדב בעמותה ועוד. הרבה מהגמלאים שמתנדבים מספרים על תחושה של סיפוק והגשמה דרך הנתינה לקהילה.

מייקל רובין, מנכ"ל קינטיק

מייקל רובין, שאקיל אוניל ורוברט קראפט (צילום: GettyImages - Mike Coppola)
מייקל רובין, שאקיל אוניל ורוברט קראפט | צילום: GettyImages - Mike Coppola

שווי: 2.9 מיליארד דולר

"אני לא רואה שום תסריט שבו אני לא עובד קשה, ודוחף קדימה", אמר רובין למגזין המקוון Entrepreneur.com כשהיה בן 41, והוסיף כי הוא לא מעלה על דעתו פרישה, "אני לא טוב בלהירגע. זה לא הצד החזק שלי. מישהו אמר לי לפני כמה ימים שהוא לא יכול לדמיין אותי ישן. שינה היא לא משהו שאני באמת נהנה לעשות".

לא כולנו נמרצים וחיוניים כמו רובין. אבל כמו שרובין טיפח את התחביב שלו והפך אותו לעסק שהניב לו הון רב, אפשר להפוך תחביב קיים לעסק קטן שימשיך להניב לכם פירות ותוכלו להרוויח קצת כסף מהצד. אחרי הכול, אי אפשר לסמוך ממש על כספי הפנסיה העתידיים.

ריד הייסטינגס, מנכ"ל נטפליקס

ריד הייסטינגס מנכל נטפליקס (צילום: GettyImages - Carlos Alvarez)
ריד הייסטינגס מנכל נטפליקס | צילום: GettyImages - Carlos Alvarez

שווי: 2.2 מיליארד דולר

האיש שאחראי לצפיות הבינג' שלכם אמר לפני 7 שנים ל- Business Insider, "אני בהחלט יכול להגיד שאני לא חושב השנה על פרישה. אבל אם תשאלו אותי מה יהיה בעוד עשר שנים? זה תלוי בכל כך הרבה דברים".

הייסטינגס צודק, פרישה ובמיוחד מוקדמת תלויה בכל כך הרבה משתנים. לורן ליונס קול מהBusiness Insider מציינת שהמשתנה העיקרי הוא אורח החיים שלכם, כלומר הרגלי החיסכון שלכם עכשיו ובעתיד. כדאי שבכל גיל הם יישארו על המסלול הנכון.