המונופול של הרבנות הראשית על מוסד הנישואים בישראל הוא אחד הנושאים הנפיצים בחברה הישראלית. אולם מעבר למשמעויות החברתיות והדתיות הנרחבות שלו, נותרת שאלת המשמעויות הפיננסיות הרשמה כזוג נשוי בישראל. האומנם קיימים הבדלים משמעותיים בהטבות ובזכויות בין זוגות שנחשבים לנשואים בעיני המדינה לבין זוגות מוכרים בציבור?

נעשה את זה פשוט: זוג נשוי במדינת ישראל הוא זוג שנרשם כנשוי במשרד הפנים. יש רק שתי דרכים לקבל את הכרת המדינה ולהירשם במשרד הפנים: להינשא דרך הרבנות או להינשא בטקס אזרחי בחו"ל. כל הזוגות האחרים נחשבים בפני הרשויות בישראל כ"ידועים בציבור": אלה שנישאו בכל טקס נישואים שאינו חתונה אורתודוכסית עם רב מטעם הרבנות, או זוגות שלא נישאו כלל אלא פשוט חיים יחד, מקיימים משק בית משותף ומגדלים יחד ילדים משותפים.

עוד ב-mako כסף:

 

מהם ההבדלים בין אלה לבין אלה? האם מי שלא רשום במשרד הפנים מפסיד משהו? ולמה בכלל שווה כל כך להיות מוכרים על ידי המדינה, פרט לסטטוס הנחשק "נשוי" בתעודת הזהות? הכנו רשימה מקיפה שתבהיר קצת את הדברים. בשורה התחתונה: לשמחתנו, אין הרבה הבדל בין נשואים לידועים בציבור במדינת ישראל של 2015. למרות האפליה הבוטה של המדינה, שלא מכירה בזוגות שלא נישאים ברבנות, לפחות מבחינת החוק ורשויות המס היא נוהגת בהם כמעט כשווים לזוגות הנשואים.

דראג על מדרגות הרבנות (צילום: עידו וולפמן)
ללכת בלי ולהרגיש עם. דראג על מדרגות הרבנות | צילום: עידו וולפמן

אין הבדל

ביטוח לאומי
אם בן הזוג שלך חלילה נפטר – אין משמעות לסטטוס הזוגי שלכם, ותקבלי בגינו קצבת שארים חודשית מהביטוח הלאומי בין אם הייתם נשואים ובין אם לא. דמי לידה וקצבאות ילדים ניתנות רק ליולדת, כך שגם במקרה הזה אין הבדל בין זוגות נשואים לכאלה שאינם נשואים.

זכויות על נכס (מיסוי מקרקעין ותקנות מס שבח)
אם קבלת בירושה קרקע או דירה מבן הזוג שלך, הזכויות שלך שוות בין אם היית נשוי לו בעיניי המדינה ובין אם לא.

הלוואות ומשכנתאות
משרד הבינוי והשיכון מעניק לזוגות סיוע בשכר דירה ובמשכנתא לקניית דירה. הוא נוהג בזוגות ידועים בציבור ובנשואים באותו האופן, ומעניק להם סיוע על פי מספר שנותיהם יחד. גם הבנקים מתייחסים להלוואות הניתנות לזוג ביחס שווה, בין אם הזוג נשוי ובין אם לא.

ירושה
החוק בישראל מעניק עדיפות לצוואה כתובה. אם אין כזו, מקבל בן הזוג – בין אם הוא רשום כנשוי ובין אם לא – את אותן הזכויות על העיזבון.

ילדים וחזקות על ילדים
בין אם נולדו לכם ילדים כאשר אתם נחשבים לנשואים ובין אם לא, אין הבדל במעמד שלהם. גם אם חלילה תיפרדו ותאלצו לקבוע משמורת או מזונות לילדים, אין הבדל בין ידועים בציבור לבין זוגות נשואים.

מה מפסידים ידועים בציבור?

באופן כללי, הבעיה במעמד הידועים בציבור הוא שאין לו הגדרה פורמאלית והוא אינו ממוסד בישראל, ולכן התנהלות כידועים בציבור עשויה לפעמים להיות מעט מורכבת יותר. בגלל שההכרה בזכויות של זוג כזה נעשית תמיד באופן נקודתי מול גורמים שונים או רשויות שונות, היא תדרוש לפעמים יותר מאמץ.

"לעתים רחוקות זה דורש קצת עבודה", אומר אלון, 41, שהתחתן לפני עשור בטקס אזרחי בחו"ל ובחר שלא להירשם במשרד הפנים. "בסך הכל הבנק, הסלולרי וכמעט כל מי שאני יכול לחשוב עליו כבר די ערוכים עם הטפסים והנהלים המתאימים ואין שום בעיה, רק לעתים די רחוקות".

אמא ושני ילדים (אילוסטרציה: monkeybusinessimages, Thinkstock)
בשביל הביטוח הלאומי, את נשארת אם חד הורית | אילוסטרציה: monkeybusinessimages, Thinkstock

בגלל היעדר תעודה פורמלית המצהירה על המעמד, כאשר ידועים בציבור תובעים זכויות ככאלה, הם עשויים להידרש לספק הוכחות לקיום הזוגיות שלהם, לפי קריטריונים שמבקש הגוף המסוים מולו הם מתנהלים. "בביטוח הלאומי, למשל, היינו צריכים בסיטואציה מאוד מאוד מסוימת להגיש כל מיני טפסים, לרשום פרטים של חברים שיכולים להעיד, לצרף תמונות משפחה שמחה שצולמו בכל מיני מקומות, וזהו. זו לא אמורה להיות בעיה, אבל יכול טיפה להציק".

ישנם עדיין מקרים מסוימים מאוד בהם זוג שאינו רשום יתקל בקשיים. למשל, אם התפטרתם בשל מעבר דירה במטרה לעבור לחיות עם בן או בת זוג מבלי להינשא, לא תקבלו פיצויים. אם הייתם נישאים, הייתם זכאים לקבל כאלה. קושי נוסף שיכול להתעורר הוא בנושא הפנסיה לאחר מות בן הזוג, או במקרה של פרידה. ידועים בציבור צריכים לבקש את הזכויות הפנסיוניות של בן הזוג שלהם במקרים האלה, בעוד נשואים מקבלים אותן באופן אוטומטי. ההגדרות לזכאות משתנות בין חברות הפנסיה השונות, והן עשויות להערים קשיים.

בנוסף, זוגות ידועים בציבור יתקשו לבצע תהליך של אימוץ. אמיר, שנישא בטקס אזרחי לאשתו יעל, מתקשה להשיג מעמד חוקי כאביו המאמץ של בנה מנישואיה הקודמים – ויידרש, ככל הנראה, להירשם כנשוי במשרד הפנים רק לשם כך. קשה יותר גם להיפרד כאשר מדובר בידועים בציבור, כיוון שאין תהליך ממוסד לעשות זאת. בדרך כלל, העובדה הזו תחליש את ההגנה המשפטית על הצד הנפגע: לבן זוג ידוע בציבור ייתכן ויהיה קשה יותר להשיג זכויות על רכוש משותף או נכסים משותפים.

מה מרוויחים ידועים בציבור?

לידועים בציבור יש גם כמה יתרונות. מבחינת מס ההכנסה, למשל, הדברים עדיין קצת עמומים ונמצאים בשינוי תמידי, ובינתיים זוגות לא נשואים יכולים דווקא להרוויח מהעמימות הזו. "אנחנו לא נשואים, לפחות לא לפי הקריטריונים ההזויים של המדינה", מספרת עדי, 34, שהתחתנה בחתונה אזרחית עם עמרי ולהם שני ילדים, "אני מקבלת תוספת של נקודות זיכוי מס היות ואני רשומה כרווקה פלוס שניים, למרות שאני תמיד מצהירה בטופס 101 על כך שיש לי בן-זוג. בקיצור- ווין-ווין!".

זוגות שמחזיקים עסק משותף משלמים פחות מס, כיוון שהם מדווחים על הכנסות בנפרד ולא ביחד כמו זוג נשוי. במקביל, לאחרונה נקבע כי גם אבות ידועים בציבור יקבלו נקודות זיכוי במס בגין ילדיהם שנולדו להם מבת הזוג.

גם במקרים אחרים מרוויחים הידועים בציבור מחוסר ההכרה בזוגיות שלהם, כמו למשל במקרה של אלמנה שקושרת את חייה מחדש אבל לא נישאת ברבנות. אישה כזו תמשיך לקבל את הקצבאות להן היא זכאית, ולו הייתה מתחתנת באופן חוקי בישראל – הייתה דווקא מאבדת אותן. במקרה של פרידה בין בני זוג ידועים בציבור, הגבר ככל הנראה לא יצטרך לשלם מזונות לאישה –יתרון אם אתה גבר, וחסרון אם אתה האישה במשוואה.

החתונה של רועי ולירון בחרבת עקב בעמק האלה (צילום: יואב אלון)
נאלצו לשלם. החתונה של רועי ולירון | צילום: יואב אלון

מיקה, 30, שחיה עם בן זוג ומגדלת איתו את בתם המשותפת בת השלוש, מוצאת יתרון משמעותי נוסף ברווקות שלה. "כשנכנסתי להיריון לא רצוי יכולתי לעשות הפלה בשיא הקלילות", היא מספרת, "כשנכנסתי לוועדה פשוט אמרתי להם שאני לא נשואה, ואף אחד לא התווכח איתי. זה מה שרציתי, ואם הייתי נשואה אני מניחה שהיו עושים לי את המוות לפני שהיו מניחים לי לוותר על ההיריון הזה".

לסיכומה של המשוואה, נראה שמתחיל להיות משתלם להינשא אזרחית בישראל. אם אין לכם עניין להתחתן בחתונה דתית, אתם לא צריכים לחשוש – לפחות לא מההיבט הכלכלי של ההחלטה.

המציאות עדיין רחוקה מלהיות מושלמת – כמו שמספר רועי, 29, שנישא בחתונה אזרחית ללירון לפני כשנתיים. "לא מזמן לקחנו משכנתא ולא נתקלנו בשום בעיה, אבל יש עדיין מהמורות קלות לפעמים. כשהלכנו ביחד למשרד הפנים לשנות את שם המשפחה של שירה ללא תעודת נישואין מהרבנות, נאלצנו לשלם 200 שקלים. אם היינו מוכרים כנשואים, לא היינו צריכים לשלם על זה בכלל. גם בתינוקייה בבית החולים כמובן שלא נתנו לי להוציא את התינוקת מבלי אישור מיוחד שעליו שירה הייתה צריכה לחתום".

עדי, מיקה, רועי וגם אלון מסכימים שיש למדינה עוד דרך להתקדם – אבל מודים שהחיים כידועים בציבור לא מסבכים אותם מעבר לאירועים פעוטים שניתנים לפתרון במהירות ובקלות. "מה שהיה יכול מאוד לעזור הוא שההורים יפסיקו להציק לנו על זה שלא התחתנו", צוחקת מיקה. "אז באמת החיים שלי יהיו מושלמים מהבחינה הזו". 

אבא עם תינוק (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
מצד שני, בבית החולים האבות צריכים אישור מיוחד | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

"בכל שנה אנחנו משיגים יותר ויותר זכויות לקהל של ידועים בציבור, שהולך וגדל כל הזמן", אומרת ​עורכת הדין אירית רוזנבלום, מומחית למשפט המשפחה ומייסדת ארגון משפחה חדשה. "ממש בימים אלה הכריז שר הפנים כי יגדיל את התשלומים לידועים בציבור וישווה אתם לאלה מקבלים זוגות נשואים; דרשתי מהשר שיפעל להשוואת כלל זכויותיהם ומעמדם של הלא נשואים, כיוון שאם הם שווים בכסף - הם שווים גם במעמד".

ייעוץ בהכנת הכתבה: ארגון משפחה חדשה ואתר כל זכות