בית הדין לעבודה בתל-אביב קיבל באחרונה את תביעתו של רגב וולק, שחקן מכבי הרצליה בעבר, והורתה לקבוצה לשלם לו כ-200 אלף שקל בגין פיצויי פיטורים וזכויות נוספות. סגנית הנשיא הדס יהלום התרשמה כי מחלוקת בינו לבין מאמן הקבוצה פרדי דוד הובילה להשעייתו ולכן עזיבתו נחשבת ל"התפטרות עקב הרעת תנאים".

וולק הגיש את התביעה לפני שנתיים, עם סיום העסקתו בקבוצה. אותו "סיום העסקה" הגיע על רקע יחסים עכורים בינו לבין מאמן הקבוצה פרדי דוד, שלטענתו האשמים אותו ב"מכירת משחק".

בעקבות זאת, בסיום אחד המשחקים בעונת 2014 נקרא וולק לשיחה עם הנהלת הקבוצה, שם נאמר לו שיש בעיה של חוסר אמון בינו לבין המאמן. לגרסתו, מאז אותה שיחה הקבוצה למעשה השעתה אותו ואף לא שילמה לו זכויות סוציאליות.

בימים שלאחר המשחק וולק אף התראיין לעיתון ויצא נגד הקבוצה והמאמן, ובמקביל אף הגיש נגדותביעת דיבהבאותו חודש – מאי 2014 – הקבוצה לא שילמה לו שכר בטענה שהיא מקזזת את השכר כנגד קנס בגין קיום ראיון ללא אישור. בעניין זה התקיים הליך בוררות שבסופו הקבוצה חויבה לשלם לו את השכר.

בכל הקשור לתביעו לפיצויי פיטורים, הקבוצה טענה בין היתר כי וולק הבהיר כי אינו מעוניין להמשיך ולשחק תחת דוד.

בבית הדין, וולק אכן הודה כי במסגרת הבוררות הוא אמר שאינו רואה מצב שיוכל להישאר בקבוצה כל עוד המאמן שם. אלא שלטענתו, אמר זאת לאחר כשבועיים וחצי של "התעללות", שהתבטאה כאמור באי שיתופו באימונים ובמשחקים שנותרו עד לסוף העונה.

המאמן לא העיד

עו"ד ניר דוד זיו (צילום: צילום עצמי, פסקדין)
צילום: צילום עצמי, פסקדין
השופטת יהלום השתכנעה שגרסת הקבוצה נכונה מבחינה עובדתית, כלומר וולק אכן הבהיר במספר הזדמנויות שאינו מעוניין להמשיך לשחק בקבוצה תחת המאמן דוד.

ואולם, לפי השופטת אין להתעלם מהתנהלות הקבוצה כלפי וולק בשבועות שלאחר התקרית בינו לבין המאמן, שנחשבת ל"הרעה מוחשית בתנאי העבודה". הרעה זו התבטאה בכך שהתובע לא שותף באימונים, לא קיבל שכר עבור חודש מאי ומאוחר יותר אף הושעה.

בתוך כך, ובמענה לטענת הקבוצה, השופטת הבהירה כי בנסיבות אלה העובדה שוולק חיפש לעצמו מקום עבודה חדש לעונה הבאה אינה יכולה לעמוד לו לרועץ.

בסיכומו של דבר, השופטת חייבה את הקבוצה לשלם לוולק פיצויי פיטורים בסך 188,925 שקל, וכן דמי הבראה ופיצוי בגין הפרשי פנסיה בסך כולל של 9,484 שקל. בנוסף, הנתבעת חויבה בשכ"ט עו"ד בסך 7,500 שקל.  

ב"כ התובע: עורך דין דיני עבודה שי אליאס

ב"כ הנתבעת: עו"ד יוסף הדס

עו"ד ניר דוד זיו עוסק/ת ב- דיני עבודה 
הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין