תזכירי חוק שפרסם לאחרונה משרד התחבורה בהמשך לרפורמה עליה הכריז השר כץ בחודש יולי האחרון מבקשים לחסוך לנהגים זמן וכסף. שני השינויים המרכזיים שצפויים להיכנס לתוקף הם ביטול הצורך לחדש רישיון כל 10 שנים והקביעה כי אין חובה להצטייד ברישיון בזמן נהיגה.

על פי הצעת החוק, תקנות התעבורה יתוקנו כך שרישיון הנהיגה המונפק לכלי רכב פרטיים ואופנועים יהיה בתוקף עד גיל 70.

המצב כיום הוא שנהגים נדרשים לחדש את הרישיון שלהם אחת ל-10 שנים ולשלם תמורת החידוש אגרה של 440 שקל. על פי התקנה החדשה הנהגים ישלמו אגרה חד פעמית של 510 שקל ורישיונם יוארך עד גיל 70. ההסדר משווה את ישראל למדינות אירופאיות רבות כמו אנגליה, דנמרק ופינלנד.

על פי התקנות החדשות, אחרי גיל 70 יחודש הרישיון מידי 5 שנים עד גיל 80 ולאחר מכן הרישיון יחודש בכל שנתיים, כנהוג כיום.

בהמשך לכך, התקנות מבטלות את הצורך להוכיח תשלום קנסות בטרם החידוש. על פי התקנות כיום רשות הרישוי מוסמכת שלא להנפיק רישיון נהיגה או לא לחדש רישיון לנהגים שצברו קנסות. הצעת החוק מבקשת לבטל תנאי זה.

בדברי ההסבר נאמר שמאחר שבמסגרת התיקון ממילא יוארך תוקף הרישיון עד לגיל 70 ומכיוון שניתן להשיג את המטרה של גביית הקנסות באמצעות תחליפים יעילים הקבועים בחוק המרכז לגביית קנסות, נראה שאין יותר צורך בהוראה המגבילה את החידוש בשל אי תשלום קנסות.  

מידע מקוון

תקנה משמעותית נוספת צפויה לבטל את החובה לשאת פיזית רישיון נהיגה ורכב. על פי החוק כיום נהג חייב להחזיק בזמן הנהיגה רישיון רכב, רישוין נהיגה ותעודת ביטוח. נהגים שנתפסים כשהרישיון לא עליהם צפויים לקנס של 100 שקל ונדרשים להציג את הרישיון בתחנת משטרה בתוך 24 שעות.

התקנה החדשה מבטלת את החובה להחזיק ברישיון נהיגה ורכב בזמן הנהיגה וקובעת כי ניתן להזדהות גם באמצעות תעודת זהות או דרכון ישראלי.

על פי דברי ההסבר, המידע אודות תוקף רישיון הנהיגה והרכב מיועד על פי רוב להקל על המשטרה במלאכת הזיהוי. ואולם, כיום בכל רכב משטרתי יש מסוף שמחובר ישירות למחשבי משרד התחבורה כך שהשוטרים יכולים לקבל מידע על תוקף הרישיון ומגבלות על הנהג אם ישנן. מאחר שהמידע נמצא בידי המשטרה ממילא באופן מקוון, ניתן להסתפק בהטלת חובה לשאת תעודת זהות, דרכון ישראלי או רישיון נהיגה.

חשוב להבהיר שהדרישה לשאת תעודת ביטוח שאמורה לשמש את הנהג במקרה של תאונת דרכים נשארה ללא שינוי. כמו כן, אם נקבעו לנהג תנאים מיוחדים שאינם מצוינים ברישיון הנהיגה או הרכב, הוא עדיין צריך להחזיק עמו את טופס התנאים וההגבלות.

עו"ד שי גלעד עוסק/ת ב- תעבורה 
הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין