כתב אישום שהוגש לפני מספר חודשים בגין נהיגה במהירות גבוהה ביותר מ-51 קמ"ש מהמותר, תוקן לאחרונה בעקבות שורת כשלים ראייתיים עליהם הצביע סנגורו של הנאשם בנוגע לאופן מדידת המהירות במכשיר הדבורה ותיעוד האירוע על ידי המשטרה. השופטת רות וקסמן מבית משפט לתעבורה במחוז מרכז (פתח-תקווה) קיבלה לאחרונה את הסדר הטיעון שגובש מול המדינה לפי כתב האישום המתוקן שייחס לנאשם עבירה קלה יותר של נהיגה במהירות בלתי סבירה ללא המהירות המדויקת, וגזרה על הנאשם עונש קל ביותר של 1,500 שקל בלבד.

בהזמנה לדין שקיבל הנהג באוגוסט 2019 נטען כי שני שוטרים בניידת סמויה שנסעה אחריו בכביש 5 לכיוון מזרח מדדו באמצעות מכשיר הדבורה מהירות נסיעה של 173 קמ"ש בכביש שהמהירות המותרת בו היא 100 קמ"ש. יומיים לאחר מכן הוא עבר שימוע במשטרה וקצין הורה לפסול את רישיונו מנהלית למשך 30 יום.

עו"ד חזי כהן, שייצג את הנאשם במשפט, טען לכשלים ראייתיים משמעותיים. כך, נטען כי אף שהיו בניידת שני שוטרים רק אחד מהם ערך דו"ח לגבי נסיבות המקרה בעוד שהשוטר הנוסף לא תיעד דבר.

בנוסף נטען כי בזמן המדידה היו כלי רכב נוספים בכביש מה שפוגם במהימנות שלה כיוון שייתכן שהמכשיר קלט רכב אחר. טענה נוספת הועלתה לגבי מהימנות אופן הפעלת מכשיר הדבורה בפרט נוכח העובדה שבמקום היו קווים של מתח גבוה שייתכן כי שיבשו את פעולת המכשיר והיעדר תיעוד לגבי הימצאות כלי טיס בזמן ההפעלה, שאף הם עשויים לפגוע בדיוק המדידה.

עו"ד מטעם המדינה קיבל טיעונים אלה ואישר שתהיה בעיה להוכיח שהנאשם נהג במהירות המופרזת שיוחסה לו בהזמנה לדין.

העונש יכול היה להיות חמור

בעקבות זאת הוסכם על תיקון כתב האישום כך שיירשם בו כי הנאשם נהג במהירות בלתי סבירה מבלי לציין מספר מדויק, והצדדים הגיעו להסדר טיעון שלפיו הנאשם יודה בעבירה המתוקנת שיוחסה לו והעונש שייגזר עליו יהיה קנס של 1,500 שקל בלבד.

השופטת רות וקסמן הרשיעה את הנאשם בהתאם להודאתו, וציינה כי אף שתמונת הראיות לא נמסרה לה היא סומכת על המדינה כי הגיעה להסדר הטיעון לאחר שבחנה היטב את חומר הראיות. לפיכך השופטת קיבלה את הסדר הטיעון וגזרה על הנאשם קנס של 1,500 שקל בלבד.  

יצוין כי מדובר בהישג אדיר כיוון שאלמלא הכשלים הראייתיים שצוינו על ידי הסניגור היה הנאשם צפוי לפסילת רישיון ארוכה של בין שנה לשנתיים, וכן לעונשים נלווים של פסילה על תנאי, מאסר על תנאי וקנס גבוה. חשוב להעיר כי מי שרישיונו נפסל לתקופה של יותר משנה חייב לעבור בתום הפסילה טסט ותיאוריה כתנאי לחידוש רישיון הנהיגה.

ב"כ הנאשם: עו"ד חזי כהן

ב"כ המדינה: עו"ד יחיאל גינסברג

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה
המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל