בית המשפט לתעבורה בבאר שבע גזר שבעה חודשי עבודות שירות ועונשים נוספים על נאשם שנהג בשכרות פעמיים תוך פחות משנה. בפעם הראשונה זה נגמר בתאונה עם נזק לשני רכבים ועונש של 15 חודשי פסילה ו-5 חודשי מאסר על תנאי – מה שלא מנע מהנאשם לעלות שוב על ההגה שיכור. למרות זאת, השופט אלון אופיר אישר לאחרונה הסדר טיעון שלפיו הוא לא ירצה מאסר תחת סורג ובריח.

באפריל 2020, במהלך ניסיון להחנות את רכבו בדימונה פגע הנאשם בשני כלי רכב חונים. לאחר שהתברר כי נהג תחת השפעת אלכוהול וללא רישיון נהיגה תקף הוגש נגדו כתב אישום. לאחר כחודשיים הוא הודה בעבירות במסגרת הסדר טיעון והוטל עליו עונש שכלל בין היתר 2000 שקל קנס, 15 חודשי פסילת רישיון ומאסר על תנאי בן חמישה חודשים, אותם יהיה עליו לרצות אם ינהג שוב תחת השפעת אלכוהול או בזמן פסילה.

ומה עשה הנהג? במרץ 2021 הוא נתפס מבצע את שתי העבירות גם יחד לאחר שסטה מנתיב ועלה עם גלגלי הרכב על מעגל תנועה.

בעקבות זאת הוגש נגדו כתב אישום חמור במיוחד בעבירות של נהיגה בזמן פסילה וללא רישיון, נהיגה ללא ביטוח, נהיגה בשכרות, ונהיגה בקלות ראש וברשלנות תוך סיכון חיי אדם.

אלא שמה שאמור היה להוביל אותו למאסר ממושך הסתיים בעונש קל בהרבה בעקבות הסדר טיעון שעליו חתמו עו"ד הילה עיאש שייצגה את הנאשם עם באת כוח המדינה עו"ד ויקטוריה גורונוב.

לנוכח כשלים בראיות הסכימו הצדדים על תיקון כתב האישום באופן שמפחית מעט מחומרת העבירות, ועל ענישה שלא תכלול מאסר בפועל.

לקח אחריות

השופט אלון אופיר אישר לאחרונה את ההסדר. הוא גזר על הנאשם 7 חודשי עבודות שירות והפעיל את המאסר על תנאי מהתיק הקודם בחופף, כך שהנאשם לא ירצה מאסר נוסף.

בנוסף הושתו על הנאשם 33 חודשי פסילה בפועל, פסילה על תנאי, מאסר על תנאי, והוא חתם על התחייבות בסך 5000 שקל להימנע מעבירה של נהיגה ללא רישיון, נהיגה בפסילה או נהיגה בשכרות.

השופט ציין כי בחן את עברו התעבורתי של הנאשם, שנוהג משנת 1978 ורוב הרשעותיו הן בעבירות קנס, למעט התאונה מ-2020 שבה נגרם כאמור נזק לרכוש בלבד.

הוא הסביר כי ההסדר נשען על שיקולי ראיות, ולאור העובדה שהנאשם הודה בעבירות ולקח אחריות מלאה על מעשיו, ההסדר אינו חורג ממתחם העונש ההולם ולכן החליט לאשרו.

לגזר הדין בתיק פ"ל 3889-03-21

ב"כ הנאשם: עו"ד הילה עיאש

ב"כ המאשימה: עו"ד ויקטוריה גורונוב

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל. הוא מכיל מידע כולל ומגוון בתחום המשפט. האתר מופעל באמצעות חברת "פסק דין אתרי משפט בע"מ". המידע מסופק לשירות ציבור הגולשים לשימוש פרטי ולא-מסחרי בלבד. האתר והמידע המופיע בו מוגנים על ידי חוקי זכויות יוצרים של מדינת ישראל, אמנות בינלאומיות וחוקי זכויות יוצרים של מדינות אחרות.