פסילת רשיון מנהלית של נהג שחשוד בגרימת תאונת דרכים והפקרת נפגע קוצרה לאחרונה מ-60 ל-40 יום בלבד, כך שהרישיון הוחזר לו בתחילת חודש מאי. השופט אביגדור דורות מבית המשפט המחוזי בירושלים קבע כי קיצור הפסילה מתבקש אף שישנו סרטון אבטחה המעיד לכאורה על כך שבמרץ האחרון החשוד חלף על פני רוכב אופניים חשמליים שהועף למדרכה והמשיך לנסוע. זאת, מאחר שגם אם היה מעורב בתאונה היא לא משקפת את התנהלותו על הכביש ב-50 השנים שבהן הוא מחזיק ברישיון.

רישיונו של הנהג (75) נפסל לפני כחודשיים בהחלטת קצין משטרה בעקבות חשד לגרימת תאונת דרכים והפקרת נפגע באזור ירושלים. זאת, לאחר שרכבו נראה בסרטון מצלמת אבטחה חולף על פני רוכב אופניים חשמליים, שהועף למדרכה ונפצע.

בקשה לביטול הפסילה המנהלית נדחתה בבית המשפט לתעבורה, אך באפריל האחרונה התקבל בחלקו ערר שהוגש לבית המשפט המחוזי על ידי עו"ד לירון סעד, והפסילה קוצרה ב-20 יום.

בערר טען הסניגור כי מהסרטון אי אפשר להגיע למסקנה שהנהג פגע באופניים וודאי שאי אפשר לשלול את המסקנה שהרוכב נפל מסיבה אחרת, כמו החלקה על הכביש שהיה רטוב מגשם או חוסר זהירות וקרבת יתר לנתיב הנסיעה.  

הסניגור טען כי אין כל סכנה בהחזרת הרישיון לנהג, אדם נורמטיבי, שזקוק לו לצורכי עבודה וכדי לקחת את אשתו החולה לטיפולים רפואיים. הודגש כי הנהג מחזיק ברישיון נהיגה כבר 50 שנה, במהלכן לא היה מעורב מעולם בתאונת דרכים ולכל היותר ביצע עבירות תעבורה מינוריות שהאחרונה שבהן הייתה לפני 14 שנים.  

עוד נטען כי הנהג כלל לא הבחין ברוכב האופניים ולא ידע על התאונה עד שהמשטרה הגיעה אליו, ואף לפי הודעתה ייתכן שלא יואשם בהפקרה אלא בעבירה קלה יותר של אי-מסירת פרטים על תאונה.

עו"ד אייל סמואל מטעם המדינה התנגד לביטול או קיצור הפסילה. הוא הציג בבית המשפט שתי תמונות שהופקו מתוך הסרטון שלטעמו מוכיחות שהיה מגע בין הרכב לבין האופניים. עוד צוין כי מלבד הסרטון ישנה עדות ברורה של רוכב האופניים שנתמכה בגרסת עד ראייה אובייקטיבי. בנוסף נטען כי גם אי מסירת פרטים ודיווח על תאונה היא עבירה חמורה שמעידה על סכנה לציבור, וכי אם הנהג אכן לא הבחין ברוכב הדבר צריך להדליק נורות אזהרה רציניות לגבי המשך הנהיגה שלו.

אירוע חריג

השופט אביגדור דורות ציין כי תכליתה של פסילה מנהלית היא "לשמור על ביטחון הציבור מפני מי שנחזה כי נשקפת מסוכנות מהמשך נהיגתו". משכך, השיקולים לביטולה מתמקדים בהתנהלות התעבורתית של הנהג.

במקרה הנוכחי נקבע כי התצלומים מתוך הסרטון ועדות הראייה אכן מקימים לכאורה חשד סביר שביצע את העבירות המיוחסות לו.

עם זאת, מפסיקה אליה הפנה הסניגור אפשר ללמוד שהיה ראוי לקצר את הפסילה כיוון שמדובר באירוע חריג ביותר שלא מאפיין את ההתנהלות של הנהג על הכביש.

לנוכח הדברים האמורים החליט השופט לקצר את הפסילה ב-20 יום, ובהתאם לכך רישיונו של הנהג הוחזר לו בתחילת חודש מאי.

ב"כ העורר: עו"ד לירון סעד

ב"כ המשיבה: עו"ד אייל סמואל

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה
המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל