השופטת ענת יהב מבית המשפט לתעבורה בתל אביב גזרה לאחרונה על נהג שפגע ברוכבי אופנוע ב-2017 בתל אביב קנס של 300 שקל ופסילה על תנאי. השופטת אימצה הסדר טיעון אליו הגיעו הצדדים לאחר שהתברר שבשל תקלה במערכת הרמזורים לשני המעורבים היה אור צהוב.

על פי כתב האישום המקורי, לפני כשנה נסע הנאשם ברחוב הלוחמים וכשהתקרב לצומת הירידה לאיילון צפון עבר ברמזור אדום. כתוצאה מכך נחבלו באורח קל רוכב ונוסע שהיו על אופנוע וחצו את הצומת באור ירוק. כתב האישום ייחס לנאשם עבירות חמורות יחסית של נהיגה בקלות ראש וחציית צומת באור אדום.

הנאשם, שיוצג על ידי עו״ד עופר חורש, כפר בהאשמה. ואולם, הצדדים הגיעו להסדר טיעון שלפיו הוא יודה בכתב אישום מתוקן שבו יומרו העבירות המקוריות בעבירות של נהיגה בחוסר זהירות ונהיגה כשברמזור אור צהוב. עוד הוסכם שהצדדים יעתרו במשותף לפסילה על תנאי וקנס.

במסגרת הטיעונים לעונש ציינה המאשימה כי הסיבה להסדר המקל הם כשלי ראיות משמעותיים. לדבריה, בתכנית הרמזורים יש תקלה ולשני המעורבים בתאונה היה אור צהוב משותף. כמו כן, במקום היה מעורב נוסף שפרטיו לא נרשמו ולא נגבתה ממנו עדות. זאת, לצד כשלים נוספים כמו העובדה שלא צוין מקום האימפקט (היכן בלם הנהג) ולא בוצעו התאמות נזקים בין כלי הרכב המעורבים.

ב״כ הנאשם ביקש לכבד את ההסדר. הוא הדגיש שלנאשם נגרם עוול לנוכח הכשלים המהותיים בחומר הראיות. הוא ציין שבזמן התאונה הנאשם עמד בזמן שרוכב האופנוע המעורב נכנס בנסיעה רצופה לצומת על אף הרמזור הצהוב והוא האשם בתאונה.

עוד ציין הסנגור כי לנאשם, שנוהג משנת 1997, אין עבירות קודמות. לדבריו, כפי שבית המשפט מחמיר עם נהגים שיש להם הרשעות קודמות, עליו להקל עם נהגים זהירים שהגיליון התעבורתי שלהם נקי מרבב ולהטיל על הנאשם עונש מינורי.

הסדר ראוי ונכון

השופטת ענת יהב כיבדה את ההסדר. היא כתבה כי במקרה זה החבלה שנגרמה לרוכבים הייתה ברף התחתון. עוד לדבריה, העובדה שכתב האישום תוקן לקולא משמעותית לנוכח כשלים בחומר הראיות, שעליהם לא ניתן היה לגשר בהליך הוכחות, מוליכה למסקנה שההסדר ראוי ונכון.

״צודקת ההגנה כי כפי שעבר תעבורתי מכביד עומד לרועץ לנאשמים ונלקח בחשבון בגזירת הדין, כך ההפך הוא הנכון, ועבר תעבורתי תקין צריך ללמד זכות על נהגים כאלה״, הוסיפה השופטת.

בסיכומו של דבר דנה השופטת את הנאשם לקנס בסך 300 שקל ולפסילה על תנאי לתקופה של חודש למשך שנה.

ב״כ המאשימה: לא צוין

ב״כ הנאשם: עו״ד עופר חורש

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה

המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל