בית המשפט לתעבורה בבאר-שבע זיכה בשבוע שעבר נהג שהואשם בדיבור בטלפון נייד בזמן נהיגה, ללא דיבורית. סגן הנשיאה, השופט אלון אופיר, הבהיר כי "בסופו של יום, נוצר ספק בסל הראיות שהגישה המדינה בתיק זה כנגד הנאשם."

דובר על דוח שגרתי שקיבל הנהג משוטר רכוב על אופנוע, שלטענתו תפס אותו מדבר בטלפון.

בבית המשפט השוטר העיד שאינו זוכר את האירוע. לכן, עדותו נשענה על הדוח, בו תיעד את מה שעיניו ראו לכאורה. לפי הדוח, במהלך נסיעה, דרך שמשת הרכב לימינו, הבחין השוטר בנהג אוחז בטלפון שחור קטן צמוד לאזנו השמאלית, ו"שפתיו נעות." עוד נכתב כי מדובר בטלפון עם "כפתורי חיוג", וכן כי עם ידו השנייה הנהג הרים מכשיר סלולארי אחר והסתכל לכיוונו.

במהלך חקירתו הנגדית, השוטר הסכים שחבש קסדה במהלך האירוע, ולא זכר אם היתה סגורה עם מגן שמש או פתוחה. כמו כן, השוטר לא יכול היה לאשר או לשלול את קיומו של מגן שמש פנימי ברכבו של הנאשם, לצד החלונות האחוריים, היות שאין לו זיכרון מן האירוע, כאמור.

הנאשם מצדו הכחיש כל שימוש בטלפון נייד במהלך הנהיגה. הוא אף טען באופן חד משמעי שאין לו טלפון עם כפתורי חיוג. בנוסף, הוא טען שיש לו אזניית "בלוטוס" קטנה שהיתה באזנו במהלך הנסיעה, וייתכן שהשוטר חשב בטעות שמדובר בטלפון קטן. בכל מקרה, לטענתו הטלפון שלו היה מונח על המושב שלצדו והוא לא אחז בו בשום שלב.

כתמיכה לגרסתו הציג הנאשם פלט שיחות יוצאות ונכנסות ממנו עולה לכאורה שבשעת רישום הדו"ח (ובפער זמנים גדול) לא בוצעה או התקבלה שיחה כלשהי.

הנאשם אף תיעד את השוטר עם מצלמת הקסדה שלו, על מנת שתהיה לו הוכחה לצילום האירוע על ידי המשטרה.

תשובה מתחמקת

"כאשר טוען השוטר לביצוע שיחת טלפון על ידי הנאשם כאשר הנאשם מדבר, ואין אינדיקציה לכל שיחה יוצאת או נכנסת במכשיר שבבעלות הנאשם, יש בכך כדי לחזק את גרסת ההגנה, קל וחומר כאשר ביחס לראייה זו לא בוצעה כל חקירה נגדית ולא הובאה כל ראיית הזמה," כתב השופט אופיר.

על כך הוסיף השופט את העובדה שכאשר השוטר נשאל לגבי המצלמה שהיתה לו על הקסדה ומה היה תפקידה, השיב השוטר כי השאלה אינה ברורה לו.

על כתב השופט כי הוא מוצא את התשובה "בלתי מספקת ומתחמקת," והוסיף כי "אין כל בעיה כי עד יסביר שמצלמה שסופקה לו לא הופעלה בשל תקלה או שהופעלה ובשל תקלה אין ברשותו את סרט האירוע."

עו"ד ליאור לב (צילום: צילום עצמי)
עו"ד ליאור לב | צילום: צילום עצמי

כמו כן, השופט הטיל ספק ביכולתו של השוטר להבחין בלחצני חיוג, לנוכח הזווית בה היה הטלפון ביחס אליו.

בתוך כך השופט הדגיש שאינו מפקפק באמינותו של השוטר (אם כי גם לא בזו של הנהג), ואין סיבה שימציא אירוע כזה. יחד עם זאת, השופט סבר כי "בהחלט יתכן כי דרך הקסדה, במהלך נסיעה, כאשר באוזנו של הנאשם מותקנת אזניית דיבורית שחורה תתרחש טעות מצד השוטר."

לנוכח הספק שנוצר באשר לביצוע העבירה, התוצאה היתה זיכוי.

שמות ב"כ הצדדים לא צוינו בהכרעת הדין

עו"ד ליאור לב עוסק/ת ב- תעבורה
** הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה
המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל