שוטר סימן לי לעצור, מה לעשות?

למעשה אין כאן שאלה, במצבים מעין אלה ההמלצה היא ברורה וחד משמעית – לעצור.
במידה שלא תעצרו השוטר לא יוותר, אלא יפתח במרדף אחריכם. אם השוטר יתרשם ש"עצמתם עיניים" ולא עצרתם בכוונה, תהיו צפויים לקבל הזמנה לדין בעבירה חמורה של אי ציות להוראות שוטר, שבצידה ענישה מחמירה ומשמעותית.

לא פעם ניתן לראות תיקים שבהם שוטר ביקש לעצור רכב לצורך רישום דו"ח על עבירה קלה יחסית, אך עקב כך שהנהג "לא שם לב" ולא עצר – הנושא הפך מקנס נמוך לכתב אישום חמור בבית משפט לתעבורה בגין אי ציות להוראות שוטר.

אל תתנצלו

טעות נפוצה של נהגים היא לנסות להסביר לשוטר מה קרה ולהתנצל, בתקווה שיוותר על רישום הדו"ח. חשוב להבין ולזכור שהשוטר מבצע פעולת אכיפה והוא מבקש את תגובתכם בכדי לתעד אותה אחר כך בדו"ח. תגובה כמו "לא שמתי לב, אני מצטער" – תיחשב כהודאה בביצוע העבירה ותקשה על ההתמודדות בבית המשפט.

ההמלצה היא כזאת: אם לא ביצעתם את העבירה, מסרו זאת לשוטר ודאגו כי תגובתכם תירשם. בכל מקרה אחר – המעיטו בדיבור. כל מילה שתאמרו יכולה לשמש כראיה שתסבך אתכם בהמשך.

תעדו הכל

השוטר שעצר אתכם טוען שביצעתם עבירה אבל אתם בטוחים שהוא טועה. מבחינה משפטית ישנה חשיבות עצומה לתיעוד שסמוך למועד ביצוע העבירה. לכן, אם יש לכם ראיה שיכולה לשמש לזכותכם פשוט צלמו, הקליטו ותעדו אותה. התיעוד יעמוד לזכותכם בהמשך.

לדוגמא, אם השוטר טוען שלא עצרתם בעצור ואתם סבורים שממקום עמידתו הוא בכלל לא יכול היה לראות את קו העצירה, צלמו את מקום עמידת השוטר ואת שדה הראיה ממנו, כך שניתן יהיה לבסס את הטענה בבית המשפט.

רגע, אל תמהרו לחתום על הדו"ח ולנסוע

השוטר סיים לרשום את הדו"ח וביקש שתחתמו. הוא אפילו הסביר שהחתימה לא מעידה על הסכמתכם עם האמור בו, והיא רק על מנת לאשר את קבלתו. האם לחתום?

חשוב והכרחי לקרוא את הדו"ח היטב לפני שחותמים עליו. במידה שהשוטר לא ציין פרטים חיוניים או לא דייק מומלץ שלא לחתום, ולרשום משהו בסגנון "מסרב לחתום כי מה שנרשם הוא לא מה שנאמר והתרחש". כשהעניין יתברר בבית המשפט, העובדה שכבר במועד עריכת הדו"ח לא הסכמתם עם הדברים ומשכך לא חתמתם, תחזק את טענותיכם.

לעומת זאת, במידה שהרשום בדו"ח משקף נכונה את מה שאירע – אין בעיה לחתום שקיבלתם אותו.

פנו לעורך דין עוד במקום העבירה

עבודת האכיפה של השוטר היא למעשה שלב איסוף ראיות לקראת הליך משפטי שעתיד להתרחש בהמשך. עורך דין לדיני תעבורה יכול בשיחה טלפונית קצרה להנחות אתכם כיצד לפעול מול השוטר, ולהגביר באופן משמעותי את הסיכויים להצלחת ההליך המשפטי.

 עו"ד חזי כהן עוסק בדיני תעבורה

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה

המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל