עונש מתון של 4 חודשי מאסר על תנאי, 11 חודשי פסילה בניכוי 60 ימי פסילה מנהלית ופיצוי של 2,000 שקל נגזר לאחרונה על פנסיונר בן 60 שפגע עם רכבו בשלושה ילדים שחצו את הכביש שלא במעבר חצייה, אחת מהן ספגה חבלות קשות. השופט הבכיר אלון אופיר מבית המשפט לתעבורה בבאר שבע החליט שלא להחמיר עם הנאשם לאחר שצפה בסרטון התאונה והתרשם שהיא נגרמה בגלל שבריר שנייה של חוסר תשומת לב.

התאונה התרחשה בפברואר 2017 וצולמה במצלמות אבטחה. בסרטון שהוצג בבית המשפט נראה הנהג עוצר לפני צומת ולאחר מכן ממשיך בנסיעה איטית מבלי להבחין בשלושת הילדים שהחלו לחצות הכביש.

כתוצאה מהפגיעה של הרכב שניים מהילדים נפצעו באורח קל ואילו לילדה השלישית נגרמו חבלות קשות ברגל ובראש והיא נאלצה לעבור ניתוחים ושיקום.  הנהג, שלקח אחריות על התאונה, הודה והורשע לפיכך בעבירות של נהיגה בקלות ראש וגרימת תאונה תוך פגיעה בהולכי רגל.

בשלב הטיעונים לעונש המדינה דרשה ענישה מחמירה שכוללת מאסר ופסילת רישיון של שנה לפחות נוכח הרשלנות הגבוהה של הנאשם והחבלות הקשות שנגרמו לילדה.

הסניגור ביקש לעומת זאת להקל עם הנאשם תוך שציין כי מדובר בפנסיונר שהעבר התעבורתי שלו מסתכם בקנסות. הסניגור טען כי הרשלנות הייתה רגעית ולא מצדיקה מאסר או פסילה ממושכת, שכן הנאשם המשיך בנסיעה משום שסבר בטעות שהילדים לא מתכוונים לחצות את הכביש.

לא נהג בבריונות

השופט הבכיר אלון אופיר החליט שהעונש הראוי במקרה הזה נמצא באמצע הדרך בין המדינה לבין הסניגור.

הוא קבע כי מצד אחד הנאשם פגע בערכי קדושת החיים ושלמות הגוף כשנהג בחוסר תשומת לב וגרם לפגיעה קשה באחת הילדות, כך שמדובר ברף רשלנות בינוני. מצד שני, הרשלנות אכן הייתה רגעית, הנאשם לא נהג במהירות חריגה או בבריונות והתאונה נגרמה בגלל שבריר שנייה של חוסר תשומת לב.

השופט הוסיף עוד כי למרות הסבל והפגיעה הקשה הילדה היום מתפקדת והולכת לבית ספר אם כי עדיין לא ידוע מהו טיב הנכות שנגרמה לה ברגל. כמו כן, הוא ציין יש מקום להתחשב בכך שהנאשם אדם נורמטיבי, אין לו עבר תעבורתי משמעותי והוא לקח אחריות מלאה על מעשיו והביע צער וחרטה עמוקים על הנזק שגרם לילדה.

בנסיבות אלה השופט קבע כי אין הצדקה לגזור עליו מאסר בפועל אבל יש מקום להטיל עליו פסילת רישיון משמעותית.

בסיכומו של דבר החליט השופט שעונשו של הנאשם יכלול 11 חודשי פסילה בניכוי 60 ימי פסילה מנהלית שכבר ריצה, חצי שנה של פסילה על תנאי, 4 חודשי מאסר על תנאי ותשלום פיצוי של 2,000 שקלים לאם הילדה.

ב"כ המאשימה: עו"ד דנה נעים

ב"כ הנאשם: עו"ד עמרני ממשרד עורכי דין תעבורה איתי יצחק

עו"ד נורית מעטוק עוסק/ת ב- תעבורה
** הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה
המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל