בימ"ש השלום לתעבורה בנצרת זיכה באחרונה נהג משאית שהואשם בפגיעה באדם שעצר בצד הכביש. השופט בסאם קנדלפת קבע כי התאונה הייתה בלתי נמנעת וכי התביעה שגתה כשהאשימה את הנהג מלכתחילה.

התאונה התרחשה בצהרי יום באוקטובר 2014. אדם עצר בצד הכביש, בדרך בין-עירונית בצפון הארץ, כדי לאסוף סכך לסוכה ובשעה שקשר את הסכך למכונית – נפגע ממשאית חולפת.

נגד נהג המשאית הוגש כתב אישום שייחס לו עבירה של נהיגה ברשלנות ובו נטען כי הנהג סטה ימינה לשוליים בחוסר זהירות וגרם לתאונה. אלא שבמהלך התביעה התברר שהתרחשות הדברים הייתה שונה מהמתואר בכתב האישום.

הראיות בתיק איששו את גרסת הנהג שטען לאורך כל הדרך שהוא לא אשם בתאונה ושהיא הייתה בלתי נמנעת. לפי גרסתו, בדקות שלפני התאונה הוא נסע על השוליים על מנת לאפשר למכוניות לעקוף אותו ולפתע הבחין ממולו בגוש עשבייה גדול אותו נאלץ לעקוף ולעלות חזרה לנתיב הנסיעה.

לטענתו, באותו שלב הוא כלל לא הבחין שפגע באדם והיה בטוחשהוא צלח את המכשול בהצלחה מבלי לפגוע בו, אלא שזמן מה לאחר מכן שוטרים התדפקו על דלתו ועצרו אותו באשמת הפקרת פצוע, ורק כך נודע לו לדבריו,שגוש העשבייה שממנו הצליח להתחמק, אינו אלא רכב שהיה מכוסה בענפים.

בהמשך התברר כי הנפגע–שעמד משמאל למכוניתו כשגבו לכביש –ככל הנראה היה מוסתר תחת ענפי הסכך, וכי הוא לא נקט בשום אמצעי מתריע כגון הצבת משולש אזהרהאו לבישת אפוד זוהר, בניגוד למתחייב בחוק.

בנסיבות אלו השופט קנדלפת קבע כי הנהג אינו אחראי לתאונה וכי הוא לא יכול היה לעשות דבר כדי למנוע אותה.

תביעה מיותרת

כבר בפתח הכרעת הדין השופט כתב כי הגשת כתב האישום הייתה שגויה, שכן בחינה יסודית של הראיות הייתה מעלה שאין כל בסיס לאשמה.

בהמשך השופט קבע כי נפלה שגגה גם בבדיקת בוחן התאונה, אשר בחן את שדה הראייה שהיה לנהג ביחס לרכבו של הנפגע ולא ביחס לנפגע עצמו, ומכך הסיק מסקנות אשר לשיטת השופט לא ניתן להסתמך עליהן בנסיבות שבהןהרכב כלל לא נפגע בתאונה.

כמו כן השופט ציין כי הראיות בתיק מצביעותחד-משמעית על כך שהנהג פגע במתלונןבזמן עקיפת המכונית משמאל, בדרכו חזרה לנתיב, ולא כפי שטענה התביעה, תוך כדי סטייה ימינה לשוליים. בהקשר זה ציין השופט קנדלפתכי התרשם לחיוב מעדותו של הנהג שהייתה עקבית וכנה לכל אורך הדרך.

בנוסף, השופט הבהיר כי אין כל פסול בנסיעת הנהג על השוליים וכי הוא פעל בהתאם לחוק המחייב אותו לרדת לשוליים כדי לא לעכב את התנועה. לעומת זאת, כתב השופט, הנפגע עבר כמעט על כל חיקוק רלבנטי אפשרי, כשעצר בצד הכביש בדרך לא עירונית ללא כל סיבה מוצדקת, לא הציב משולש אזהרה ואף לא לבש אפוד זוהר.

לפיכך נקבע כאמור כי הנהג נקי מכל אשמה.

ב"כ המאשימה (המדינה): עו"ד שגיא בוסנינו

ב"כ הנאשם: עו"ד גיל משה

לכתבה המלאה

עו"ד איתן קנול עוסק/ת ב- תעבורה 
הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.