גזר דין שפורסם לאחרונה הטיל על נאשם שנתפס בשנה שעברה נוהג ללא רישיוןבכרמיאל עונשים קלים ביותר של 3 חודשי פסילה, 6 חודשי פסילה על תנאי וקנס של 1,500 שקל. בין הסיבות שבגינן החליטההשופטת אסתר טפטה-גרדי מבית המשפט לתעבורה בעכו להקל על הנאשם ולדחות את דרישת המדינה למאסר בפועל: העובדה שלנאשם היה בעבר רישיון נהיגה זר כך שלא מדובר באדם שמעולם לא הוכשר לנהיגה וסיכן את הציבור, הוא הסיר את המחדל והוציא רישיון בישראל והיותו אב לשניים שמפרנס את משפחתו בדוחק.

המשטרה תפסה את הנאשם באחד מימי מרץ 2018 נוהג בשעות הבוקר בשדרות נשיאי ישראל בכרמיאל כשאין בידיו רישיון נהיגה ומעולם לא הוציא רישיון בישראל.

לאחר שהנאשם הודה והורשע בעבירה של נהיגה ללא רישיון ביקשה המדינה להטיל עליו לא פחות מ-6 חודשי מאסר בפועל, מאסר על תנאי, פסילה של יותר משנתיים בפועל, פסילה על תנאי, קנס והתחייבות שלא לבצע עבירת תעבורה בעתיד.

המדינה הצדיקה את דרישתה בטענה שהנאשם הורשע באחת מעבירות התעבורה החמורות ביותר לנוכח הסכנה הטמונה לציבור במצב שבו אדם נוהג ללא הכשרה מתאימה ומבלי לדעת את חוקי התנועה.

מנגד עתר הסניגור לעונש קל של פסילת מינימום. ההגנה ציינה כי לנאשם היה רישיון זר שפגע בשלב בחלוף הזמן בו שהה בישראל, וכי ברגע שהבין שביצע עבירה הסיר את המחדל והוציא רישיון נהיגה ישראלי כך שכיום הוא לא מסוכן לציבור.

הסניגור אף ביקש להתחשב בכך שמשפחתו של הנאשם – נשוי ואב לשניים – תיפגע אם ייכנס לכלא כיוון שהיא תלויה בפרנסתו, ובכך שהוא הודה בהזדמנות הראשונה ולא ביצע עבירה נוספת מאז שנתפס.

תלוי בנסיבות

השופטת טפטה-גרדי קבעה כי חומרתה של עבירת נהיגה ללא רישיון תלויה בנסיבות המקרה: דינו של נאשם שמעולם לא הוציא רישיון נהיגה ומסכן את הציבור משום שלא עבר הדרכה מתאימה שונה מדינו של אדם שהוציא רישיון נהיגה זר שלא הומר לרישיון ישראלי.

עו
עו"ד גילי קרמר

גזרי הדין שניתנו בשנים האחרונות במקרים דומים, ציינה השופטת, מעידים כי מתחם הענישה נע בין פסילה על תנאי וקנס לבין מאסר על תנאי ופסילה של שישה חודשים – תלוי בחומרת המעשה ונסיבותיו.

במקרה הנוכחי, ומאחר שהענישה היא לעולם אינדיבידואלית וצריכה להלום את הנסיבות האישיות של הנאשם, השופטת שוכנעה כי אין מקום להורות על מאסר בפועל.  במקום זאת השופטת דנה את הנאשם לפסילה בפועל למשך 3 חודשים, פסילה על תנאי של 6 חודשים למשך 3 שנים ותשלום קנס של 1,500 שקל.

ב"כ המדינה: עו"ד רפאלה שושו

ב"כ הנאשם: עו"ד תעבורה יניב ממן

עו"ד גילי קרמר עוסק/ת ב- תעבורה 
** הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה
המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל