אב ל-3 שהורשע על פי הודאתו בעבירות תעבורה חמורות ונגזר עליו מאסר, ירצה את העונש בעבודות שירות. האיש הואשם בנהיגה בזמן פסילה, נהיגה ללא רישיון ונהיגה ללא ביטוח. בית המשפט לתעבורה הפעיל מאסר על תנאי מתיק קודם וגזר עליו שבעה חודשי מאסר בפועל. השופט מאזן דאוד מבית המשפט המחוזי בחיפה קיבל את ערעורו של הנהג וקבע שיש להקל מעונשו בעקבות שיקום מוצלח שעבר. הוא ירצה עבודות שירות בעמותה למען קשישים.

הנהג נתפס בתחילת אפריל 2020 כשהוא נוהג בסחנין ללא רישיון נהיגה וביטוח תקפים. זאת, אף שבהליכים קודמים שנוהלו בעניינו נאמר לו בנוכחותו כי הוא פסול מלנהוג והוטל עליו מאסר על תנאי. בעקבות זאת הוגש נגדו כתב אישום חדש, בו הוא הודה והורשע. בית המשפט לתעבורה בעכו הפעיל את המאסר על תנאי וגזר עליו, בין היתר, 7 חודשי מאסר בפועל, מאסר על תנאי נוסף וקנס כספי.

בבסיס גזר הדין עמד תסקיר מטעם שירות המבחן שקבע כי הנהג הסורר קיבל אחריות פורמלית בלבד למעשיו, אך הוא אינו מבין לעומק את הבעייתיות בתנהגותו.

הנהג לא השלים עם העובדה שהוא הולך לבלות בקרוב מאחורי סורג ובריח, והגיש את הערעור למחוזי. במסגרת הדיון בערעור הורה השופט דאוד, לבקשת ההגנה, על הזמנת תסקיר משלים שיבחן האם המערער מסוגל לשנות מדרכיו הרעות.

התוצאות לא איחרו לבוא. במסגרת התסקיר נמצא שהנהג השתתף באופן פעיל בהליך טיפולי והביע חרטה עמוקה וכנה על מעשיו. שירות המבחן הבהיר שמדובר באב לילדים הנשוי לאישה שסובלת מבעיות בריאותיות, כאשר הטלת עונש מאסר בפועל עשויה לפגוע במרקם היחסים בתא המשפחתי. עוד נכתב כי נראה שהמערער למד את הלקח.

בסופו של יום המליץ השירות להסתפק בעונש מסוג שירות לתועלת הציבור (של"צ) ולהמיר את המאסר בענישה שיקומית.

מקרה מיוחד

השופט קבע שמדובר במקרה מיוחד המצדיק התערבות מצד ערכאת הערעור בקביעת העונש. לדבריו המערער עבר במסגרת ההליך הטיפולי שינוי משמעותי העשוי להפחית את סיכוייו להיות מעורב בעבירות דומות, באופן שגם הוא וגם החברה יצאו נשכרים.

לדברי השופט, השינוי המשמעותי שעבר הנהג ותסקירי שירות המבחן החיוביים המלמדים על אופק שיקומי, מחייבים לבוא לקראתו.

בהקשר לכך ציטט השופט מפסיקת העליון שקובעת כי במקרים בהם הנאשם נרתם להליך השיקומי, או לכל הפחות מראה נכונות כנה להשתקם, שיקולי השיקום עשויים לגבור על שיקולי ההרתעה והגמול בקביעת העונש.

השופט קבע שמקרה זה נמנה על אותם מקרים, שכן המערער נרתם להליך שיקומי ארוך תוך שהוא מראה נכונות כנה והתמדה בהליכי השיקום. גם התסקירים השונים מעידים כי מדובר באדם המתגייס בכל מאודו להליך השיקומי.

לפיכך החליט השופט להמיר את עונש המאסר בפועל שנגזר על הנהג בעבודות שירות ב"עמותת השלום" בסחנין.

עו"ד סנדי פרנץ אלקבץ (צילום: אור פרנץ)
עו"ד סנדי פרנץ אלקבץ | צילום: אור פרנץ

באי כוח הצדדים לא צוינו במסגרת פסק הדין

עו"ד סנדי פרנץ אלקבץ עוסק/ת ב- תעבורה
הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין. בהכנת הכתבה לקחו חלק צוות העורכים של אתר פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל. הוא מכיל מידע כולל ומגוון בתחום המשפט. האתר מופעל באמצעות חברת "פסק דין אתרי משפט בע"מ". המידע מסופק לשירות ציבור הגולשים לשימוש פרטי ולא-מסחרי בלבד. האתר והמידע המופיע בו מוגנים על ידי חוקי זכויות יוצרים של מדינת ישראל, אמנות בינלאומיות וחוקי זכויות יוצרים של מדינות אחרות.