השופט גיל אדלמן גזר לאחרונה 250 שעות שירות לתועלת הציבור על נהג שהוגשו נגדו שני כתבי אישום על נהיגה במשאית מבלי שהוא מורשה לנהוג בסוג הרכב הכבד. האיש הקים חברת הובלות, רכש משאית, אבל על תהליך הוצאת הרישיון הוא וויתר. השופט התחשב בכך שאין לנאשם עבר תעבורתי משמעותי וכי הוא אב לארבעה קטינים שמתמודד עם מחלות נפשיות ופיזיות.

הנאשם הורשע על פי הודאתו בשני כתבי אישום במסגרתם יוחסו לו בין היתר עבירות של נהיגה ללא רישיון.

לפי כתב האישום הראשון, בינואר 2022 נהג הנאשם במשאית באילת אף שלא היה לו רישיון לנהוג ברכב מסוג זה, וגם לא פוליסת ביטוח תקפה. במועד זה גם הרישיון הרגיל שלו לא היה בתוקף ואף לא היה רישיון רכב תקף (טסט). לפי כתב האישום השני, כחודשיים לאחר מכן נהג הנאשם במשאית באותן נסיבות.

האיש הודה במיוחס לו במסגרת הסדר טיעון והורשע. 

לפי תסקיר שירות המבחן הנאשם, יליד 1981, סובל מתחלואה נפשית ופיזית, צרך בעבר סמים משני תודעה ונקלע לחובות. הנאשם ביטא חרטה על התנהלותו ומסר שמאז האירועים לא שב לנהוג. שירות המבחן התרשם כי הצטמצם הסיכון לביצוע עבירות וההמלצה הייתה להטיל עליו מאסר על תנאי "שיהווה בעבורו ענישה מרתיעה ומציבה גבולות ברורים". 

התביעה ביקשה להטיל על הנאשם שלושה חודשי מאסר בגין כל אחד מהאישומים, מאסר על תנאי מרתיע ופסילת רישיון נהיגה שלא תפחת מ-24 חודשים. היא עמדה על הסיכון שנשקף ממעשי הנאשם, שנהג ברכב משא כבד בלב העיר כשלא עבר הכשרה מתאימה לכך. עוד צוין שהנאשם נהג ברכב מתוקף היותו בעל חברת הובלות ובעל המשאית, ויש לזקוף עובדה זו לחובתו.

ההגנה ביקשה לאמץ את המלצת שירות המבחן ולהטיל על הנאשם עונש הצופה פני עתיד, וכן פסילת רישיון החופפת לתקופת הפסילה שריצה עד כה.

היא הדגישה את נסיבותיו האישיות המורכבות של הנהג, ואת העובדה שמאז האירועים שתוארו בכתב האישום הוא לא ביצע עבירות נוספות. עוד צוין שהנאשם שקוע בחובות כספיים כבדים, וממילא אין באפשרותו לקבל רישיון נהיגה בעקבות הליכים שונים שמתנהלים נגדו בהוצאה לפועל.

חרטה כנה

השופט גיל אדלמן מבית המשפט לתעבורה באילת ציין שהנאשם נעדר עבר פלילי ויש לו רישיון נהיגה מעל 20 שנה. בעברו בעיקר עבירות קנס, למעט שתי הרשעות בהן נשפט בהעדרו בגין נהיגה מעל המהירות המותרת. הנאשם לקח אחריות על מעשיו, הודה, הביע חרטה כנה ואף מסר לשירות המבחן שהמשאית נמכרה.

עוד כתב השופט שמדובר באב לארבעה ילדים בגילאי 5-17, המתמודד עם קשיים משמעותיים בהיותו "אדם הסובל מתחלואים נפשיים קשים, ונזקק לאשפוז מפעם לפעם בגינם". השופט גם ציין שהנאשם אינו אדם בעל מאפיינים שוליים והוא עושה מאמצים, בגדר יכולותיו, להשתקם, ולתפקד בחברה באופן נורמטיבי.

בנסיבות אלה, קבע השופט, שליחת הנאשם למאסר עלולה לפגוע בהליך שיקומו אל מול גורמי בריאות הנפש, ותחטא לאינטרס הציבורי. זאת, בפרט כשנמצא כי הוא אינו מתאים לעבודות שירות והטלת מאסר תביא לכליאתו ממש.  

השופט סבר שנכון לגזור במקרה זה ענישה חינוכית בדמות צו שעות לטובת הציבור בהיקף של 250 שעות. עוד הוטל על הנאשם מאסר על תנאי ופסילת רישיון של 18 חודשים, בניכוי 10 חודשי פסילה אותם כבר ריצה, פסילה על תנאי וקנס בסך 1,500 שקל.

ב"כ המאשימה: עו"ד גור צור

ב"כ הנאשם: עו"ד ספיר לאי

עו"ד איתן בוירסקי עוסק/ת ב- תעבורה
הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין. בהכנת הכתבה לקחו חלק צוות העורכים של אתר פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל. הוא מכיל מידע כולל ומגוון בתחום המשפט. האתר מופעל באמצעות חברת "פסק דין אתרי משפט בע"מ". המידע מסופק לשירות ציבור הגולשים לשימוש פרטי ולא-מסחרי בלבד. האתר והמידע המופיע בו מוגנים על ידי חוקי זכויות יוצרים של מדינת ישראל, אמנות בינלאומיות וחוקי זכויות יוצרים של מדינות אחרות.