נהגת הסעות של החינוך המיוחד נתפסה במרץ 2016 כשהיא מסיעה 22 ילדים, חלקם בעמידה, כשברישיון כלי הרכב מותר להסיע 13 נוסעים בלבד. השופטת אסתר טפטה–גרדי התחשבה בכך שהיא אם חד הורית שמפרנסת לבד שתי בנות והטילה עליה עונש קל יחסית שכולל פסילת רישיון לשנתיים, קנס והתחייבות כספית, ללא מאסר.

ביום האירוע שוטרים שהיו בניידת שנסעה בסמוך למיניבוס הבחינו בילדים העומדים ומטלטלים במיניבוס וכרזו לנאשמת לעצור. היא לא צייתה להוראות, האיצה את מהירותה ונכנסה לחצר בית פרטי עד שהרכב נחסם על ידי השוטרים.

לאחר שנחסמה היא סירבה להזדהות וכשהשוטרים החלו לספור את הילדים וצילמו את הספירה היא צעקה לא לצלם וניסתה למנוע מהם להתקרב לאוטובוס. בתוך כך היא הוציאה ילדים מהחלון וקיללה את השוטרים עד שהם נאלצו להזעיק סיוע. 

לאחר הליך הוכחות הנאשמת הורשעה בעבירות של נהיגה בקלות ראש, סיכון חיי אדם, אי ציות להוראות שוטר והסעת נוסעים מעל המותר.

במסגרת הטיעונים לעונש המדינה עתרה למאסר בפועל של לפחות 6 חודשים, פסילת רישיון לשנתיים, פסילה על תנאי וקנס. היא הדגישה את חומרת העבירות והסכנה שנשקפה מהן למשתמשי הדרך, לילדים ולגורמי אכיפת החוק.

המדינה ציינה כי הנאשמת נוהגת מאז 1992 ולחובתה 23 הרשעות קודמות. נטען כי חלפו 4 שנים מאז הוגש נגדה כתב האישום והמדינה נדרשה לניהול הליך הוכחות ממושך תוך בזבוז זמן שיפוטי יקר.

עוד הודגש כי מתסקיר שירות המבחן עולה שהנאשמת נוטלת אחריות חלקית בלבד למעשה ואינה מביעה נכונות להליך טיפולי.

הסנגור עתר להסתפק במאסר על תנאי מרתיע ובענישה שאינה כוללת מאסר. לדבריו, הטלת מאסר תפגע בבנותיה של הנאשמת, הזקוקות לה, על לא עוול בכפן. הודגש כי הנאשמת היא אם חד הורית לשתי ילדות (בנות 11 ו-14), מסורה, עובדת ומפרנסת אותן כנהגת הסעות במשרה חלקית. 

עבירות חמורות

השופטת אסתר טפטה–גרדי מבית המשפט לתעבורה בעכו ציינה כי מתסקיר שירות המבחן עולה כי מדובר בנהגת בת 45 עם נסיבות חיים מורכבות שאחת מבנותיה זקוקה להשגחה צמודה.

השופטת ציינה כי העבירות בהן הורשעה הנאשמת חמורות. ״העבירה של הסעת נוסעים מעל המותר, בפרט ילדים, מסכנת את חיי הנוסעים והנהג ועלולה אף לגרום למוות״, כתבה. היא הוסיפה כי במקרה של תאונה ובהיעדר כיסוי ביטוחי נופלים הנזקים על כתפי הציבור כולו.        

עו"ד אורן סבן (צילום: ארז שטיינר)
עו"ד אורן סבן | צילום: ארז שטיינר

לחובת הנאשמת זקפה השופטת את העובדה שהיא הסיעה 9 ילדים מעל המותר ברישיון הרכב, חלקם בעמידה ותוך שהם מטלטלים ברכב מצד לצד. כמו כן, היא לא נטלה אחריות על העבירות ולא הביעה חרטה. 

עם זאת, נוכח נסיבותיה האישיות החריגות של הנאשמת, לצד העדר עבר דומה, נמנעה השופטת מהטלת מאסר בפועל. כדי לאזן זאת היא פסלה את רישיונה של הנאשמת לתקופה משמעותית של 24 חודשים.

בנוסף היא הטילה על הנאשמת שלושה חודשי מאסר על תנאי, פסילת רישיון על תנאי, קנס בסך 1,500 שקל וחתימה על התחייבות כספית להימנע מלבצע עבירה דומה.

ב״כ המדינה: עו"ד תומר יצחקי

ב״כ הנאשמת: עו"ד זידאן מטנאס

עו״ד אורן סבן עוסק/ת ב- תעבורה
** הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה
המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל