ספטמבר השנה (2020) התחיל בבשורה טובה ומחווה היסטורית: נכנס לתוקפו תיקון לחוק האזרחות האוסטרי, במסגרתו הצאצאים הישירים (ילדים, נכדים ונינים) של תושבי אוסטריה אשר נרדפו בידי המשטר הנאצי ורשויות הרייך השלישי יהיו זכאים לדרכון אוסטרי.

משמעות התיקון החדש היא שכל צאצא של אדם שהיה קורבן של המשטר הנאצי והתגורר בשטחי אוסטריה במהלך השנים 1933-1955, בין אם היה אזרח אוסטריה ובין אם לא, יהיה זכאי לקבלת אזרחות אוסטרית.

החוק החדש נועד לתקן את העוולות ההיסטוריות שנגרמו לרבים מתושבי אוסטריה בתקופת הרייך השלישי והותירו אותם חסרי אונים, יתומים, אלמנים וחסרי כל מול הפשעים האכזריים והחמורים של המשטר הנאצי נגד האנושות, משטר שטמן בחובו אידיאולוגיה של רוע מאורגן, גזענות ואכזריות חסרת אנושיות.

החוק מתיר גם חידוש אזרחות אוסטרית שנשללה בעבר מאזרחים רבים שנאלצו לעזוב את אוסטריה ולהגר למדינה אחרת עקב מלחמת העולם השנייה. אנשים רבים נאלצו אז לוותר על האזרחות האוסטרית שלהם לטובת האזרחות האחרת.

למעשה, החוק החדש מביא לידי ביטוי את לקיחת האחריות מצד ממשלת אוסטריה וההכרה שלה בהשלכות המרחיקות לכת שהיו על ניצולי השואה שנאלצו לבנות את כל חייהם מחדש.

אילו חידושים קובע החוק?

בעבר, ניתן היה לקבל אזרחות אוסטרית רק אם האבא, הסבא או הסבא-רבא היה אזרח אוסטריה. התיקון החדש לחוק האזרחות מבטל את האפליה המגדרית ומעניק זכאות לכל הצאצאים של נרדפי המשטר הנאצי באוסטריה.

החוק מאפשר לקבל אזרחות אוסטרית, כאזרחות נלוות לאזרחות הישראלית ואף לאזרחות זרה נוספת. זאת ועוד, הזכאות הורחבה גם לחיילי צה"ל שסיימו את שירותם הצבאי או שמשרתים בצבא בעת בקשת האזרחות האוסטרית.

למעלה מכך, התיקון החדש לחוק מעניק כיום זכאות גם בעבור צאצאים שאינם דוברים את השפה הגרמנית, זכאות אשר אינה מותנת במצבם הכלכלי.

כמו כן, בניגוד לחקיקה הישנה שהגבילה את שנות הזכאות לדרכון אוסטרי למי שעזב את אוסטריה עד לשנת 1945, החוק החדש מרחיב את תנאי הקבלה לקבלת אזרחות אוסטרית עד לתאריך ה-15 במאי שנת 1955.

כיום, החוק האוסטרי מעניק זכאות לאזרחות וקבלת דרכון אוסטרי לצאצאי כל הנרדפים אשר סבלו מאפלייה באוסטריה, גם כאשר אותם תושבים לא היו אזרחי אוסטריה בפועל. בכך מתוקנות עוולות החוק שנחקק בשנת 1921, שקבע כי מי שנולדו באזור הדנובה והמדינות האוסטרו-הונגריות אינם זכאים לקבלת דרכון אוסטרי.

מה כולל התהליך? 

בשלב הראשון, יש להגיש מסמכים שמעידים על  השורשים האוסטריים שלכם, וכי אבות-אבותיכם נאלצו לעזוב את אוסטריה בשנים המדוברות. לאחר מכן יהיה עליכם למלא שאלון לבקשת האזרחות. את השאלון מומלץ למלא אך ורק בסיוע עורך דין, וזאת על מנת שלא יהיו לכם טעויות שעלולות להכשיל אתכם בקבלת האזרחות.

איזה מסמכים צריך? 

במסגרת הבקשה יהיה עליכם להציג מסמכים בפני הרשויות האוסטריות, כגון: דרכון בתוקף, תעודת לידה, תעודת נישואין. כמו כן יש להציג את המסמכים של אבותיכם המעידים על הקשר הישיר לאוסטריה כמו: דרכון גרמני או אוסטרי ישן, תעודת מגורים, תעודת גולה, קורות חיים של תושב אוסטריה לשעבר, טופס בקשה לאזרחות אוסטרית, תעודת נישואים, תעודת גירושים, שירות צבאי, תעודת יושר, תעודת שינוי שם, תעודות השכלה ועוד.

חשוב להדגיש כי עליכם להציג בפני הרשויות כל מסמך שיש ברשותו להעיד על הקשר שלכם לאוסטריה. קחו בחשבון שאם המסמכים כתובים בעברית תצטרכו לתרגם אותם בתרגום נוטריוני לגרמנית.

מה היתרונות? 

אשרת מגורים והיתר עבודה במדינות האיחוד האירופי – האזרחות תקנה לכם דרכון אירופאי לכל דבר ועניין, מה שיאפשר לכם אשרת מגורים והיתר עבודה חופשי בכל אחת ממדינות האיחוד.

קבלת תנאים סוציאליים בעבודה – האזרחות תקנה לכם תנאים סוציאליים מלאים בעבודה, כגון: הפרשות לפנסיה, ביטוח בריאות, חופשת מחלה, חופשה שנתית ושירותי רווחה נוספים.

לימודים אקדמיים ללא תשלום וקבלת מלגות – עם קבלת האזרחות תוכלו ללמוד במוסדות אקדמיים להשכלה גבוהה בכל אחת ממדינות האיחוד האירופי, לקבל מלגות לימודים שוות במיוחד, כאשר בחלק מהמדינות תוכלו ללמוד בחינם וללא כל עלות כספית.

כניסה חופשית לארה"ב – דרכון אוסטרי יעניק לכם כניסה חופשית לרחבי ארה"ב, ללא צורך בקבלת ויזה מראש.

פתיחת עסק ורכישת נדל"ן – באמצעות הדרכון האוסטרי תוכלו לפתוח עסק עצמאי בכל אחת ממדינות האיחוד האירופי ואף תוכלו לרכוש נדל"ן על שמכם ולקבל הטבות מס ומכס.

שירותי רפואה מסובסדים – האזרחות תעניק לכם זכאות לשירותי רפואה מסובסדים בעלויות של תושב מקומי בכל מדינות האיחוד האירופי.

כמה זה עולה?

עלות התהליך משתנה בהתאם לתיעוד ולהוכחות שמביא עימו הלקוח ולעבודה הנדרשת במקרים בהם יש צורך במחקר השורשים. התאגדות מרוכזת של משפחות וקבוצות לבקשת אזרחות יכולה להוזיל את העלויות עבור כל משפחה.

לסיכום

מדובר בהזדמנות מצוינת עבור כל מי שהוא צאצא של אדם ששהה באוסטריה ונרדף על ידי הנאצים. החוק החדש מקנה זכאות לאזרחות לצאצאים של נרדפים ששהו באוסטריה, גם כאלה שהיו ללא מעמד חוקי וללא כל אזרחות אחר.

* עו"ד טל אופיר ממשרד כהן, דקר, פקס וברוש עוסק בדיני הגירה. שני כנפו מחברת "גולת הכותרת" סייעה בהכנת הכתבה 

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה
המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל