בית משפט השלום בכפר סבא חייב לאחרונה את משרד החינוך ועיריית טייבה לשלם פיצויים של כ-245 אלף שקלים למורה בן 40 שהחליק במדרגות רטובות ובוציות בבית הספר היסודי "אלחכמה", ונפגע בעמוד השדרה. השופט אלדד נבו הטיל את רוב האחריות (70%) על העירייה שכבעלת המבנה לא דאגה להתקין חלונות במסדרון שמוביל למדרגות ולהדביק פסים למניעת החלקה. עם זאת, נקבע שגם משרד החינוך אחראי להתרחשות תאונת העבודה משום שלא התריע על ליקויי הבטיחות.

בתביעה שהגיש המורה באמצעות עו"ד אחמד אבו בכר נגד העירייה ומשרד החינוך הוא טען כי נפגע בגב ובצוואר בתאונת עבודה שהתרחשה בפברואר 2015, במהלכה החליק ממדרגות בית הספר.

התובע האשים את שני הגופים באחריות לתאונה מאחר שלא דאגו לתקן ליקויי בטיחות חמורים. לדבריו, במסדרון שהוביל למדרגות לא הותקנו חלונות. יום התאונה היה גשום ומים חדרו למסדרון, הגיעו אל גרם המדרגות והפכו לבוץ. בנוסף, לא הודבקו על המדרגות פסים למניעת החלקה והמעקה לא היה תקין. הטיעונים על אודות הליקויים גובו בחוות דעת של מהנדס.

משרד החינוך יוצג בהליך על ידי עו"ד יוסי מושקוביץ ואילו את העירייה ייצג עו"ד נסיראת עותמאן. אף אחד מהגופים לא הגיש חוות דעת הנדסית כדי לסתור את הטענה לגבי הליקויים.

מטעם משרד החינוך העיד מנהל בית הספר שהכחיש בעיית בטיחות כלשהי וטען כי לו הייתה כזו אחראי הבטיחות מטעם העירייה היה מתריע עליה. אלא שלאחר מכן הוא אישר בחקירה נגדית שבמועד התאונה לא היו חלונות במסדרון או פסים מונעי החלקה על המדרגות אף שהייתה בעיה קבועה של חדירת גשם. מהנדס העיר, שהעיד מטעם העירייה, צירף תמונות שמתעדות את מצב בית הספר אלא שהן צולמו ב-2018 – כ-3 שנים לאחר התאונה.

מפגעים בטיחותיים

בנסיבות אלה קבע השופט אלדד נבו כי "התובע הוכיח את טענתו לקיומם של שני ליקויים במבנה בית הספר, אשר גרמו לתאונה".

את רוב האחריות (70%) הטיל השופט על העירייה, שכבעלת המבנה מחויבת לדאוג לתקינותו. בצד זאת, השופט קבע כי גם משרד החינוך צריך לשאת באחריות (30%) שכן הוא זה שמפעיל את בית הספר והיה עליו להתריע על בעיות הבטיחות ולדרוש שהעירייה תתקן אותן.

בתוך כך השופט דחה את בקשת הנתבעות לייחס לתובע רשלנות תורמת לאחר שקבע כי "לא הוכח כי התובע ירד בצורה כלשהי אשר הגבירה את הסיכון להחלקה כתוצאה מאותם מפגעים שהיו במקום".

מבחינת הנזק, מומחה מטעם בית המשפט קבע כי התובע נשאר עם נכות של 10% עקב הגבלות תנועה בעמוד השדרה המותני. השופט נבו העמיד את הנכות התפקודית בשיעור זהה ופסק לתובע 155 אלף שקלים עבור הפסדי כושר השתכרות ופנסיה. בנוסף לכך נפסקו לו 63,000 שקלים על כאב וסבל, הוצאות רפואיות והוצאות נסיעה.

לאחר ניכוי תגמולי ביטוח לאומי שקיבל התובע חויבו העירייה ומשרד החינוך לשלם לו פיצויים של 185,888 שקלים בתוספת הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין של 58,500 שקלים. כל אחד מהגופים ישלם את חלקו בהתאם לאחריותו.

ב"כ התובע: עו"ד אחמד אבו בכר

ב"כ הנתבעות: עו"ד יוסי מושקוביץ (בשם משרד החינוך), עו"ד דיני נזיקין נסיראת עותמאן (בשם העירייה)

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה
המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל