בארצות הברית יש את ה- Social Security Number המפורסם, בישראל הולכים לפי תעודת הזהות ובפורטוגל מקבלים מספר זיהוי מיוחד לצורכי מס שנקרא NIF (ראשי תיבות של Numero de Identificacao Fiscal) או בשמו הנוסף Número de Contribuinte.

אילו פעולות בפורטוגל מחייבות מספר NIF?

מספר NIF דרוש לא רק לפעילויות עסקיות כמו הקמת עסק והשקעות, אלא גם לפעולות יומיומיות כגון: פתיחת חשבון בנק, קבלת משכורת מעבודה, קניית רכב וקבלת רישיון נהיגה, קנייה ומכירה של נכסים, לימודים אקדמיים, קבלת אשראי בבנקים הפורטוגליים, חשבון טלפון, תשלומי ביטוח לאומי ואפילו קניות בסופרמרקט או כתיבת צוואה.

מי צריך להוציא מספר NIF?

כל אזרח, תושב או זר שרוצים לפעול בפורטוגל. גם זרים, ללא אזרחות פורטוגלית או אירופאית, חייבים לקבל מספר NIF במידה שהם רוצים לפעול במדינה. גם משקיעים שקיבלו ויזת זהב לפורטוגל יכולים לקבל מספר NIF ייעודי לסטטוס שלהם (לצד תעודת הלידה והדרכון).

לעומת זאת, אם אתם תיירים שבאים רק לצורכי טיול והכרת המדינה, לא תצטרכו להטריח את עצמכם בהנפקת מספר NIF. אבל אם אתם שוקלים להרחיב את פעילותכם – האישית או העסקית – בתוך המדינה, לא יהיה מנוס מכניסה לתהליך.

איך מקבלים מספר מזהה ברשויות המס?

ראשית צריך להגיע לרשות המיסים הפורטוגלית, להצהיר שאתם במדינה ומעוניינים לבצע פעילות הדורשת מספר מזהה. אנשים שאינם אזרחי פורטוגל צריכים להצטייד בדרכון וכן במסמך בלועזית המוכיח שיש להם כתובת מגורים במדינה בה הם תושבים (תעודת זהות, רישום נישואין ועוד).

עקרונית, אפשר להוציא מספר NIF בצורה עצמאית, אבל קחו בחשבון שזה בדרך כלל קצת יותר מסורבל מכיוון שהתהליך דורש חתימה של ערב אזרח פורטוגל, מה גם שתידרשו ככל הנראה לדבר בפורטוגזית כדי שהכול יתקתק כמו שצריך.

דרך קלה ומהירה יותר היא להסתייע בנותני שירות מומחים בתחום, כמו חברות בוטיק המציעות שירותים מסוג זה, עורך דין או רואה חשבון. כך לא תצטרכו להתרוצץ בין גופים שונים ולדבר בפורטוגזית רצוצה (אם בכלל אתם דוברים את השפה; אם לא - התהליך יהיה קשה שבעתיים). אם תשכרו שירות מקצועי שיעשה זאת עבורכם, אפשר יהיה להוציא עבורכם את המספר ללא נוכחותכם  ותקבלו אותו במייל תוך כמה ימי עסקים.

חברת קמפוס פאס מאפשרת לכל המעוניין הפקת מספר NIF ללא צורך בהגעה לפורטוגל, וזאת על-ידי עורך דין או רואה חשבון מקומי. אם תשכרו שירות מקצועי שיעשה זאת עבורכם, לא תצטרכו להיות נוכחים ותקבלו את מספר ה-NIF במייל תוך כמה ימי עסקים. בלי להתרוצץ, בלי כאבי ראש - הכי קל, מהיר ופשוט. 

ונסה כסיף היא הבעלים של חברת "קמפוס פאס" המסייעת בהוצאת דרכון פורטוגלי

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל. הוא מכיל מידע כולל ומגוון בתחום המשפט. האתר מופעל באמצעות חברת "פסק דין אתרי משפט בע"מ". המידע מסופק לשירות ציבור הגולשים לשימוש פרטי ולא-מסחרי בלבד. האתר והמידע המופיע בו מוגנים על ידי חוקי זכויות יוצרים של מדינת ישראל, אמנות בינלאומיות וחוקי זכויות יוצרים של מדינות אחרות.