השופטת הבכירה אורית קנטור גזרה לאחרונה4 חודשי עבודות שירות וקנס של 30,000 שקל על נאשם שהעלים הכנסות בהיקף של מעל חצי מיליון שקל. היא דחתה את עמדת המדינה שדרשה 10 מאסר בפועל וקבעה שנסיבותיו האישיות המיוחדות מצדיקות הקלה.

על פי עובדות כתב האישום בין השנים 2007-2012 ניהל הנאשם חשבון בבנק השוויצרי USB ממנו הפיק הכנסות של כ-566,000 שקל. עוד נטען כי ב-2010 הוא רכש בכספים אלה חמש דירות בברלין, השכיר אותן והפקיד את התקבולים, שסכומם לא ידוע, בבנק גרמני. אף שהיה עליו לדווח על הכנסות אלה, הוא לא כלל אותן בדיווחיו למס הכנסה והעניין התגלה רק בחקירה שנערכה לפני כארבע שנים.

הנאשם הודה בעובדות והורשע במסירת דו״חות כוזבים, השמטת הכנסה ומרמה.

ֿבמסגרת הטיעונים לעונש ביקשה ב״כ המדינה, עו״ד חופית שרים, לגזור עליו 10 חודשי מאסר בפועל וקנס של 120,000 שקל. היא ציינה שמדובר בעבירות מס חמורות שפגעו בקופה הציבורית ובערך השוויון בנטל המס. ״לא מדובר במעידה חד פעמית או מקרית, אלא פעולות שנעשו באופן שיטתי וברצף במשך מספר שנים לגבי מקורות הכנסה שונים״, כתבה.

הסניגור, עו״ד זהר ניסים, הדגיש כי הנאשם הודה בעבירות בהזדמנות הראשונה ושילם את מלוא חוב המס עם פתיחת החקירה.

עוד לדבריו, לנאשם אין עבר פלילי והוא תומך כלכלית בבנו שסובל  מבעיות בתחום בריאות הנפש והסמים ובנכדו שאובחן על הרצף האוטיסטי.

הסניגור טען להפליית מרשו וציין כי ביחס לאשת שופט שהייתה מעורבת בפרשת USB ההליכים הומרו בכופר כספי. הוא הוסיף כי מרשו הביע חרטה כנה והסביר שבשנים הרלוונטיות התחתן מחדש וחשבונותיו אוחדו עם בת זוגו והדיווח אודות הכנסותיו מהדירות נשמט מזיכרונו.

הוא ביקש לאמץ את מסקנות שירות המבחן ולגזור על הנאשם 200 שעות לתועלת הציבור ולחילופין עבודות שירות לתקופה קצרה.

אכיפה בררנית

השופטת קנטור הבהירה כי  בתי המשפט הדגישו את החומרה היתרה שיש לייחס לעבירות מיסים וציינו כי ״אין להקל בעונשם של עברייני מס הגוזלים את כספי הציבור, יוצרים דמורליזציה בקרב ציבור משלמי המיסים וגורמים במעשיהם נזק רב למדינה״. היא הדגישה כי לפי הפסיקה, יש לגזור על עבירות כגון אלה מאסר לריצוי בפועל ובמקרה זה מתחם העונש ההולם נע בין 6 ל-12 חודשי מאסר.

עם זאת לדבריה, הנאשם הודה בהזדמנות הראשונה, נטל אחריות על מעשיו, הביע צער וחרטה וחסך מזמנם של הצדדים, העדים ובית המשפט. כמו כן אין לחובת הנאשם הרשעות קודמות מכל סוג שהוא וחוב המס הוסר במלואו עוד בטרם הוגש כתב האישום.

עוד כתבה השופטת כי נסיבותיו האישיות של הנאשם ובעיקר העובדה שבנו ונכדו סמוכים אל שולחנו מצדיקות התחשבות. היא גם קיבלה את טענת הסניגור לאכיפה בררנית.

״לאור העובדה כי מהתסקיר עולה שיש סיכוי לשיקומו של הנאשם, אשר הפנים כאמור את חומרת מעשיו והסיר את מלוא סכום המחדל, מצאתי לנכון לחרוג במקצת ממתחם העונש ההולם שקבעתי״, סיכמה.

בסופו של דבר גזרה השופטת על הנאשם מאסר בן 4 חודשי עבודות שירות וקנס בסך 30,000 שקל שישולם ב-30 תשלומים.

ב״כ המדינה: עו״ד חופית שרים

ב״כ הנאשם: עו״ד זהר ניסים

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה

המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל